Architektura / občanské stavby

Kontejnerová restaurace „Wijn of Water“ v Rotterdamu

Dokážete si představit, že zajedete na romantickou večeři do přepravního ISO kontejneru? Pokud ne, tento projekt vás přesvědčí, že je to nejen možné, ale dokonce jedinečné a krásné. Navíc ne nereálné, sedněte do auta a vyražte! Za 8 hodin a 41 minut (dle Google Maps z Prahy) již můžete stát se svým vozem (případně i se svou milovanou polovičkou) před zmiňovanou restaurací.

Jiří Kout , 17. 3. 2011

Holandská architekta Caroline Bijvoet v roce 2004 navrhla dočasnou terasovitou restauraci „Wijn of Water“, která získala nominaci na holandskou stavbu roku 2006 (jež uděluje holandská unie architektů BNA) a byla vybraná do ceněné publikace „Container architecture“ od Juraje Kotnika v roce 2009. Tato charismatická architekta přijede o svém projektu přednášet  30.3.2011 do Bratislavy v rámci mezinárodní konference „Modulární architektura ve městě 21.století“

  Restaurace ,,Wijn of Water’’ byla postavena mezi lednem a květnem roku 2005 na základě následujících přání investora: lokace na břehu řeky; použití přepravních kontejnerů; nízké náklady a rychlá realizace, aby se objekt bylo možné co nejdříve využívat; zaměření na skupinu lidí s vyšším vzděláním, multikulturní uměleckou veřejnost; místo pro asi 50 lidí, kterým se bude podávat středozemní kuchyně.   Jako stěžejní stavební materiál bylo tedy použito 9 repasovaných lodních kontejnerů o velikosti 40 stop (12,2 m x 2,5 m x 2,9 m). Unifikovaný rozměr lodních kontejnerů a jejich typický vzhled dodal restauraci unikátní vizáž, která dokonale koresponduje s okolím. Z restaurace tak sledujete trajekty a přitom sedíte v námořním kontejneru. Genius loci funguje dokonale. Architektka záměrně využila kontrastu mezi blízkou a vysokou částí města Rotterdamu a volným pohledem směrem na řeku. Stojící kontejner vytváří orientační bod a tvar přízemí do L kryje před východními větry. Pro osvětlení interiérů jsou celkově použity 3 typy otvorů: velké díry pro veřejné prostory v podélných stěnách kontejneru, čtvercová okna v koncových stěnách a malá okna pro zaměstnance – kuchyň a kanceláře.  

Zobrazit místo Wijn of Water na větší mapě

Pokud se chcete dozvědět více, co vše lze stavit z lodních kontejnerů, nenechte si ujít 30.3.2011 konferenci v Bratislavě, která se bude věnovat modulární architektuře ze široka. Osobně Vám svoje projekty představí hvězdy evropské modulární architektury v čele s hannoverským profesorem Hanem Slawikem a právě Caroline Bijvoet. Registrujte se na www.modularch.sk , vstup je zdarma! Kapacita omezená.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři