Architektura / občanské stavby

Stirlingovu cenu za nejlepší britský projekt získala renovace zchátralého mola

Včera byl vyhlášen vítěz nejprestižnějšího architektonického ocenění na území Velké Británie. Cenu pojmenovanou po slavném architektovi Jamesi Stirlingovi každoročně uděluje Královský institut britských architektů (RIBA) projektu, který v uplynulém roce nejvíce přispěl britské architektuře. Laureátem pro rok 2017 se stalo londýnské studio dRMM za citlivou obnovu stoletého mola, které před pár lety lehlo popelem.

EARCH.CZ , 1. 11. 2017

„Projekt obnovy mola ve městě Hastings je mistrovským dílem v rámci renovací a šíření inspirace. Architekti spolu s místními občany přeměnili zanedbanou ruinu na ohromující a flexibilní nové molo, které slouží jak obyvatelům města, tak i všem příchozím návštěvníkům,“ sdělil prezident institutu RIBA a současně předseda poroty Stirlingovy ceny Ben Derbyshire.

Molo bylo postaveno už roku 1872. Největší dobu rozkvětu prožívalo ve třicátých letech minulého století, postupně se ovšem propadalo do zapomnění a celá konstrukce začala znatelně chátrat. Fatální ránu pak molu v roce 2010 zasadil rozsáhlý požár, který tak stvrdil osud tou dobou již dva roky uzavřenému objektu.

K projektu obnovy historického mola byla přizvána londýnská kancelář dRMM, která se snažila především o vytvoření maximálně flexibilního multifunkčního objektu. „Nemělo by žádný smysl pokoušet se o rekonstrukci mola přesně do jeho podoby z 19. století – taková typologie odešla spolu s požárem. Namísto toho se nabídla příležitost molo využít novým způsobem a tím mu zajistit další budoucnost,“ vysvětluje koncept projektu architekt Alex de Rijke, zakladatel ateliéru dRMM.

Projekt získal také cenu veřejnosti, když mu svůj hlas dala téměř polovina hlasujících. Podle poroty hastingské molo „rozvíjí představu o tom, co vlastně architektura znamená a co architekti mají dělat“.

Realizace kanceláře dRMM porazila pětici dalších nominovaných projektů, které byly rovněž nominovány na Stirlinovu cenu. Všechny si představíme v následujících dnech.

 

  • Autoři: dRMM Architects
  • Země: Velká Británie
  • Město: Hastings
  • Realizace: 2016
  • Užitná plocha: 11 720.00m2
  • Materiál: dřevo
  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 1. 11. 2017
  • zdroj: * Riba Awards

Klíčová slova:

obnova renovace Anglie RIBA

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři