Novinky a názory / zprávy

Mladí umělci promění své byty a ateliéry v rámci přehlídky Pokoje 2020. Projekty představí online

Site-specific přehlídka mladého umění Pokoje oživila za svou osmiletou historii prázdné místnosti paláce v Cihelné ulici, Kampusu Hybernská a Desfourského paláce. Poprvé se ale stěhuje z míst veřejných do soukromí samotných tvůrců. Organizátoři přehodnotili zažité postupy a přizpůsobili výstavu současné epidemiologické situaci. Vyzvali studenty vysokých uměleckých škol z celé republiky k proměně pokojů a ateliérů, ve kterých žijí a tvoří. Videa či fotodokumentace studentských projektů uskutečněných v prostředí domova se poté stanou součástí online výstavy Pokoje 2020. Všechny záznamy budou zveřejněné od 7. do 20. prosince na webových stránkách přehlídky. Autoři šesti nejlepších proměn získají finanční odměnu. Výstavu pořádá devátým rokem Containall o.p.s. ve spolupráci s uměleckými vysokými školami.

EARCH.CZ , 25. 11. 2020

„Ochromení vysokoškolské výuky a skupinového setkávání v rámci ateliérů společně s nejistými vyhlídkami následujících měsíců nás vedly k závěru, že je potřeba umožnit mladým umělcům tvořit. A proto jsme přišli s nápadem, kdy by – analogicky k názvu přehlídky – studenti vysokých uměleckých škol přetvořili vlastní pokoje,” prozradila organizátorka výstavy Natálie Mohoritová. 

Rozličné domovy se stanou místy k realizaci unikátních site-specific instalací, performativních vystoupení nebo videoartu. „Ze záznamů uskutečněných studentských projektů vznikne výstava, kterou diváci budou moci během 14 dní kdykoliv navštívit. Na celém konceptu mě baví nejen to, že člověk nakoukne do intimních prostorů mladých tvůrců, ale i to, že se celá výstava stane vysoce aktuální a jedinečnou uměleckou výpovědí o dnešní době,” říká programová ředitelka výstavy Kamila Huptychová. 

Podívat se na virtuální výstavu bude možné zdarma nebo za dobrovolné symbolické vstupné, kterým diváci podpoří organizaci přehlídky Pokoje 2020.

Pokoje, fotografie z předešlých ročníků. Zdroj: Pokoje

Finanční odměna

Cílem výstavy je snaha podpořit studenty v jejich tvorbě. Motivací proměnit pokoj co nejzajímavějším způsobem je finanční odměna 60 000 Kč, která se rozdělí mezi šest nejlepších. „Vlivem nastalé situace se řada studentů dostala do nejrůznějších potíží a my bychom chtěli jejich práci ocenit. Vedle divácké ceny rozhodne o pěti nejlepších odborná porota. Každý z šesti oceněných umělců získá odměnu 10 000 Kč,” prozradila Kamila Huptychová. Výsledky odborné i divácké ceny se zveřejní po skončení výstavy. „V případě, že se epidemiologická situace uklidní a vládní opatření to dovolí, chtěli bychom oceněné projekty vystavit v Kampusu Hybernská,” doplnila Huptychová.

V odborné porotě zasedne kurátorka a historička umění Daniela Kramerová, která se věnuje sochařství a designu v souvislosti s veřejným prostorem. Kurátorsky připravila například úspěšnou výstavu Bruselský sen, která byla věnována Expu 58, stará se i o stálou expozici Retromusea v GAVU Cheb. Druhou porotkyní je teoretička vizuální kultury a zakladatelka Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye Andrea Průchová Hrůzová. V porotě zasedne také umělec a pedagog Fakulty umění a architektury Technické Univerzity v Liberci Richard Loskot. Tvorba několikanásobného finalisty Chalupeckého ceny je založena na procesuálnosti a vytváření situací a prostředí, která tematizují samotné lidské jednání. Pomocí moderních technologií se zaměřuje na to, co je neviditelné a co nás jako lidi přesahuje. 

Přihlásit svůj projekt a stát se součástí přehlídky mohou mladí umělci až do 20. listopadu vyplněním online přihlášky na webových stránkách výstavy. Z vybraných návrhů se uskuteční přehlídka.

Foto: eArch
Pokoje, fotografie z předešlých ročníků. Zdroj: Pokoje

Containall ~ pořadatel výstavy

Organizátorem přehlídky Pokoje je obecně prospěšná společnost Containall, která svými letitými aktivitami oživuje pražská veřejná místa a sezóně provozuje několik kulturních center v srdci Prahy. Sezónní aktivity Containall o. p. s. zapříčinily mimo jiné i to, že si budovy opuštěného paláce v Cihelné ulici, ve kterém se konaly první ročníky výstavy Pokoje, povšimly další subjekty jako Pražské Quadriennale, festival ilustrace Lustr nebo Signal festival, které daly jinak alespoň na omezenou dobu nevyužívanému paláci v Cihelné ulici opět smysl.

Důležité odkazy

Webové stránky: www.prehlidkapokoje.cz  

Facebookové stránky: https://www.facebook.com/prazskepokoje/  

Pokoje 2020 Stay home edition, grafika. Zdroj: Pokoje

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 25. 11. 2020
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

studentská soutěž

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři