Mladí architekti z Brna zvítězili v mezinárodní soutěži

Čtvrtek, 9. Červen 2016 - 9:33
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Vítězem ideové architektonické soutěže na využití prostoru Berlin University Residences se stal pětičlenný tým studentů z brněnské Fakulty architektury VUT. Jejich úkolem bylo navrhnout dočasné bydlení pro turisty a studenty v kreativní berlínské čtvrti Kreuzberg. Nápad mladých architektů z Brna porazil více než 280 architektonických návrhů z celého světa a získal první cenu.

Vizualizace vítězného návrhu týmu ŠPROM z Brna – foto © FA VUT v Brně
Fotoalbum: 

„Věděli jsme, že když navrhneme obyčejný dům, tak zanikne v mase ostatních návrhů. Nakonec tedy zvítězil nápad území nezastavovat vůbec, nebo v co nejmenší míře. Snažili jsme se využít genius loci místa,“ uvedl Pavel Čučka z Fakulty architektury VUT v Brně. Pětice spolužáků tedy nakonec přišla s nápadem „ad absurdum“ a ponechali v lokalitě volný prostor, kde mohou přijíždějící rozvinout stan, zaparkovat karavan nebo zakotvit u mola se svým houseboatem. Berlínská čtvrt Kreuzberg je totiž známá svým multikulturním charakterem i pouliční kulturou.

„Chtěli jsme zdůraznit volnomyšlenkářství, které je spojené se současným Berlínem. Říkali jsme si, že jediné, co je stálé, je změna. Náš návrh v sobě tedy obsahuje možnost proměny. Je v něm prostor pro interpretaci,“ vysvětlil Čučka z vítězného týmu Š.P.R.O.M. (jméno tvoří iniciály mladých architektů).

Původně se do mezinárodní soutěže přihlásilo přes 400 zájemců, své projekty ale nakonec odevzdalo 285 studentských týmů. Porotu nejvíc zaujala samotná myšlenka volného bydlení: „Způsob tohoto komunitního bydlení je zpočátku náročnější na toleranci, pochopení a spolupráci, což jsou právě ty principy, které se v dnešní individualistické společnosti čím dál více vytrácejí,“ stojí v anotaci vítězného projektu.

„Když se podíváte na ostatní oceněné, jsou to samé prestižní univerzity ze zahraničí. Máme z úspěchu našich studentů radost, protože se jim podařilo něco, co se kolikrát nepodaří ani zkušeným architektům za celý život,“ okomentoval vítězství v mezinárodní architektonické soutěži proděkan Petr Šmídek.

Vítězný tým ve složení Štěpán Vašut, Pavel Čučka, Radka Vilímková, Ondrej Palenčar a Martin Kůs si rozdělí odměnu 2500 eur.

Více informací zde.