Architektura / občanské stavby

Studie budovy Západočeské galerie v Plzni

Návrh galerie je dílem autorů z atelieru VZ Architekti, kteří se rozhodli vytvořit stavbu ve tvaru podmořské příšery.

Jakub Zoula , 24. 11. 2011

Město Plzeň vyhlásilo v říjnu roku 2009 soutěž na zpracování návrhu řešení nové budovy Západočeské galerie v prostoru „U Zvonu“ navazujícím na historické jádro města Plzně. Této soutěže jsme se bohužel nakonec nemohli zúčastnit, ale náš atelier i tak velmi zajímavé téma zpracoval.

Na místě, kde kdysi stával historický dům U Zvonu měla vyrůst nová galerie umění. Prvním krokem našeho atelieru bylo provedení podrobného průzkumu historie lokality, z něhož vyplynulo zjištění, že lokalita určená pro naší stavbu se nachází v místě bývalého koryta řeky. Toto zjištění nás přivedlo k hmotě podobající se “vodní příšeře” vylézající z vody.

Budova galerie organického tvaru je navržena z betonové skořepiny na níž je aplikovaná speciální fasáda, kterou vymyslel náš atelier. Jedná se o speciálně kotvené malé destičky, které mají možnost se kvůli tepelné roztažnosti pohybovat do všech směrů s pružnou povrchovou vrstvou, která je opatřená fialovo-černou barvou – perleťovou.

Tvarosloví domu se promítá z interiéru do exteriéru a naopak, každý tvar budovy má svůj účel.

Galerie má čtyři podlaží s různými konstrukčními výškami. Jednotlivá patra jsou propojena dlouhými rampami, které stejně jako jednotlivé podesty slouží k vystavování uměleckých děl. V podzemní části galerie je umístěn sklad – deposit. Uvnitř budovy je umístěn přednáškový sál ve tvaru velkého vejce a ve stejném tvaru, ale v podstatně menším měřítku je navržena recepce, umístěna při hlavním vstupu. Kromě vystavovacích prostor se v objektu nalézají kanceláře a poměrně velká restaurace, která je přístupná přímo z Křižíkových sadů.

Galerie volně přechází z interiéru do exteriéru formou krytých venkovních expozic – levé křídlo budovy, které se vznáší nad komunikací propojující plzeňské náměstí a Křižíkovy sady. Na pravé straně objektu pak najdeme venkovní sál krytý hlavním tělem budovy.

Galerie je obklopena vodními jezírky,které navodí dojem živého organizmu vylézajícího z vody.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři