Zemřel architekt Petr Suske. Motýli budou na Máji dál. A další zprávy z architektonického dění. Foto: koláž EARCH.cz
Novinky a názory / názory a komentáře

EARCH TÝDENÍK: Motýli z Máje hned tak neodlétnou. Okopírovaná kaple se musí zbourat. Odešel architekt Petr Suske

Výběr novinek z architektury, stavebnictví, designu a krajinářské tvorby podle šéfredaktorky Karolíny Vránkové.

Karolína Vránková , 21. 7. 2025

Konec „Zemanových budek“ na Hradě

Bývalý prezident Miloš Zeman si na kvalitní architekturu příliš nepotrpěl. V jeho éře byly na Pražském hradě postaveny například nevzhledné hnědé budky, kde stály kontroly - připomínalo to trochu vjezd do autocampu.

Nyní však Pražský hrad ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje uspořádal architektonickou soutěž na stanoviště nová. Přihlásilo se 28 týmů, zvítězil Atelier HRA. „Rozhodlo především funkční řešení, flexibilita konstrukce, kvalita materiálů i nerušivý design,“ zní verdikt poroty

Foto: Vítězný návrh na strážní stanoviště na Pražském hradě od atelieru HRA.

Motýli neodlétnou

Původně měli motýli na fasádě Máje povolení na rok, vyprší koncem srpna. Nyní Odbor památkové péče pražského magistrátu povolení prodloužil na další dva roky, jak napsal deník N. Magistrátní památkáři prodloužení povolili, ačkoliv odborníci z Národního památkového ústavu byli proti - podle nich motýli konkurují fasádě, jež je „cenným uměleckým dílem sama o sobě“.

Rozhodnutí magistrátních památkářů nepřekvapilo, neboť jsou známí svou vstřícností k velkým investorům. Na druhou stranu, motýli od Davida Černého na fasádě Máje jsou odstranitelná socha a jejich mávání je vcelku neškodná atrakce. U velkých staveb nebo přestaveb jsou benevolentní rozhodnutí památkářů mnohem závažnější, a veřejnost si jich často ani nevšimne.

Foto: Motýli na Máji zůstávají nejméně další dva roky.

Zemřel Petr Suske

Minulý týden jsme se rozloučili s průkopníkem přírodního stavění, architektem Petrem Suskem – zemřel ve věku 74 let. Jeho nejslavnější Dům v kožichu z nepálených cihel zateplený balíky slámy byl v době svého vzniku (2003) považovaný za výstřednost a hazard. Po dvaceti letech stále stojí a slouží svým majitelům – i když se ve slámě zabydleli ptáci. A hlína a sláma už v současné architektuře nikoho nepřekvapí.

Foto: Dům v kožichu, průkopnické dílo přírodní architektury od architekta Petra Suskeho

Petr Suske začal s propagací lokálních a přírodních materiálů a ekologického stavění už v 80. letech. V roce 1984 stál u zrodu neoficiálního sdružení SEA – Skupiny ekologické architektury, což byla platforma architektů, inženýrů a lékařů zabývajících se ekologickými otázkami v architektuře. V roce 1992 se skupina proměnila v architektonickou kancelář, která dále rozvíjela principy ekologického stavění. Třiatřicet let také učil a ovlivňoval studenty architektury na FA ČVUT.

Foto: Architekt Petr Suske

Mezi nejznámější stavby Petra Suskeho patří kromě Domu v kožichu například domy Mrakodrápky pro téhož investora či restaurace Hliněná bašta v Průhonicích postavená z místní hlíny. Taktéž navrhl bytový dům L’Ocelot v Praze – Vysočanech. I on sám bydlel od konce 70. let v experimentálním domě z přírodních materiálů v Průhonicích.

 

Retro v Berlíně

 

Kongresové centrum ICC Berlin (Internationales Congress Centrum Berlin) je podivuhodný kongresový komplex se 14 tisíci sedadly a 80 konferenčními sály v kosmickém hi-tech designu, dokončený v roce 1979. Již deset let je zavřené, avšak zachované v nedotčeném stavu jako obří retro museum.

Foto: Kongresové centrum ICC v Berlíně - hi-tech z dob studené války.

11. – 14. září bude možné centrum navštívit a na webu Visit Berlin bylo možné si rezervovat prohlídku. Internetová stránka byla okamžitě zahlcena zájemci, a proto teď slibuje další termíny. Cíl akce je však větší – najít vizionářského investora, který bude umět komplex ICC využít. Možná jako stroj času do dob, kdy nedaleko stála berlínská zeď a proháněli se tu agenti STASI.

Bauerova vila otevřena

Bauerova vila architekta Josefa Gočára v malé obci Libodřice na Kolínsku je po letech opět přístupná veřejnosti. Od 1. července tu můžete navštívit expozici kubistického nábytku a dalších předmětů, kterou tu připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum.

Foto: Bauerova vila v Libodřicích u Kolína je otevřená pro veřejnost.

Vilu si nechal postavit židovský majitel místního velkostatku Adolf Bauer v letech 1912–1914 a zařazuje se do takzvané krystalinické fáze kubismu – připomíná srostlici krystalů. Majitel zemřel v roce 1929, jeho rodina zahynula během holocaustu. Dnes vilu vlastní Nadace českého kubismu a jak píše web Seznam Zprávy, Uměleckoprůmyslové muzeum usiluje o jeho odkoupení.

Centrum architektury končí

Byl to ojedinělý počin. Před rokem a půl Královehradecký kraj zřídil Centrum architektury Královehradeckého kraje, které podporovalo kvalitní architekturu a urbanismus v regionu, poskytovalo poradenství samosprávám, propojovalo architekty, města a veřejnost. Jejich práce měla už i konkrétní výsledky, v několika případech pomohli s výběrem městských architektů či s organizací architektonické soutěže.

Foto: Na náměstí v Hradci Králové sídlilo krajské centrum architektury. Od září ale končí.

Slibně rozjetá činnost náhle končí. Rada Královehradeckého kraje rozhodla centrum zrušit. Aby města a obce vypadala dobře a rozumně se rozvíjela, to zjevně není krajskou prioritou.

Okopírovaná kaple půjde k zemi

Soud v Číně nařídil okamžitou demolici kaple v městě Sin-Siang v provincii Henan kvůli porušení autorských práv. Uznal, že to je kopie Seashore Chapel, minimalistické kaple v letovisku Beidaihe čili zhruba tisíc kilometrů daleko. Kapli číslo jedna navrhlo studio Vector Architects, kapli číslo dvě postavila developerská společnost Henan Jingkaili Real Estate. Ta ji teď podle výroku musí zbourat a zaplatit pokutu 20 000 juanů (v přepočtu asi 60 tisíc korun).

Foto:  Kaple na pobřeží Žlutého moře od Vector Architects

Podle serveru Dezeen.com je to první případ, kdy „čínské soudy nařídily zbourání budovy kvůli problémům s copyrightem, což by mohlo být precedentem pro budoucí lepší ochranu architektonických děl“.

Dvě výzvy pro kreativce

Platforma LINA sdružuje 35 institucí, které se zabývají prostorem, jeho využitím a kulturou (spatial culture). Nyní vypisuje otevřenou výzvu, v níž hledá tvůrce, kteří myslí nově a pohybují se na pomezí architektury a dalších oborů. Vybraní jednotlivci či kolektivy budou mít příležitost prezentovat své myšlenky v listopadu na konferenci v Pirštině a dále s platformou spolupracovat. Více zde.

Koho zajímají vize spíše tuzemské, může se zapojit do studentské soutěže o Cenu Antonína Raymonda na řešení okolí nového nádraží v Kladně, kde jsou lukrativní městské pozemky. Své návrhy mohou odevzdávat do 15. září.

Kupte si autobusové nádraží

Na autobusovém nádraží v Liberci rozebírají vyhlášenou libereckou „ostudu“, improvizovanou budovu z unimobuněk, která na místě „provizorně“ stála třicet let. Buňky se povedlo rozdat různým spolkům například holubářům či hokejbalistům. K mání je ještě obří nápis Autobusové nádraží, jak píše server Zdopravy.cz. Zájemci mají kontaktovat tiskového mluvčího města Liberec.

Foto: K mání byl (a možná ještě stále je) nápis "autobusové nádraží."

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři