Události /

Den architektury 2019 se zaměří na "svobodnou architekturu" a oslaví 100 let Bauhausu

V desítkách měst a obcí po celé České i Slovenské republice vypukne v půlce podzimu již devátý ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY. Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a významné milníky domácí i evropské historie se tak přirozeně promítají i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989. „Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová. Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou. „Z tradic Bauhausu příznačně vychází i letošní grafická podoba festivalu,“ dodává Marcela Steinbachová.

KRUH , 4. 9. 2019

Festival potrvá sedm dní a odehraje se ve více jak osmdesáti městech a obcích a na rekordních šestnácti místech na Slovensku. Už nyní se můžeme těšit na mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb v rámci Hurá dovnitř!, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě na odborné přednášky či filmové projekce. Samostatnou kapitolou bude již tradičně festival Film a Architektura. Festival předehřeje jako „warm-up“ premiéra filmu The Human Shelter v pražském kině Světozor. Oficiálně pak Den Architektury zahájí ve čtvrtek 3. října přednáška belgického studia Rotor a hlavní část programu se odehraje tradičně o víkendu 5. - 6. října. Den Architektury zakončí hudební zpracování klasiky němého filmu Kabinet doktora Caligariho od uskupení Forma, které se odehraje u příležitosti světového dne architektury, dne 7. října v kině Světozor. Návštěvníci budou mít možnost při této příležitosti prozkoumat i zázemí kina a dozvědět se něco o architektonickém řešení kina. 

Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2019 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku bude včetně otevřených budov v rámci Hurá dovnitř! k dispozici v průběhu léta na webových stránkách festivalu

Foto: eArch

Svobodná architektura 

Centrem dění bude již tradičně Praha se svou dvacítkou procházek reflektujících rozmanitá témata. Ty ukáží pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti jako např. výstavbu satelitních předměstí. Součástí svobodného stavění, které ovlivnilo charakter města, byly bezesporu i stavby obchodních center, z nichž některá prozkoumáme a opomenuty nebudou ani stavby nových bankovních domů. Navštívíme i nově otevřený ČSOB Kampus. Po revoluci vznikalo velké množství pomníků a památníků, i jim budou věnovány tematické procházky a několik se jich zaměří také na samotnou architekturu okolí Národní třídy, dějiště událostí v roce 1989. Těšit se můžeme i výlety do historie první republiky a zjištění, kolik na velmi malém úseku centra vznikalo pasáží, průchodů nebo kin. Pro porevoluční generaci a zájemce o hudební kulturu budou určeny například procházky po zaniklých klubech. Současnou kvalitní architekturu reprezentují i stavby pro zvířata a součástí programu bude procházka po stavbách v areálu trojské ZOO. 

Téma svobodné architektury bude rozebíráno a zkoumáno například ve Frýdku Místku, Řevnicích, Jaroměři, Litoměřicích, Táboře, Žatci, Košicích či v Partyzánskem. Ve Frýdku Místku se uskuteční pocházka na téma „divoký fasádní rej“ a kultivované město před touto katastrofou. V Řevnicích provedeme zájemce místní architekturou totality i svobody. V Lounech bude středem zájmu galerie Benedikta Rejta. V Košicích bude představen slovenský pavilon EXPO 2020.  

Současnou architekturu ve své šíři reprezentuje Brno, kde se na jednom místě potkává historická, funkcionalistická i novodobá kvalitní architektura. Kromě procházek o mohutné asanaci historického centra Brna na počátku 20. století, o architektuře po 1989 a jejímu vztahu k architektuře meziválečného období budou zpřístupněny knihovna a hlavní budova Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a administrativní výšková budova Trinity centrum z roku 2009.  

Foto: eArch

Hurá dovnitř! 

V Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi - tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů - významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Honzíka a Havlíčka, Hotel Josef na Starém městě – významné dílo světově proslulé architektky Evy Jiřičné.  

Na Žižkově se mohou návštěvníci vydat i do polyfunkčního domu Eucon od architekta Zdeňka Fránka. Typický žižkovský činžovní dům ve dvoře ukrývá překvapení ve formě “Sputniku” - netradiční přístavby pro krátkodobý pronájem s výhledem na Vítkov. Otevřen bude i žižkovský palác Akropolis, jehož interiéry vznikly podle návrhu arch. Davida Vávry a výtvarného umělce Františka Skály v roce 1996. 

Foto: eArch

Film a architektura 

Součástí Dne architektury bude opět i filmový festival Film a architektura, který proběhne nejen v Praze, ale i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu, přičemž na místo kurátora sekce Inspirace vybrali pořadatelé opět Adama Gebriana.  

Mezi klasiky architektury 20. století, kteří budou tematizováni na festivalu, bude film o německém architektovi minimalismu Mies van der Rohe, brněnském architektovi funkcionalismu B. Fuchsovi, o američanovi F. L. Wrightovi, který se proslavil kultovním domem nad vodopádem nebo centrálou firmy Johnson nebo o výjimečném mexickém architektovi Luisi Baragganovi, který vycházel z tradic Bauhausu a výrazně je obohatil o svou mexickou zkušenost a to hlavně v barevnosti. Sekci Bauhaus zastupují filmy Bauhaus Spirit nebo film o významném designérovi Dieteru Ramsovi. 

Doprovodný program 

Festival nabízí i doprovodný program k 30ti letům od Sametové revoluce na Národní třídě. Součástí budou například divadelní představení v bývalém Domu uměleckého průmyslu na této ulici. Divadlo X10 zde uvede inscenaci Dům uměleckého Poltergeista, specifické imerzivní divadlo, během něhož si návštěvníci prohlédnou celou budovu. O festivalovém víkendu se tu odehraje site specific představení The Trial inspirované známou prózou Franze Kafky i současnou ruskou realitou.

Foto: eArch

  • autor: KRUH *
  • publikováno: * 4. 9. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Den architektury kruh

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři