Z ošklivého káčátka nezapomenutelnou realizací

Čtvrtek, 20. Duben 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Chybik+Kristof Architects & Urban designers

Mladé brněnské duo Ondřej Chybík a Michal Krištof získali v roce 2015 zajímavou nabídku: rychle a levně navrhnout a předělat showroom firmy MY DVA. To se povedlo a v Brně – Vinohradech vznikla jedinečná stavba, které si kvůli originálně vytvořené fasádě nelze nevšimnout.

Nový showroom MY DVA © Lukáš Pelech
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ondřej Chybík, Michal Krištof
Ateliér CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban designers
Země Česká republika
Město Brno
Datum realizace 2015

Co bylo dříve nevzhledným jednopodlažním autosalonem, je dnes moderním showroomem firmy MY DVA. Nápad obložit fasádu více než devíti sty černých plastových sedáků přitom nevyplynul jen z bohaté fantazie dua Chybík+Krištof, ale ze zaměření zadavatele – společnost MY DVA se totiž zabývá tvorbou kancelářského, školního a kovového nábytku. A bylo pro ni velice šťastné, že sáhla po mladém brněnském ateliéru. Showroom a zároveň sídlo společnosti tak získal snadno zapamatovatelnou tvář.

Specificky pojatá fasáda není jen tvůrčím počinem, ale také chytře informuje o tom, co člověk najde uvnitř. Fasáda sídla společnosti tak jako by dělala reklamu na firmu samotnou. Interiér je pak řešen jednoduše, aby se v něm daly flexibilně prezentovat jednotlivé výrobky ve specifických a tematicky laděných prostředích. Vzhledem k tomu, že se jednalo o dočasnou investici v režimu pronájmu a že firma již prostory využívala, řešení muselo být levné a rychlé. Zadání znělo jasně: „Udělejte to levně, ideálně zadarmo,“ vzpomínají architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Původní prostor, autosalon v brněnské části Vinohrady, přitom vznikl už v devadesátých letech.

Lehce nahraditelná fasáda z plastu

Volba materiálu, který by byl vhodný pro vytvoření osobité a zároveň finančně nenáročné fasády, nakonec padla na plast. „Po řadě variant a zjišťování cen standardních fasádních systémů, které jsme původně chtěli použít na vnější proměnu domu, jsme dospěli k závěru, že žádný z dostupných materiálů neodpovídá očekávané ceně rekonstrukce,“ vysvětlují architekti.

Bez větších zásahů do exteriéru je tedy celá stavba obložena jednotným výrobkem – plastovým sedákem v černé barvě, který vyšel na cenu zhruba 80 Kč za kus. „Jedná se o základní formu interiérové židle Vicenza, kterou investor MY DVA standardně dodává, s tím rozdílem, že jako materiál byl použit černý granulát pro venkovní použití. Je také odolný proti vlivům počasí, zejména UV záření,“ popisují dále architekti. Jednotlivé sedáky jsou upevněny na konstrukci z ocelových profilů kotvených na fasádu. A když se sedák mechanicky poškodí, konkrétní kus jde snadno vyměnit za nový.

Druhou rovinou návrhu je interiér, který sestává ze dvou částí: showroomu a kanceláří se zázemím pro zaměstnance. Vnitřek stavby byl kompletně očištěn, prezentační prostor showroomu, který vznikl zvětšením původní vstupní haly v centru dispozice, je vymezen polykarbonátovými příčkami. Podlaha je sjednocena bílou stěrkou, na stropě je ponechán beton a všechny instalace jsou vedeny viditelně. Do prostoru jsou pak vloženy tři kruhové galerie reprezentující tři odlišné segmenty výroby – školní nábytek, kancelářský nábytek a designové kusy. Kruhové výřezy jsou vymezeny bílými textilními závěsy na celou výšku prostoru, se kterými lze podle potřeby lehce manipulovat.

Uzavřené tři celky představují tři odlišná prostředí, v nichž jsou materiál podlahy, způsob osvětlení i barva světla zvoleny tak, aby odpovídaly přirozenému prostředí, pro které je nábytek určen. Meziprostory je možné vyplňovat různými solitéry, lze je využívat jako konferenční místnost zaměstnanců nebo k posezení s klienty. Celý prostor showroomu funguje jako galerie, kterou je možné jednoduchým způsobem přizpůsobovat potřebám společnosti. Kanceláře pro zaměstnance se nachází po obvodu stavby, podlaha v nich je pokryta šedým kobercem a vymalována bíle.

Inspiraci možná studio Chybik+Kristof nabralo v zahraničí. „Kdysi jsme ve švýcarském Luzernu měli možnost navštívit expozici muzea dopravy od vynikajících architektů Gigon a Guyer. Fasáda budovy je tvořena dopravními značkami. Zde se dá mluvit o jisté inspiraci v rámci obecného principu,“ přiznávají autoři a zároveň ještě dodávají: „Jsme rádi, že i v relativně konzervativním Česku se najdou odvážní investoři s chutí realizovat takto nevšední řešení.“