Dřevo kam se podíváš

Čtvrtek, 2. Únor 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Dřevo použité v konstrukci, na podlahách, stěnách, stropech i na fasádě domu. Přesto ho není příliš. Kombinace fasády z modřínových prken, která budou časem stárnout a šednout, a světlého dřevěného interiéru je příjemná a uklidňující.

Prodesi, v.o.s., RD Praha - západ, foto © archiv autora
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Václav Zahradníček
Ateliér Prodesi
Zodpovědný projektant
Spolupracovníci Michal Kotlas
Země Česká republika
Město Praha - západ
Datum realizace 2014
Užitná plocha 198.00m2
Materiál

Rodinný dům leží v okrese Praha –západ. Pozemek o rozloze cca 4000 m2 je rovinatý, s velkým množstvím stávající zeleně a zahradním domkem uprostřed.

V sousedství je rozptýlená zástavba jak rodinnými domy, tak rekreačními objekty. Vstup a vjezd na pozemek je navržen v místě stávající brány v jihovýchodním rohu parcely. Hlavní hmota domu je ve tvaru L. Nad jednopodlažní vstupní částí je plochá střecha. Obě ramena doma mají pak zvýšené galerie a pultové střechy směřující do zahrady. Celkový záměr stavby je evokovat jakousi „zemanskou usedlost“, vyjádřenou však soudobými prvky.

Ložnicová část je otevřena do klidného dvora se zelení. Hlavní obytný prostor pak přes terasu navazuje na hlavní prostor zahrady a je propojen cestami se zadní částí se zahradním domkem, resp. altánem. Za vstupem do domu se nachází technické zázemí s hlavní koupelnou a halou. Z haly vstupujeme do ložnicové části, na terasu nebo do hlavního obytného prostoru. Dětské pokoje v ložnicové části mají malá mezipatra s galerií. Hlavní obytný prostor je plně prosklen do zahrady přes terasu krytou dřevěnou konstrukcí. Je částečně předělen galerií, kde je navržena herna, resp. pracovna. Dům je dispozičně připraven na rozšíření v další fázi stavby. Fasáda je obložena modřínovými prkny kladenými vodorovně s přiznanou spárou.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.