Novinky a názory / zprávy

Architektem roku 2014 se stal Josef Pleskot

Dnes 17.9.2014 byl během slavnostního Galavečera stavebních veletrhů, pořádaným společností ABF, a.s., vyhlášen vítěz ocenění Architekt roku 2014. V letošním ročníku oslovila odbornou porotu vedenou Zdeňkem Fránkem nejvíce osobnost Josefa Pleskota.

EARCH.CZ , 17. 9. 2014

Porota vyzdvihla následující body Pleskotova působení v české architektonické i společenské sféře:

Pokračující série architektonických realizací snad všech měřítek i zadání, které patří bezesporu k oborové špičce toho, co vzniká v České republice. V tomto roce především za unikátní revitalizaci postindustriální čtvrti Dolní oblasti Vítkovic s vizí propojení kreativního vzdělávání a průmyslu, směřující k redefinici identity dlouho zanedbávané části města. Současná architektura v tomto případě posiluje typicky průmyslový charakter místa s novým ambiciózním konferenčním, kulturním, výtvarným, hudebně-festivalovým programem nadregionálního významu.

Dále rovněž dlouhodobá intenzivní obhajoba architektury ve společenském diskursu, v poslední době podpořená nezvykle jasným a otevřeným veřejným vystoupením při zachování principů demokracie ve vysokém školství.

Více o stavbě Světa techniky - Science and Technology Centra v Ostravě, která byla jedním z významných počinů, které zaujaly porotu, se dozvíte zde.

Ing. arch. Josef Pleskot (*3. 12. 1952, Písek)

V roce 1979 absolvoval Fakultu architektury Českého vysokého učení technického v Praze, kde ještě tři roky působil jako asistent. Poté pracoval až do roku 1990 v Krajském projektovém ústavu v Praze. Roku 1991 založil AP – ATELIER.

K jeho nejznámějším dílům patří radnice v Benešově, vila ve Vraném nad Vltavou, přírodní stezka v Jelením příkopě a průchod valem Prašného mostu v areálu Pražského hradu (v roce 2003 získal ocenění Brick Award, udělované nejlepší cihlové stavbě v Evropě), kancelářská budova Palmovka-Park v Praze-Libni, úprava nábřeží řeky Loučné, obytné domy a rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli. Historik a kritik architektury Rostislav Švácha zařadil do knihy Česká architektura a její přísnost pět Pleskotových z celkových padesáti. K posledním uskutečněným stavbám patří areál ČSOB v Praze-Radlicích, budova vinařství Sonberk nebo obytný dům Vápencová 1 v Praze Podolí. Nyní mimo jiné pracuje na projektu konverze Vítkovických železáren. První dokončenou stavbou tohoto rozsáhlého projektu je proměna obřího plynojemu v multifunkční aulu Gong. Josef Pleskot je držitelem řady Grand Prix a dalších prestižních cen.

Více o ceně Architekt roku 2014 zde

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři