Evropské školicí centrum YMCA v památce UNESCO
Pivovar v Litomyšli je původně renesanční památkou, která má staré kořeny spojené s existencí zdejšího zámku a právem k vaření piva. Protože však pivovar dvakrát vyhořel, byl opravován a spolu se zámkem přestavován do současné podoby. Po druhém požáru se s opravami započalo v roce 1776 a probíhaly téměř do konce 18. století. Návrhy na opravy a přestavby zámku i ostatních budov poškozených požárem dodal tehdejší lichtenštejnský architekt Jan Kryštof Fabich. Část návrhu realizoval barokní architekt František Maxmilián Kaňka, zejména velkorysou koncepci vstupního průčelí.
EARCH.CZ , 25. 6. 2009
Po skončení druhé světové války zůstal zámecký pivovar zcela stranou, přestože veškeré pozdější využití zámeckého areálu bylo motivováno především okolností, že se v Litomyšli narodil Bedřich Smetana a přestože se narodil právě v zámeckém pivovaru. Hospodářské objekty v zámeckém areálu, tj. pivovar, jízdárna, konírna, chlév a kolna byly předány ministerstvu zemědělství, takže se komplex, dosud spravovaný jednotně, dostal do dvojí správy, která měla na jeho využití často zcela protichůdné názory. Zlom nastal až po roce 1999, kdy byl areál zámku zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Město Litomyšl
spolu s EAY, která je mezinárodní křesťanskou střešní organizací sdružující národní hnutí YMCA (Křesťanské sdružení mladých lidí) v Evropě, založily obecně prospěšnou společnost, za účelem provozování evropského školicího centra s cílem prohlubování mezinárodní i místní spolupráce. V areálu dále zůstalo sídlo „Smetanovy Litomyšle“, společenské sály využívané městem, rodný byt Bedřicha Smetany, dva služební byty, hostinský byt, depozitáře Národního památkového ústavu a Městské informační centrum. Pro činnost YMCA mělo sloužit několik multifunkčních sálů (seminární sál, výstavní sál, ekumenická kaple, knihovna, počítačová místnost), ubytovací prostory a malá administrativa.
Rekonstrukce pivovaru pro potřeby evropského školicího centra YMCA byla svěřena ateliéru AP architekta Josefa Pleskota, který při koncipování návrhu vycházel z následujících hlavních principů:
Nezničit intaktnost působení památkového objektu (památky průmyslové architektury). K tomu využít všechny dochované konstrukce i jejich zbytky. Novými architektonickými prvky nenásilně deklarovat novou funkci a nové využití objektu. Zabránit homogenizaci historických odkazů a nových zásahů - udržet správnou proporci mezi starým a novým. Západní fasádě vrátit ztracenou monumentalitu a význam dominantní barokní kompozice. Na úkor architektonicko-výtvarných a památkářských předsudků neoslabovat možnosti nového smysluplného funkčního využívání. Kvalitativní proměnou objektu posílit a ovlivnit i kvalitu přiléhajícího městského prostředí.
Konstrukční a materiálové řešení
Konstrukční a materiálové řešení vychází z výše uvedených principů návrhu. Na obnovu původních prvků byly použity tradiční technologie (zdění, vápenné omítky a nátěry, výměna napadených dřevěných prvků krovu). Nově vytvořené prvky využívají jak materiály, které měl k dispozici již barokní stavitel (dřevěné podlahy, trámové stropy, pískovcové dlažby), tak technologie, které se prosadily až během 19. a 20. století (nosné I-profily, ocelová schodiště, protipožární zasklení). Použití některých moderních materiálů je až experimentální. Například zateplení podkroví pouze transparentním šestikomůrkovým polykarbonátem je pravděpodobně precedentní.
Netradiční je též velkorysá vestavba z kovu a skla ve vnitřním atriu. Protože se jedná o industriální stavbu, která sloužila k výrobě piva, objevují se zde i moderní industriální prvky - přiznané železné výztuže nebo rošty, po kterých se jde jako po můstku k jednotlivým pokojům.
Novou funkci a nové využití pivovaru deklaruje rovněž řešení přístupu světla do objektu - nová i znovu obnovená okna nebo obloukové okno v hlavním průčelí.
Dispoziční řešení
Evropské školicí centrum bylo budováno postupně. V roce 2001 proběhla první část rekonstrukce, na jejímž konci byla knihovna, počítačová učebna a kancelář se zázemím. V letech 2003 - 2004 byla realizována vstupní hala s průchodem do dvorku, ekumenická kaple, seminární sál a sociální zařízení. Nejnákladnější a stavebně nejnáročnější etapa byla zahájena v roce 2005. Ve druhém nadzemním podlaží se nachází víceúčelový sál, pobytová chodba, fitness se zázemím a saunou a první část ubytovny. Z celkového počtu 55 lůžek je 40 formou hostelu (jednolůžkové až čtyřlůžkové pokoje se sociálním zařízením na chodbě) a 15 lůžek je rozmístěno v osmi pokojích s vlastním příslušenstvím. Ubytování je soustředěno od 2. do 4. nadzemního podlaží. Souběžně se vznikem Evropského školicího centra došlo k rekonstrukci velké rohové místnosti v zámeckém pivovaru, kde vznikla informační kancelář pro návštěvníky Litomyšle.
Převzato z publikace Industriální stavby - Pivovary