
Přírodní Marmoleum se se socialistickým PVC nedá v ničem srovnat, říká architekt René Dlesk. Hodí se do paneláku, kanceláří i vily z první republiky
Studio RDTH architekti dobylo magazíny o architektuře rekonstrukcemi panelákových bytů. Patří tak mezi průkopníky architektonicky a designově kultivovaného bydlení v těchto dlouho vysmívaných stavbách. Při několika realizacích v nich použili přírodní Marmoleum, a proto jsme se architekta a spoluzakladatele ateliéru, Reného Dleska, zeptali, proč právě tato podlaha. Nemá snad na první pohled blízko k socialistickému PVC?
EARCH.CZ / Forbo Flooring Systems , 16. 5. 2025 / Advertorial
Studio RDTH architekti Marmolemum použilo už v několika svých projektech - třeba zde či zde. V obou případech jde o panelákové byty. Čím vás materiál oslovuje?
Svou upřímností. Marmoleum pro nás představuje jednu z možných odpovědí na volbu autentické podlahové krytiny. A právě autentičnost v naší praxi považujeme za zásadní. Rádi používáme materiály, které jsou tím, čím jsou, nesnaží se napodobovat něco jiného ani skrývat svou přirozenost. Vzhledem k charakteru projektu a řešeného prostoru je v některých případech volba Marmolea z našeho pohledu tou nejlepší a nejpřirozenější možností.

Má Marmoleum nějakou konkrétní vlastnost, kvůli které ho rádi používáte?
Volba každého materiálu v rámci stavby nebo jejího interiéru je vždy výsledkem komplexního hodnocení a rozhodování. Neexistuje jeden parametr, který by hrál hlavní roli. Zvažujeme povahu materiálu a jeho vhodnost k charakteru stavby a jejímu interiéru, výsledné užitné vlastnosti, cenu, jednoduchost a způsob realizace, stejně jako konkrétní estetiku. Všechny tyto faktory volíme vzájemně ve vztahu k ostatním prvkům stavby a jejího interiéru.
Jaký dekor Marmolea je váš nejoblíbenější? Vzhledem k charakteru vašich realizací předpokládám, že jde o ty střídmé.
Máme rádi takové dekory, které se nebojí přiznat, že jsou Marmoleem. A tedy využívají své přirozené estetické vlastnosti. Pokud bych mohl odpověď rozšířit na konkrétní produktovou řadu, pak nejraději hledáme v sérii Marmoleum Solid, ale občas sáhneme i po vzorech v sérii Marmoleum Marbled. Ani tady však nemáme jeden nejoblíbenější dekor nebo barevnost – vždy je volíme podle konkrétní situace. Ačkoli obvykle dáváme přednost neutrálním odstínům, v principu se nebráníme ani výraznějším barvám. Někdy je to totiž právě podlaha, která má v interiéru sehrát výraznější roli. To se ale děje jen v případech, kdy máme možnost ovlivnit nebo aspoň odhadnout, že ostatní prvky interiéru s takovou podlahou nebudou v barevném či funkčním konfliktu.

Jaké pocity ve vás tato podlahová krytina evokuje?
Jednoduchost, tu máme rádi. Ale také přiměřenost, pocit čistoty a nadčasovosti. Vidíme v ní také projev úcty k tradici. Tato podlaha je totiž pokračovatelem funkcionalistických řešení, na něž rádi navazujeme a která sahají více než 100 let do minulosti. Sám jsem na Marmoleum poprvé narazil u kolegů na stole, bylo to asi v roce 2009 nebo 2010, když jsem začínal s vlastní architektonickou praxí, a hned mě nadchlo. Od té doby jsem se Marmoleu nebránil. Naopak jsem záměrně hledal příležitosti, jak ho v našich projektech uplatnit, a snažil se vyvracet předsudky, jež v lidech vyvolává jeho podobnost s umělými krytinami spojovanými s minulým režimem…

Vaše interiéry působí vždy harmonicky, vzdušně, moderně a čistě, prostě well-being, jak toho dosahujete?
Děkuji, moc mě těší, že výsledky naší práce takto popisujete. Možná bude znít trošku hloupě, když řeknu, že na to máme v RDTH talent… Ale teď vážně. Jsem přesvědčen, že architektura je také uměním vyváženosti, vždy je výsledkem několika vrstev rozhodnutí. Tyto vrstvy jsou funkční (například dispoziční), konstrukční, ale i estetické. Materialita se pohybuje na jejich společném rozhraní.
Více k tématu
Co je pro vás při výběru materiálů a barevné kompozice pro klienty prioritní?
Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Je to vždy případ od případu. Záleží na kombinaci výchozích podmínek, povaze klienta, charakteru projektu a dalších prvků řešení, které jako architekti můžeme v různých rovinách ovlivnit. Takové jsou základní ingredience každého projektu, které je třeba propojit. Vše se musí dohromady „uvařit“ a je třeba, aby výsledek „chutnal“ – tedy dobře vypadal i fungoval. Záleží také na vkusu klienta, který určuje, do jaké míry si můžeme dovolit experimentovat. Nesmíme přitom zapomínat, že nejde o řešení na jeden večer, ale závazek na mnoho let dopředu.

Marmoleum je podlaha, která se skládá z 98 % přírodních surovin, z nichž 70 % je rychle obnovitelných a 40 % je recyklované povahy. Suroviny zahrnují konkrétně lněný olej, borovicovou pryskyřici, vápenec, dřevitou moučku, recyklované Marmoleum, jutu a organické pigmenty - více si o složení a vlastnostech Marmolea můžete přečíst v tomto článku.
- Použité Marmoleum Forbo Flooring Systems: Rekonstrukce bytu v panelovém domě v Mlékárenské ulici - odstín Marmoleum Fresco 3883, Rekonstrukce bytu v panelovém domě v Praze - odstín Marmoleum Splash 3430