Architektura /

Čeští studenti architektury vzdají hold slavné architektce

Ve Spojených státech ve čtvrtek 31. března zemřela nejslavnější světová architektka Zaha Hadid. Čeští studenti architektury mají možnost získat prestižní stáž v jejím londýnském studiu.

EARCH.CZ , 31. 3. 2016

Smutná zpráva o úmrtí Zahy Hadid obletěla svět přesně v okamžiku, kdy byl vyhlášen druhý ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship. Na vítěze soutěže určené pro studenty závěrečných ročníků architektonických oborů českých vysokých škol čeká tříměsíční stáž v Zaha Hadid Architects, jednom z nejprestižnějších architektonických studií světa. Studio založila proslulá britská architektka iráckého původu Zaha Hadidová, která jako první žena na světě získala nejvýznamnější ocenění pro žijícího architekta - Pritzkerovu cenu. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

„Pracovat pro Zaha Hadid Architects je snem každého začínajícího architekta,“ komentuje spolupráci s londýnským studiem ředitel Bakala Foundation Václav Pecha a dodává: „Zpráva o jejím náhlém úmrtí nás proto nesmírně zasáhla. Účast v architektonické soutěži tím pro každého studenta dostává i hluboký symbolický rozměr.“

Soutěž Kaplický Internship je další z aktivit, prostřednictvím kterých Zdeněk a Michaela Bakalovi podporují rozvoj moderního umění, designu a architektury. Vítěz prvního ročníku, Ondřej Michálek, se v těchto dnech vrací z tříměsíční stáže v londýnském studiu Eva Jiricna Architects (foto Ondřej Michálek v ateliéru Eva Jiricna Architects v příloze). Ondřej Michálek v prvním ročníků soutěže zvítězil s prací, ve které se inspiroval růstem podhoubí a dalších živých organismů a využil jej pro tvorbu základního souboru pravidel. Následně zkoumal územní důsledky aplikace těchto pravidel v jednom momentu a lokalitě jako „pavilonu růstu“.

Soutěžní práce v podobě ideových studií je možné odevzdávat až do konce června. Téma není stanoveno, a soutěžící tak nejsou vázáni jeho výběrem. Soutěž se vyhlašuje jako neanonymní a dvoukolová. Vítěz bude vyhlášen v polovině září. Program pořádá Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum London. Partnerem projektu je Nadační fond Kaplicky Centre. Více informací o soutěži najdete na webových stránkách.

Manželé Bakalovi jsou dlouholetými partnery centra moderního umění DOX a od roku 2014 také jedinečného světového Design Museum v Londýně. To před 27 lety založil britský designér Sir Terence Conran s cílem podpořit mladé talentované designéry. Současné expozice budou v červnu uzavřeny a postupně se přesunou do budovy bývalého Institutu Commonwealthu v Kensingtonu v západním Londýně, která nyní prochází rekonstrukcí. Součástí muzea bude i Bakala Auditorium pro 200 osob. Díky respektu manželů Bakalových k dílu Jana Kaplického a s ohledem na jejich osobní přátelství nyní probíhá jednání o expozici vybraných děl tohoto významného českého vizionáře v nové budově muzea. Muzeum bude otevřeno na podzim letošního roku.

Poznámka redakce:Zaha Hadid byla mezinárodně známá pro svou praktickou, teoretickou a vědeckou práci. Každý z jejích dynamických a inovativních projektů navazuje na více než třicet let revolučního experimentování a výzkumu v oblasti architektury, designu a urbanismu. Je první ženou, která získala zlatou medaili RIBA.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 31. 3. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři