Studio mar.s navrhlo v pražském činžáku moderní interpretaci tradiční české hospody

Pátek, 12. Červenec 2019 - 0:15
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

V jednom z činžovních domů na pražských Vinohradech vznikl nový podnik VÝČEP podle návrhu studia mar.s architects. Záměrem architektů byla současná interpretace klasické české hospody - určili proto několik pvků typických pro restaurace ze začátku minulého století, které použili v moderní formě. V restauraci tak nechybí místo pro pivo na stojáka, salonek s kazetovým stropem či klasické dřevéně tonetky.

Výčep, mar.s architects © Jakub Skokan, Martin Tůma/ BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér mar.s architects
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 2 - Vinohrady
Ulice, číslo Korunní, 92
PSČ 12000
Datum projektu 2017
Datum realizace 2018
Užitná plocha 200.00m2

Restaurace Výčep se nachází v činžovním domě na pražských vinohradech. Naším cílem bylo navrhnout tradiční českou hospodu s tradičním českým pivem a kuchyní, vše však v interpretaci 21. století. Snažili jsme se definovat typické prvky české hospody počátku 20. století a ty pak aplikovat v současném interiéru. Základním stavebním kamenem je VÝČEP, který návštěvníka vítá hned u vstupu. U výčepu nesmí chybět místo pro „pivo na stojáka“ a samozřejmě na čepu pořádný ležák. Zde je to dalešické pivo z nedávno obnoveného historického pivovaru.

Častým prvkem interiérů bylo dřevěné obložení stěn, které je chránilo před poškozením a parketová podlaha. Jako odkaz na obložení stěn je v interiéru použit zelený pás z omyvatelné barvy, který se vine celým prostorem a propojuje jinak materiálově zcela odlišné stěny do jednoho celku. Na podlaze jsou použity dubové vlýsky poskládané do tradičního stromečku. Nábytek je kombinací atypických dřevěných lavic a stolů a typicky hospodských židlí TON banana v tmavě hnědé barvě.

Nedílnou součástí pravé hospody je i salonek, ten nemůže samozřejmě chybět ani ve výčepu, jsou zde použita křesílka 33 a dřevěný kazetový strop s neonovým svítidlem od Vojtěcha Káleckého. Vojtěch navrhl též liniová svítidla nad lavicí, které se táhnou od vstupu přes celý prostor restaurace. Ostatní svítidla jsou skleněná, s tradičním tvaroslovím od českého výrobce Osmont. Na celý výčep dohlíží Bohumil Hrabal, který je spojen s dalešickým pivovarem filmem Postřižiny.

Celý interiér však tvoří pouze kulisu pro hlavní atrakci výčepu a tím je bezesporu skvělá kuchyně. Tradiční české recepty ve zcela novém a neočekávaném pojetí.