Na střeše bývalého obchodního střediska. Teď je tu trávník a bydlení. (Nástavba se zahradou v Praze-Dejvicích, Nácházel architekti) Foto: Petr Nacházel
Architektura / interiér

Dům se zahrádkou uprostřed města. Jak si rodina vybudovala bydlení na střeše

Praha 6 je dobrá adresa. Bydlet tady v centru města a přitom mít vlastní zahradu, to zní jako sen. Čtyřčlenná rodina si ho splnila, i když původně bydlet v domě se zahradou ani neplánovala.

Karolína Vránková , 16. 5. 2025

Na začátku bylo obchodní středisko ze 70. let v Praze - Dejvicích Na Santince. V 90. letech ho získala rodina současných vlastníků, kteří posléze přistavěli dvě patra. Využívají ho jako malou kancelářskou budovu, sídlí tu také Scio škola. Nedávno je napadlo přistavět tu další patro pro dceru s rodinou. Obrátili se tedy na Zuzanu a Petra Nacházelovi z Nacházel architekti. Ti jim místo bytu navrhli rovnou dům.

Foto: Pohled z kuchyně na "zahradu"

„Náš hlavní vklad byl asi právě tohle – přesvědčili jsme klienty, ať místo posledního patra udělají menší objem a zelenou střechu,“ říká Petr Nacházel. Důvodů bylo víc. Zaprvé je byt se zahrádkou příjemnější než bez. Zadruhé bylo potřeba dodržet odstupové vzdálenosti od sousedních domů, aby jim nová přístavba neubírala oslunění ani soukromí. „Vypočítali jsme optimální objem a vzniklý kvádr umístili na střechu,“ popisují architekti. Tak vznikl základní tvar domu, kolem pak zahrada se živým plotem po obvodu.

Samotná nástavba má užitnou plochu přes 200 m², pro čtyřčlennou rodinu je to tedy pohodlný byt, kam se vešlo vše podstatné: dva dětské pokoje, ložnice pro rodiče, dvě koupelny a šatna. To vše je „naskládané“ kolem hlavního obytného prostoru s kuchyní. „Hmota domu je tvořena pavilony soukromých místností (ložnice, šatny, koupelny) a zastřešeným prostorem mezi pavilony, který slouží jako obytná společenská část domu (kuchyně, obývací pokoj, pracovna, vstup) a velkými prosklenými plochami volně přechází do zahrady,“ popisuje koncept autorská zpráva. Společné prostory nabízejí výhledy na město.

Foto: Střecha bude mít kolem živý plot, nástavbu obroste vinná réva.

Co se týče konstrukce, hlavní otázka byla: unese stará stavba další patro a 40 cm zeminy na střeše? „Naštěstí byly základy obchodního střediska hodně naddimenzované,“ říká Petr Nacházel. Bylo tedy možné navézt na střechu substrát a osít trávou. Konstrukce domu je z tepelně izolačních tvárnic, příčky z pórobetonových tvarovek, strop betonový. Celkový výraz je velmi jednoduchý, vlastně se neliší od věžových domů kolem. „Chtěli jsme, aby se jim co nejvíc podobal, aby byl skoro neviditelný. Kolem jsme zasadili vinnou révu. Plánujeme, že až dům poroste, vlastně úplně zmizí,“ říká Petr Nacházel.  

Už teď je zřejmé, že se ho povedlo zapojit do okolní městské tkáně. Ukazuje, že zahušťování města je možné, dělá-li se s ohledem k existujicím stavbám i obyvatelům,  prostě chytře.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři