Architektura /

Luhačovice hostí Dny zahradní a krajinářské tvorby

V rámci již třináctého ročníku Dnů zahradní a krajinářské tvorby, třídenního semináře na téma Člověk – tvůrce a uživatel prostoru se ve dnech 26. – 28. listopadu 2008 sejdou v Luhačovicích odborníci z oblastí krajinářské architektury, urbanismu a územního plánování, obecních i regionálních samospráv, státní správy, ochrany přírody a krajiny, památkové péče apod., aby na svém setkání prezentovali názory na podobu, funkčnost, udržitelnost i na proces plánování a vytváření veřejného prostoru, otevřeně o nich diskutovali a využili možnost vzájemného obohacení.

EARCH.CZ , 10. 11. 2008

Dny zahradní a krajinářské tvorby 26. – 28. listopadu 2008 Městský kulturní dům Elektra, Hotely Fontána I a II, Luhačovice www.szkt.cz/ Pořadatelem je občanské sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu s podporou Svazu zakládání a údržby zeleně a Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici. Seminář se koná pod záštitou starosty města Luhačovic PhDr. Františka Hubáčka. Téma letošních Dnů zahradní a krajinářské tvorby, Člověk – tvůrce a uživatel prostoru, navazuje bezprostředně na loňské téma Prostoru pro lidi. Soustřeďuje se možná o něco více na působení člověka na podobu a kvalitu životního prostoru, krajiny v níž žije společně s ostatními. Snaží se postihnout hledání vnitřní dynamické rovnováhy mezi ambicí, individualitou i originalitou tvůrce a společenskou objednávkou uživatelů společně obývaného prostoru, pátrá po míře udržitelnosti kvality života v sídlech, která koresponduje s pojmy budoucnost, odpovědnost a hospodárnost, po míře naplnění společenské funkce prostoru ve městě i v krajině. Vybízí k úvahám o odrazu lidského ducha v prostoru – krajině, o egu investora a autora i o sociálním aspektu tvorby, o míře osobní odpovědnosti za rozhodnutí na všech úrovních tvůrčího procesu, o uplatňování delegovaných pravomocí i o úskalích demokratické tvorby... Vyzvanými přednášejícími nejen z Česka, ale také ze Švýcarska, Německa, resp. Austrálie jsou urbanisté, sociologové, krajinářští architekti, volení zástupci občanů nebo pracovníci státní správy, právníci, správci zahrad a parků apod. jejichž přednášky nabízejí různé pohledy na řešení veřejného prostoru, ale také praktické příklady takových řešení, které přinesly Předpokládáme, že na seminář (stejně jako v minulých ročnících) přijede na 300 účastníků, pracovníků státní správy a samosprávy, krajinářských architektů a projektantů, majitelů a zaměstnanců firem zabývajících se zakládáním a údržbou zeleně ve městech a obcích, specialistů v oboru památkové péče, architektů a urbanistů, pracovníků v oblasti životního prostředí, výtvarníků apod. stejně jako studentů a pedagogů škol všech zmíněných oborů.

 

VYZVANÍ PŘEDNÁŠEJÍCÍ - PŘIPRAVOVANÁ TÉMATA I. BLOK / Tvorba - urbanismus - krajina

Ing. arch. Pavel Hnilička Město v krajině Ing. Věslav Michalik, CSc. Vliv samosprávy na proces suburbanizace - zkušenosti z Dolních Břežan Dipl.-Ing. Lukas Schweingruber Re-writing Landscapes Přepisování stávajících krajin novými vrstvami, které zůstanou více nebo méně viditelné Ing. arch. Ludvík Grym Systém a pravidla vyhlašování architektonických soutěží Dr. Lutz Wetzlar Standardní postup úprav veřejných prostranství v Německu Ing. Anna Dobrucká Skalica - viac ako mesto PhDr. Bohumíra Jozífková , Lea Jozífková, DiS. ODPOVĚDNOST VERSUS LHOSTEJNOST; z názorového ohlasu široké veřejnosti k tematice životního prostředí Ing. Pavla Maříková Od krajiny a prostředí venkova k člověku a zpět II. BLOK / Ego a společenská objednávka

Mgr. Ondřej Zatloukal Jak je důležité míti mecenáše! aneb úloha a role mecenášů v minulosti a dnes Ing. arch. Martin Stránský Mikroregion Veltrusdominio jako Terra didactica; krajina jako zrcadlo společnosti Ing. Vladimír Sitta Nejsou malé projekty aneb Mezi dvěma měřítky Doc. Ing. Miloš Pejchal, CSc. Kreativita v památkové péči - hrozba či nutnost? Ing. Zdenek Sendler Architekt a klient - struktura vztahů ENTENTE FLORALE EUROPE 2008 Kyjov a Tvarožná Lhota III. BLOK / Oborové normy a standardy od návrhu po realizaci, veřejné zakázky...

Ing. Zdena Mladá Obnova Velké Fürstenberské zahrady panelovou diskusi moderuje Ing. Jana Šimečková Ing. Kateřina Vaculová Doc. Ing. Pavel Šimek, Ph.D. Ing. František Smýkal JUDr. PhDr. Jiří Plos IV. BLOK / Tvorba a užívání krajiny

Ing. Petr Šiřina, Ing. Helena Finstrlová Plánování zeleně v sídlech Doc. Ing. Per Kučera, Ph.D. Systémy zeleně: Město + Krajina + Natura = Operační programy EU Doc. Dr. Ing. Petr Horáček Výsledky jednání u kulatého stolu na téma Aleje v krajině Ing. Klára Jančurová Golfové hřiště v krajině Poslání Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT) Posláním Společnosti je přispívat ke konstruktivní odborné spolupráci při využívání krajiny a urbanizovaného prostoru; prosazovat respekt k odbornému názoru při rozhodování, které se týká krajiny a urbanizovaného prostoru; zvyšovat odbornou úroveň dílčích profesí v oblasti zahradní a krajinářské tvorby, které se podílejí na řízení, plánování, rozhodování, projektování, realizaci, následné správě a údržbě a ochraně krajiny, parků a zahrad; ovlivňovat legislativu, která se týká činnosti zmíněných profesí; vytvářet prostor pro odbornou diskusi jako nezbytného předpokladu pro hledání optimálních řešení. Hlavní cíle a aktivity SZKT:

vzdělávací činnost - pořádání odborně zaměřených seminářů, dílen, konferencí, exkurzí, zájezdů a diskusních fór

publikační činnost - vydávání odborného časopisu Zahrada-park-krajina, neperiodických publikací (knih, sborníků)

osvětovou činnost – vydávání propagačních a osvětových materiálů (plakátů apod.)

propagační činnost - pořádání výstav, pořádání soutěží Zelená stuha ČR (ocenění pro obec s příkladnou péčí o zeleň, veřejný prostor a životní prostředí) a Entente Florale Europe – Evropská kvetoucí sídla (evropská soutěž propagující význam kvalitní zeleně, péče o životní prostředí a o podobu veřejného prostoru a vytváření podmínek pro turismus pro zlepšení kvality života lidí v městech a vesnicích)

ostatní odborná činnost - ustavování pracovních komisí a pracovních skupin krátkodobého i dlouhodobého trvání s cílem spolupracovat na tvorbě závazných dokumentů, vydávání odborných stanovisek, vytváření programů na podporu svých cílů; vydávání certifikátů (Certifikát „Evropský arborista“).

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři