STAVITEL 08 | 2013 : Renovace bytových objektů

Čtvrtek, 22. Srpen 2013 - 0:00
| Napsal:

Přinášíme vám obsah aktuálního čísla časopisu Stavitel, který nedávno rozšířil řady našich spřátelených periodik. V nadcházejících měsících se tedy můžete těšit na příval novinek ze světa stavebnictví. Přejeme příjemné čtení.

Fotoalbum: 

EDITORIAL
Kdy bude líp? Stavbaři s trpkým úsměvem odpovídají: Již bylo.

Minulá vláda, která stavebnictví svými odpovědnými škrty úspěšně dovedla až na pomyslné dno, opustila Strakovu akademii. Neslavně poté, co se ukázalo, že dobře placená ambiciózní úřednice Jana Nagyová byla vlastně utajenou premiérkou. Kolik všemožných poradních orgánů se pravidelně scházelo a vytvářelo desítky stran koncepcí a strategií údajně pro potřeby vlády. Teprve nyní je již všem jasné, že jejich jediným úkolem bylo vytvářet zastírací manévry pro klidné vládnutí. Vládě šlo jen o škrty a vlastní koryta. Prvním v pořadí škrtů se staly investice. Když se k nim ještě přidala neschopnost čerpat evropské peníze, byla cesta do pekla vydlážděna. Nebýt záletného premiéra, asi by jim tato strategie vydržela až do voleb.

Tak se stalo, že zkušený šachista a stratég, který mezitím usedl na prezidentský stolec, se mohl plně chopit iniciativy. Šanci nepromarnil. Jmenoval sobě poslušnou a oddanou úřednickou vládu, která si nedovolí rozhodnout ani o výměně vložek zámků bez hradního souhlasu.

Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, brzo pochopil, odkud se vládne, a před pár dny se vypravil na hrad. Na stůl prezidentovi položil analýzu pravdy o pěti letech neustálých poklesů a řeč byla především o uškrcených investicích a evropských penězích. Prezident se ztotožnil s názorem, že současnou hospodářskou krizi je nutno překonat i podporou investic. Jenže jen idealista by si mohl myslet, že současná „vláda odborníků“, jejíž mandát se počítá možná na měsíce, dokáže něco změnit. Existence rozpočtového provizória na rok 2014 je téměř jistá. Co to znamená pro stavebnictví? Nic dobrého. Investice i evropské peníze budou opět postaveny na vedlejší kolej.

A ani dál to pro stavebnictví nevypadá nijak růžově. Partaje začnou zbrojit před volbami, vítězové povedou dlouhé rozhovory o postech, začnou hledat místa pro věrné a oddané „náměstky - odborníky“ a na pořad dne přijdou opět analýzy, strategie a opatření. Určitě dojde na vznik nových poradních orgánů a komisí.

A kdy bude líp? No přece, až se konečně přestane mluvit a začne se stavět. To ale nebude ani za rok.

Téma: RENOVACE BYTOVÝCH OBJEKTŮ
Dobrý starosta už zajistil účinná opatření 13
Stavební úpravy vstupních portálů 14
Vývoj nových izolačních a sanačních omítek 16
Ochrana fasády 19
Zateplování obvodových plášťů 20

PŘÍPRAVA STAVEB
Standard pro řízení stavebního projektu 22

TECHNOLOGIE - KONSTRUKCE
Falcované tašky pro soulad s okolím 25
Vysokohodnotný beton Trojského mostu 26

REKONSTRUKCE
Barokní domy pro současné bydlení 29

ZAJÍMAVÁ STAVBA
Příspěvek k revitalizaci panelových objektů 32
Domy pro senior 35

MATERIÁLY - VÝROBKY
Fasáda a střecha chrání bezpečně dům 36
Nadkrokevní tepelná izolace 37
Trendové podlahy s třetím rozměrem 38

TZB
Revize a kontroly plynu mají fatální nedostatk 39
Nové standardy v energetické náročnost 41

STROJE - ZAŘÍZENÍ
Zorientujte se v labyrintu užitkových vozů 43
Přívěsy a návěsy pro stavebnictv 44

EKONOMIKA
Stavbařům by mohly pomoci povodně 47
Červnové zakázky spadly o třetinu 48

VÝROBCI PŘEDSTAVUJÍ
Nejlepší fasády v jubilejním roce 50
Efektní propojení interiéru s exteriérem 52

PŘÍLOHA
Energeticky úsporné stavby

EDITORIAL 03

UDÁLOST 06

INFOSERVIS 53

Klíčová slova: