Sofa od Jana Kaplického půjde do exekuční dražby

Středa, 6. Červen 2012 - 2:00
| Napsal:

Příležitost vydražit jediný licenčně vyrobený kus unikátního bílého sofa navrženého architektem Janem Kaplickým se otevírá všem, kteří se 7. června od 14:00 hod. zúčastní dražby tohoto sofa v Národním domě na Vinohradech, náměstí Míru 9, Praha 2.

Na začátku byl ambiciózní developerský projekt společnosti Resort Living v čele s Martinou Hollasovou „Konopiště Resort“, pro který jednotlivé objekty navrhovali přední čeští a slovenští architekti, včetně Lucie Kavánové. Té ovšem společnost Resort Living za její architektonické návrhy stále dluží soudem pravomocně přiznanou odměnu, a právě pro její úhradu byla dražba Kaplického sofa nařízena.

Na projektu „Konopiště Resort“ pracoval též světoznámý architekt Jan Kaplický. V návaznosti na tuto spolupráci společnost Resort Living později získala od paní Elišky Kaplické Fuchsové licenci na výrobu a prodej unikátního sofa, jehož originál Jan Kaplický navrhl a nechal vyrobit pro svůj londýnský byt. Na základě této licence byl přitom vyroben jediný kus sofa, a sice v bílém provedení.

„Dražené sofa má nejen užitnou, ale též významnou sběratelskou hodnotu“, říká Dr. Daniel Mališ, právní zástupce architektky Kavánové. „V důsledku neplnění finančních závazků totiž paní Kaplická společnosti Resort Living licenci k výrobě dalších kusů Kaplického sofa ukončila, takže žádné jiné sofa v této licenci již vyrobeno nebude.“

Vyvolávací cena Kaplického sofa je 396.000,- Kč, tedy třetina odhadní ceny ve výši 1.188.000,- Kč. Prohlídka draženého sofa začíná hodinu před dražebním jednáním, jeho obrázky jsou pod spojením „Kaplického sofa“ k dispozici na internetu. Dražební jistota se nevyžaduje.