Novinky a názory / zprávy

Kaplicky Internship 2020 vyhrál s návrhem hangáru pro vzducholodě Vojtěch Rudorfer. Získal stáž v ateliéru Davida Chipperfielda

Vítězem 6. ročníku soutěže pro začínající architekty Kaplicky Internship se stal čerstvý absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze Vojtěch Rudorfer s projektem hangáru pro výzkumnou vzducholoď na Špicberkách. Získává možnost absolvovat tříměsíční placenou stáž v proslulém londýnském ateliéru Davida Chipperfielda. Soutěž připomínající odkaz architekta Jana Kaplického organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museum v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Bakala Foundation , 5. 10. 2020

Do letošní soutěže Kaplicky Internship se přihlásilo celkem 47 studentů a čerstvých absolventů architektonických oborů českých vysokých škol. Sedm nejlepších projektů na volné téma postoupilo do druhého kola, které se uskutečnilo 24. září 2020. V mezinárodní odborné porotě zasedli Ines Gavelli a Matt Ball, zástupci ateliéru David Chipperfield Architects, dále Deyan Sudjic, bývalý dlouholetý ředitel Design Museum v Londýně, architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout, rektorka ARCHIPu Regina Loukotová a vítězka Kaplicky Internship 2016 Petra Ross. Čestnou členkou poroty je Eliška Kaplický Fuchsová. Kvůli současné situaci v ČR i zahraničí, kde působí většina porotců, proběhly letošní prezentace finálových projektů online.

Vojtěch Rudorfer, Kaplicky internship 2020, vítězný projekt. Zdroj: Bakala Foundation

Vítězným projektem se stal návrh hangáru pro výzkumnou vzducholoď od Vojtěcha Rudorfera, letošního absolventa Fakulty architektury ČVUT v Praze. Do soutěže přihlásil svůj diplomní projekt, který zpracoval v ateliéru Mirko Bauma a Vojtěcha Hyblera. Navrhl hangár pro vzducholoď s vědeckotechnickým zázemím v městečku Ny-Alesund na norských Špicberkách, kde leží jedna z nejsevernějších a nejdůležitějších stanic pro polární výzkum. Ve svém projektu se musel vypořádat s extrémními arktickými podmínkami a porota ocenila zvláště propracovanost a promyšlenost návrhu.

„S velkým potěšením jsem si vyslechl Vojtěchovu prezentaci projektu leteckého hangáru v norském Ny-Alesundu. Vojtěch v projektu uplatnil postupy založené na výzkumu a spolupráci, které odpovídají velmi specifickému programu, jehož cílem je usnadnit cestu k udržitelné budoucnosti,“ zhodnotil vítězný projekt Matt Ball, Associate Director v ateliéru David Chipperfield Architects. „Důkladné zpracování, precizní provedení a velmi jednoduchá a elegantní prezentace přispívají k tomu, že projekt celkově představuje vysoce sofistikovaný návrh.“

Vojtěch Rudorfer, Kaplicky internship 2020, vítězný projekt. Zdroj: Bakala Foundation

Během studií byl Vojtěch Rudorfer náčelníkem Spolku posluchačů architektury při FA ČVUT a začátkem letošního roku uspěl s projektem Nábřeží Lannova ve studentské soutěži na téma Unikátní stavba na komplikovaném místě, za což získal stáž u Josefa Pleskota. Nyní vítěze Kaplicky Internship 2020 čeká tříměsíční placená stáž v londýnském ateliéru David Chipperfield Architects. 

„Je krásné vidět, jak se tento program, který probíhá již šest let, každým rokem rozrůstá. Zapojilo se do něj tolik z těch nejzajímavějších londýnských architektonických studií a zúčastnili se ho nejnadanější absolventi studia architektury v České republice,” říká o programu Kaplicky Internship Deyan Sudjic, který se každoročně podílí na výběru vítěze soutěže. K letošnímu ročníku dodává: „Tentokrát byl okruh přihlášených obzvlášť zajímavý. Jan Kaplický by na ně byl pyšný.”

Stáže v prestižních londýnských studiích absolvovalo již pět vítězů soutěže Kaplicky Internship. Pracovali v ateliérech Evy Jiřičné, Zahy Hadid, Allies and Morrison, Adjaye Associates a ve studiu Heatherwick. Vítězové posledních dvou ročníků po ukončení stáží zůstali v těchto ateliérech pracovat, Petr Kousal u Adjaye Associates a Ondřej Pokoj ve studiu Thomase Heatherwicka.

Vojtěch Rudorfer, Kaplicky internship 2020, vítězný projekt. Zdroj: Bakala Foundation

Úspěch studentů a absolventů ČVUT ve finále

Šest ze sedmi finalistů soutěže Kaplicky Internship 2020 bylo studenty či absolventy FA ČVUT. Ludmila Haluzíková se do soutěže přihlásila s projektem Vágní Praha, v němž zkoumá vágní terén v našem hlavním městě. Šimon Kos navrhl novou stanici pro dobrovolné hasiče ve Vaduzu v Lichtenštejnsku. Matěj Kováčik prezentoval návrh veřejných lázní a bazénu na smíchovském břehu Vltavy. Kristýna Pokojová soutěžila s návrhem revitalizace říčního ostrova v Berouně, z něhož vytváří kulturní a sportovní oázu, a Anna Vopařilová vytvořila návrh nového bytového komplexu u pražského parku Grébovka. Pouze jeden finalista, Marek Svoboda, byl absolventem Fakulty architektury VUT v Brně. Do soutěže přihlásil svůj návrh na přeměnu brněnské budovy z konce 19. století na veřejné lázně.

Bazén u břehu Vltavy na Smíchově, Matěj Kovačík. Zdroj: Bakala Foundation

Foto: eArch
Revitalizace říčního ostrova v Berouně, Kristýna Pokojová. Zdroj: Bakala Foundation

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři