Novinky a názory / zprávy

Konference Stavby z přírodních materiálů 2015 - Jaká byla?

Druhý ročník konference Stavby z přírodních materiálů byl i letos velmi zdařilý. Organizátoři ze sdružení Baobaby v čele s Viktorem Karlíkem letos pozvali zahraniční přednášející, hned dvě hvězdy na úvod: švýcarského architekta Wernera Schmidta a irského bioarchitekta Michaela Rice a kromě toho na další dny několik slovenských lektorů.

Blanka Johanisová / Kateřina Šmardová , 12. 3. 2015

I přes konkurenci v akcích tohoto typu, jichž se na začátek roku a jaro sešlo několik, byl sál HUBu Smíchov nacpaný k prasknutí a zájemci, kteří se hlásili na poslední chvíli, museli být odmítnuti. Třídenní program se neomezil pouze na přírodní stavění, svůj prostor dostali mezi jinými i obhájci pasivních domů s veškerou nezbytnou technologií, permakultura nebo urbanismus měst.

Werner Schmidt

Werner Schmidt je světoznámý průkopník a propagátor stavění z velkých balíků slámy systémem nosných slaměných stěn (z tzv.“jumbo bales“). Navrhuje domy prakticky výhradně s použitím velkých balíků. Přednášku začal klasickým pohledem do historie slaměného stavění a obhajováním důvodů používání slámy pro stavební účely. Projekty ukázal nejprve ty starší a díky dostupné „Slaměné literatuře“ u nás relativně známé: např. rodinný dům v prudkém svahu ve švýcarských Alpách (Disentis), dále třípodlažní dům s apartmány a ateliérem (Graun) nebo hotel se zaoblenými slaměných stěnami v Itálii (Lana). Dále se dostal k současnému trendu modulárního stavění, to spočívá v jeho případě v tom, že dřevěný kontejner je dokončen v dílně včetně interiérových prvků a na místě se osadí a obskládá balíky slámy (Durnten). Na dalších příkladech dokázal, že sláma jakožto tvárný přírodní materiál je vhodná i na organičtější modelování staveb, do okrouhlých půdorysných tvarů (přístavba Densburen) nebo kopulí (výstavní objekt v Oensingen). V závěru přednášky ukázal i rekonstrukce, obalení stávajícího domu slámou (Susch) nebo sanaci veliké industriální budovy (Trimbach). Ta kromě zimního slaměného kabátu dostala ještě letní stínící plášť v podobě vertikálních dřevěných lamel.

Wernerovy stavby jsou na naše poměry pojaty s velkorysejším rozpočtem, staví se s použitím techniky (jeřábů, omítacích strojů), sympatické je také to, že architekt sám je celou dobu na stavbě a procesu se aktivně účastní (v montérkách a s úsměvem na tváři). Slámu v projektech používá s patřičnou hrdostí, přichází s kultivovaným designem, ale materiálu neupírá jeho hravost a tvárnost. Na osobitých kresbách demonstruje svoje projekty a záměry. Zamýšlí se mj. nad ostrovním fungováním staveb, některé z jeho realizací jsou demonstrací takového fungování bez přípojek, praktické zkušenosti ukázaly, že v jeho stavbách téměř není nutné topit a to jsou často vystaveny horským klimatickým podmínkám.

Michael Rice

Prezentace Michaela Rice nás trochu odvedla od architektury k fyzice, matematice, ale hlavně harmonii, krásnu a posvátné geometrii. Účastnit se této přednášky naživo bylo skutečně fascinující, je těžko slovy popsat atmosféru, která v sále panovala stejně tak jako popsat „o čem to bylo“. Michaelovy tvrzení do hrobového ticha v určitou chvíli připomínala kázání. Jakoby se mu podařilo „harmonizovat vlny“ přítomných osob. Totiž člověk dle jistých teorií je soubor různých vlnění, počínaje DNA vzorcem, kmitáním atomů v buňkách, rytmem dechu, srdečního tepu, atd., jejichž vzájemná harmonie udržuje člověku zdraví. Na mnoha konkrétních příkladech z přírody a z přírodních věd nám ukazoval fraktalitu a zlatý řez. Spjatost přírodních tvarů s posvátnou geometrií, dále rezonanci a vlnění, které tvaruje hmotu atp. Michel sám se nechal slyšet, že s irskou architektonickou obcí je v konfliktu od doby, kdy tvar staveb a jeho působení nadřadil množství svázaného CO2. Je autorem neuvěřitelného množství cca pěti set staveb (!) a sám učí v seminářích kromě bioarchitektury i osobní rozvoj. Trochu jsme na konci zalitovali, že prezentovaných konkrétních příkladů architektury a staveb bylo pomálu, nicméně snad budu mluvit i za ostatní, když řeknu, že pro vlastní tvorbu to bylo příjemné a pozitivní povzbuzení.

Útržky z programu následujících dvou dnů:

Charismatický Lukáš Čejna nás seznámil s příběhem stavby vlastního krásného domu z přírodních materiálů, a to až do detailů jako jsou drahé kameny v základech, střešní mini-okénka zalícovaná s dřevěnými šindeli nebo reliéfy v hliněných omítkách. Boris Hochel ukázal příklady svých realizací slaměných domů a poukázal na způsoby, jak eliminovat následky sedání slaměné stavby. Jakub Gajda, nás mimo jiné osvěžil příklady „bláznivých“ recyklovaných domů z Ameriky. Klára Turková prezentovala svoji tvorbu s marockým štukem a pletivem Stauss množstvím inspirativních fotografií a pozvala nás na vlastní kurzy. Z prezentací firem jmenujme například mladý a nadšený tým - Ateliér Paletky - který dává nový život zdravotně nezávadným dřevěným paletám, které jsou většinou již po jedné cestě odsouzeny k zániku. Firma Biofa představila kromě svých výrobků také užitečný surovinový semafor, který zákazníkovi pomáhá v orientaci ve složení produktů. Aleš Brotánek jasně a přesvědčivě mluvil o domech šetrných k životnímu prostředí a potřebě čerstvého vzduchu ve stavbách. Nebál se ani před „přírodním publikem“ bourat některé mýty o slaměných domech a prosazovat rekuperační jednotky. Závěr sobotního programu tvořila trojkombinace pánů hovořících o konopí - o konopném betonu, zpracování konopí atd. Patricia Černáková energickým způsobem zahájila nedělní program a seznámila nás nejen s permakulturním designem zahrad, ale také s důležitostí správné komunikace s klientem a s nezbytností stanovení správných priorit v životě. Petr Klápště otevíral oči všem, kteří byli doposud přesvědčeni, že existují jen dvě možnosti bydlení - ve městě v bytovém domě bez zahrady, nebo mimo město v rodinném domku se zahradou.

Závěrem je nutné poděkovat organizátorům za zdařilou a informacemi nabitou konferenci. Tato akce díky prostoru v mezičasech, ponechaného pro neformální setkávání přerostla v neoficiální mítink příznivců přírodního stavitelství. Budeme se těšit na další ročník!

Sdružení Baobaby: Konference Stavby z přírodních materiálů 2015

Datum konání: 27-29.2.2015

Impact HUB Praha – Smíchov

www.baobaby.org

Klíčová slova:

konference

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři