Architektura / rodinné domy

Vila v Průhonicích od Jestico+Whiles

Reprezentativní vila v Průhonicích, kterou navrhli architekti Radek Teichman a Pavel Machar z architektonické kanceláře Jestico+Whiles, zaujme svou jednoduchou hmotou spolu s jasnými, čistými liniemi. To dává vyniknout kvalitním materiálům a detailům. V dokonalé souhře zde najdeme omítku, pohledový beton, italský mramor či vláknocementové desky spolu s velkorysými prosklenými plochami.

Karolína Řeháčková, Cembrit a. s. , 15. 6. 2015

Pozemek je svou jižní stranou orientován do ulice, bylo tedy potřeba vytvořit vizuální bariéru, která by zaručovala soukromí obyvatel. První, s čím se při příchodu k průhonické vile setkáme, je plný šedý plot z vláknocementových desek, jenž nepůsobí nijak robustně, ale zároveň umožňuje dostatek klidu majitelům vily. Za jeho hmotou tak pouze tušíme výjimečnou architekturu, z níž je viditelná jen část druhého patra. V jihovýchodní části pozemku se nachází prostorná garáž s vykonzolovanou střechou, jež vytváří krytý průchod od vstupní branky k hlavnímu vchodu do domu. Severní fasáda garáže je prosklená, čímž odlehčuje svou hmotu směrem k vile.

Architektonické řešení

Dům je navržen jako dvoupodlažní se zapuštěným suterénem. Vstupní fasáda domu je charakteristická výrazným prosklením a horizontálními liniemi balkonu a přesahu střechy. V přízemí bylo použitím bezrámového zasklení a velkých posuvných portálů zajištěno maximální propojení se zahradou a terasou, která probíhá po celé délce domu. Obzvláště v letním období ocení obyvatelé vily přesah druhého podlaží a střechy, jež chrání dům proti přehřívání. Severní fasáda je členěna mozaikou čtvercových oken, rozmístěných na základě funkčního členění interiéru. Panely skla na omítaných fasádách doplňují obklady ze stejných vláknocementových desek, jež byly použity na oplocení.

Hlavní vstup je jasně čitelný z dvojice bílých kvádrů, které nápaditě skrývají venkovní kuchyni a sklad zahradního nábytku. Drobnost, která však již ve fázi návrhu domu výrazně zvyšuje komfort budoucích uživatelů. Odpadá tak potřeba vytvářet další přídavné stavby a příruční kuchyň v návaznosti na venkovní posezení je prostě k nezaplacení.

Minimalistický interiér

Architektům se povedlo naplnit vizi majitelů vytvořit prostorově velkorysý domov z čistých linií s minimalistickým interiérem a maximálním propojením se zahradou. Důraz byl kladen na volný prostor a množství přirozeného světla v celém domě. Zajímavým prvkem je osvětlení jídelny stropním světlíkem, který je v přesahu střechy zvýrazněn otvorem s betonovými žebry. Minimalistická schodišťová hala je tvořena pouze vetknutými dřevěnými schodnicemi a skleněným zábradlím. Propojuje obě nadzemní podlaží se suterénem, kde se skrývají místnosti pro relaxaci a také technologické jádro domu. Nerušený odpočinek po saunování zajišťuje anglický dvorek, který je od zbývající části fasády pohledově oddělen opět obkladem z vláknocementových desek Cembrit Cembonit, čímž se jasně vizuálně odlišuje soklová část. V celém domě se tak opakují stejné materiály, jež podtrhují jeho jednoduchost a čitelnost hmot.

Při vstupu do domu je ihned patrné, že interiér vznikal souběžně s návrhem stavby. To dokládají vestavěné skříně ve vstupní hale i praktické výklenky a niky, které minimalizují potřebu umisťovat další nábytek. Vestavěné skříně z bílých lakovaných dřevovláknitých desek splývají se stěnami a nijak hmotově nezatěžují vzdušný interiér. Umocňuje se tak snaha o vytvoření maximálně volného prostoru. Výjimečnost interiéru vily dodává použití materiálů vysokého standardu. V obytných místnostech převažuje podlahová krytina z běleného dubu, obklady a dlažby koupelen jsou provedeny v carrarském mramoru. Nenápadným zpestřením jsou pak plochy pohledového betonu.

Inteligentní dům

Třešinkou na dortu této luxusní vily je možnost kompletního elektronického ovládání domu díky systému inteligentní elektroinstalace. Jedním zmáčknutím tlačítka na dotykovém displeji či mobilním telefonu tak majitelé mohou ovládat zastínění, vytápění či osvětlení.

  • Autoři: Radek Teichman, Pavel Machar
  • Ateliér: Jestico + Whiles
  • Země: Česká republika
  • Město: Průhonice
  • Realizace: 2014
  • Užitná plocha: 647.00m2
  • Zastavěná plocha: 431.00m2
  • Plocha pozemku: 1 421.00m2
  • Materiál: Fasádní desky - CEMBRIT
  • Spolupráce: Slavomíra Bilšáková, Zuzana Kosková, Jakub Loučka

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři