Události /

Mezinárodní konference BIM Day 2012 v Praze

Jaký bude vývoj zavádění BIM v podmínkách ČR? Jak ovlivní BIM smluvní vztahy a autorská práva? Kdy a jak se BIM projeví na legislativní úrovni? Na úvod jen tři z mnoha otázek, které v souvislosti s procesem BIM patrně vyvstanou na mysli nejednomu z účastníků konference BIM Day 2012.

, 5. 6. 2012

Do Prahy se v červnu sjedou přední evropští odborníci na BIM (Building Information Modeling). V úterý 12. června 2012 na Fakultě architektury ČVUT v Praze proběhne celodenní konference BIM Day 2012 s tématem: „Představit BIM jako užitečný, moderní a efektivní způsob projektování, výstavby a správy budov a infrastruktury“.

Jednou z hlavních hvězd konference bude Stephen Hamil, ředitel pro inovace v projektování britského institutu NBS (National Building Specification). Tento institut je většinově vlastněn firmou britské komory architektů RIBA Enterprises, která na sebe vzala nelehký úkol a zhostila se role přispět ke zefektivnění stavebnictví podle strategie vlády Velké Británie. Ta vymezila čtyřleté období (2012 - 2015), během kterého by se BIM proces měl stát standardním pracovním postupem v projektování i v dalších navazujících činnostech jako je řízení ve stavebnictví či následná správa nemovitostí. Stephen Hamil se podělí o své zkušenosti se zaváděním metodiky BIM do veřejných zakázek právě ve Velké Británii, ale také se zaměří na spolupráci při BIM navrhování všech účastníků stavebního procesu.

Foto: eArch

Velká Británie svým procesem zavádění BIMu do praxe může ideálně posloužit ke studiu, jak BIM plošně zavést i v České republice. Británie je ideálním objektem zkoumání. V tomto kontextu bude dalším zajímavým hostem český architekt Pavel Hladík, pracující v Británii ve společnosti AECOM Global Sports, kde zastává pozici hlavního architekta. Tato společnost se soustředí na navrhování a realizace sportovních staveb. Příspěvek architekta Pavla Hladíka představí současné trendy v navrhování stadionů v rámci digitálního modelování a jeho následné implementace při jejich realizování.

Jak se BIM zavádí do procesu vzdělávání, poodhalí architektka Tuba Kocatürk, která v současné době na vysoké škole University of Salford ve Velké Británii zastává pozici odborné asistentky a vede zde magisterský program „Digitální architektonické navrhování (MSc Digital Architectural Design)“. Tuba Kocatürk po studijních zkušenostech ze Středovýchodní Technické Univerzity (Turecko), Technické Univerzity v Delftu (Holandsko) či Harvard Graduate School of Design (USA) patří mezi přední evropské odborníky na BIM. Její příspěvek s mottem „Musíme BIMovat“ bude patřit k vrcholům konference, která jistě sejme nejen z akademické obce v České republice přesvědčení, že BIM je pouhým softwarovým lobby.

Přednášet a diskutovat bude celá řada našich i zahraničních odborníků z oboru stavebnictví: Lutz Bettels [D] (building Smart Germany, Bentley Systems), Tuba Kocatürk [TUR/UK] (University of Salford), Pavel Hladík [CZ/UK] (AECOM Global Sports), Leif Granholm [SE/FI] (Tekla, Open BIM), Richard Shennan [UK] (Mott MacDonald), Milan Hampl [CZ] (IFMA CZ), Stephen Hamil [UK] (NBS, RIBA Enterprises), Miroslav Vyčítal [CZ] (Skanska), Štěpánka Tomanová [CZ] (Walinger), Jan Kolomazník [CZ] (ÚNMZ) a další...

Foto: eArch
Zakládající členové: Bentley Systems ČR, Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR, Data Design System, FADW, Skanska; Hlavní partneři: Nemetschek, Tekla Záštita: ČKA, ČKAIT, ČSSI, SPS, CACE, SZV; Spolupráce: Envi A., Asociace PPP, ČAOK, IFMA CZ Mediální partneři: ARCHINEWS, BETON TKS, GEOBUSINESS, IT CAD, KONSTRUKCE, Podnikatel, STAVBA, Stavební fórum, TZB-info, EARCH.CZ, EPOD.CZ; Strategičtí partneři: FSv ČVUT v Praze, Molab FA ČVUT v Praze

Odborná rada pro BIM je otevřenou, neziskovou a nestátní organizací sdružující členy, firmy i jednotlivce za účelem sdílení a popularizace nové metodiky práce, která je spojena se zavedením Informačního modelu budovy (BIM) do stavební praxe. Přijetí BIM metodiky práce ve stavebnictví bude mít vliv na všechny účastníky stavebního procesu od projekční činnosti, přes řízení a realizace stavebních zakázek, správu a údržbu nemovitostí až po skončení životnosti budovy, v celém životním cyklu staveb. Cílem aktivit organizovaných Odbornou radou pro BIM je rozpoutání diskuze nad možnostmi metody BIM a jejím postupným zaváděním do stavebnictví i správy majetku. Potenciál vkládaný do BIM metodiky práce jasně potvrzují signály z více evropských států.

  • autor: *
  • publikováno: * 5. 6. 2012

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři