Unikátní designový hotel
V Krkonoších vznikl unikátní hotelový projekt - kongresové a sportovně rekreační centrum Janské Lázně, který byl po dohodě s provozovatelem pojmenován Hotel Omnia. Autorem celkového řešení je architektonická kancelář ADR, s. r. o., na interiéru spolupracovala se společností GRADUS Praha.
EARCH.CZ , 15. 9. 2009
Jedná se o první designový hotel v této oblasti, který může širokou nabídkou služeb a harmonickým vzhledem směle konkurovat designovým hotelům v České republice i v Evropě.
Kapacita ubytování je 110 hostů, kteří si mohou vybrat ze 43 standardních dvoulůžkových nebo čtyřlůžkových mezonetových pokojů. Standardní pokoje jsou doplněny třemi atypickými apartmány pro 2 - 4 osoby, bezbariérový pokoj pro imobilní zákazníky je umístěn v patře s recepcí a lobby barem. Lobby bar v prvním nadzemním podlaží lze rozdělit mobilní příčkou na dvě části, prostor se využívá také jako jednací sál. Restaurace je situována do přízemí, obdobně jako lobby bar je variabilně dělitelná příčkou. V podzemním patře pod restaurací je bar s občasným provozem, sousedící se sportovní halou, kterou je možné díky důmyslnému dispozičnímu řešení za velmi krátkou dobu proměnit z tenisového kurtu na kongresový sál pro 300 osob. Sportovní povrch multifunkční haly je polypropylenový koberec s pískovým vsypem, stěny haly jsou do výšky tří metrů obložené LTD deskami s povrchovou úpravou v barvě koberce, za kterými je umístěno vytápění. Slaboproudé a silnoproudé rozvody pro konání kongresu jsou přístupné výklopnými dvířky v obložení. Ve stejné úrovni jsou situovány špičkově vybavené kuchyně a skladovací prostory. Možnosti relaxace nabízí sauna, solárium, masáže, fitness nebo nerezový bazén vyhřátý na 30°C s integrovanou vířivou vanou, výhledem na letní terasu a les. Nad lobby a recepcí hotelu je zahradní terasa s výhledem do údolí Janského potoka. Obě terasy mají podlahu opatřenou roštem z tropického dřeva Cumaru. Důležitým prvkem interiéru jsou materiály, zejména kombinace dřevěných prvků a kamenných ploch. Základní pozadí tvoří hrubá kamenná dlažba pokrývající většinu veřejných prostor. Je doplněna dominantní výmalbou stěn a výraznými akcenty drapérií, svítidel a nábytku v ostrých barvách. Zastoupena je zde především oranžová. Všechny barové a recepční pulty v objektu jsou řešeny obdobně. Jedná se o skleněnou konstrukci s ocelovou pracovní plochou okolo hranice neopracovaného dřeva.
Charakter interiéru sportovní části, která se nachází v suterénu, je podobný, ale vzhledem k umístění a účelu těchto prostor jsou voleny světlejší odstíny. Bazén, hala i sauna mají vlastní barevné ladění a materiálové řešení, architekti vycházejí z maximální jednoduchosti, čistých barev i linií a vše přizpůsobují účelnosti.
Pro zjemnění celkového vzhledu a vyšší komfort užívání je v pokojích dubová masivní mozaiková podlaha v kombinaci s barevným kobercem. Prostorového komfortu v pokojích je docíleno instalací skleněné příčky mezi ložnicí a koupelnou.
Pokoj se tím opticky výrazně zvětšil. V případě, že je koupelna zatažena závěsem, slouží skleněná příčka jako zrcadlová plocha.
Vybavení ložnice typového pokoje je maximálně kompaktní a variabilní. Jednotlivé kusy nábytku se vzájemně doplňují. Postele jsou mobilní v připravených drahách, snadno lze vytvořit dvojlůžko nebo dvě samostatná lůžka. Posunutím pracovního stolu nad postel vzniká snídaňový stolek.
Úložné prostory jsou vestavěné a nenarušují kompaktní vzhled pokoje.Příčky v interiérech jsou zděné z Porothermu nebo sádrokartonové. V prostoru bazénu je povrch stěn opatřen lakovanou stěrkou s emailovým nátěrem.
Vodorovné konstrukce jsou tvořeny železobetonovými monolitickými stropy. Hlavní schodiště je monolitické, z pohledového betonu, se zalamovanou deskou podle schodišťových stupňů. Na schodiště navazuje celoskleněné zábradlí, které vyplňuje úzké zrcadlo. Únikové schodiště tvoří pororoštová konstrukce uvnitř betonového tubusu. Použitím perforovaného ocelového materiálu a zářivkového osvětlení je docíleno vzdušnosti a hloubky v jinak uzavřeném prostoru.
V objektu jsou osazeny dva výtahy, evakuační a zásobovací.
Technickým vybavením v oblasti slaboproudých technologií si objekt nezadá s dobře vybavenou softwarovou firmou.
Investor: RODOP, a.s. Provozovatel: IHM Group, s.r.o. Autor celkového řešení: ADR, s.r.o., Mgr. P. Kolář, Mgr. A. A. Lapka, Mgr. A. A. Pražák, Ing. Arch. P. Požár, Ing. arch. J. Sadloňová Projekt pro realizaci stavby: SPS projekt, s.r.o. Projekt interiéru: ADR, s.r.o.; GRADUS Praha, s.r.o. Generální dodavatel: Konstruktiva Konsit, a.s. - divize 3 Generální dodavatel interiéru: TECHO, a.s.
Psáno pro časopis Interiér 01 09