Stavby a víno

Čtvrtek, 12. Prosinec 2013 - 10:35
| Napsal:

Poněkud neobvyklou výstavu mohou vidět návštěvníci (a také přátelé dobrého vína) v Galerii Jaroslava Fragnera (GJF) na Betlémském náměstí v Praze. Představuje nové stavby vinařství středoevropských zemí.

Zdeněk Lukeš - Stavby a víno - foto © Galerie Jaroslava Fragnera
Fotoalbum: 
Zdeněk Lukeš - Stavby a víno - foto © Galerie Jaroslava Fragnera
Zdeněk Lukeš - Stavby a víno - foto © Galerie Jaroslava Fragnera
Zdeněk Lukeš - Stavby a víno - foto © Galerie Jaroslava Fragnera
Zdeněk Lukeš - Stavby a víno - foto © Galerie Jaroslava Fragnera

Už výtvarné řešení expozice je netradiční: architekti z ateliéru Aulík + Fišer rozestavili ve výstavním sále sudy a do prostoru zavěsili vinné láhve, aby tak navodili správnou atmosféru. Hlavními exponáty jsou ovšem stavby, jejichž plány a fotografie jsou rozvěšeny po stěnách. Produkci vína si asi spojujeme s tradičními sklípky a sklepy, ale dnešní trend je stavět pro vinařství moderní architektonická díla, jejichž projekty jsou často svěřovány špičkovým ateliérům. Stavby často respektují krajinný ráz, přírodní prostředí a snaží se s ním splynout třeba tak, že alespoň část provozů je překryta zeminou, ale nezřídka jde právě opačnou cestou. Výsledkem může být někdy možná až příliš agresívní architektura kontrastující výrazně s okolím a záměrně ignorující tradiční představy klientů o vinařských provozech. Konzervativní milovník vína bude možná lehce šokován, ale takový je dnes trend. A netýká se jen samotných staveb, nýbrž i designu lahví, vinět, zátek, sudů… Každý si prostě může najít to, co mu vyhovuje.

GJF ovšem toto téma sleduje už delší dobu, pořádá zájezdy do vinařských oblastí Moravy, Slovenska, Maďarska nebo Rakouska. Já jsem se žádného z nich dosud nezúčastnil, ale kolegy jsem byl vždy ujištěn, že průběžná degustace pěnivého moku je jen symbolická a i na konci takového tahu jsou všichni účastníci schopni bez problémů vnímat a hodnotit jak kvality nápoje, tak i příslušné stavby na trase, což je ovšem obdivuhodné. Součástí vernisáže výstavy bylo i odborné sympózium, jehož hlavní hvězdou byl významný rakouský architekt slovinského původu Boris Podrecca, ale aktivními účastníky byli i vinaři, kteří se podělili o své zkušenosti se spoluprací s projektanty a designéry. K akci vychází i dvousetstránkový katalog. Hlavní kurátor Dan Merta pozval k prezentaci svých realizací i další architekty z řady zemí, kteří se tématem zabývají, někteří z nich budou o svých návrzích také v prostorách galerie přednášet. Expozice tak představuje celkem 38 vinařství. Postupně se přesune do dalších měst regionu střední Evropy: v příštím roce tak navštíví polskou Vratislav, Budapešť nebo Bratislavu.

Pojďme si blíže představit některá vinařství. Slovenský Sanvin pojal svůj objekt jako kompromis mezi moderními liniemi a tradičními materiály, jakým je v tomto případě dřevo. Autorem je studio Propeller Z, stavba pochází z let 2008-2014. Na podobném principu je postaven i projekt studia HEIZ pro Säschsisches Staatsweingut Schloss Wackenbarth v Německu, založený na kontrastu architektury high-tech s kovovými i dřevěnými prvky a idylické zvlněné krajiny s vinicemi a barokní kaplí. Zcela jiného rodu je budova studia Ekler Architect pro maďarské vinařství Kreinbacher Birtok. Betonový kubus tmavohnědé barvy vystupuje nad terén, neboť část stavby je ukryta pod zemí. Podle studie z roku 2006 byl působivý objekt dokončen v letošním roce. Zcela netradiční je pak podnik Vinofaktur Vogau z Rakouska od studia BWM Architekten z let 2009-2011. Tvoří ho mohutná ocelová konstrukce, do níž jsou vloženy různé atributy: kontejnery s dřevěnými sudy, vinárnou nebo dokonce traktorem, celá záležitost v dekonstruktivistickém stylu připomíná práce holandského ateliéru MVRDV. Vypadá to celé poněkud bláznivě, ale má to něco do sebe. Moravu pak zastupuje v tomto společenství poměrně střízlivý dřevěný objekt vinařství Sonberg od Josefa Pleskota. Také Zlati grič ze Slovinska představuje pokus co nejvíce respektovat krajinu a většinu provozů skrývá pod zemí. Naopak asi nejvýstřednější představený dům je ostře zelená konstrukce Cantiny Tramin z Itálie.

Je zkrátka vidět, že přístup současných architektů k danému tématu může být různý a že letitá tabu už neplatí. S profesionály měli možnost poměřit své schopnosti i studenti liberecké fakulty architektury, jejichž práce na stejné téma jsou vystaveny v podkrovním sále GJF. Ostatně to vše můžete posoudit sami – výstava Architektura a víno ve Střední Evropě je otevřena až do 26. ledna příštího roku, samozřejmostí jsou ochutnávky vín všech zúčastněných podniků.

Foto: Galerie JF

Na závěr ještě pozvánka na přednášku o zajímavých stavbách Holešovic-Buben, která se bude konat tento čtvrtek od 19 hodin v Grand Café Orient v kubistickém domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu (www.grandcafeorient.cz). Může to být relax v předvánočním shonu. Téma souvisí s vydáním druhého dílu průvodce po pražské moderní architektuře Praha moderní II (Paseka). Knížku bude se slevou možno koupit i před přednáškou přímo v kavárně.

 

Klíčová slova: