design /

Modulární design

Když se mluví o modulu, myslí se tím základní stavební jednotka, která má svůj rozměr a opakuje se. Opakování a přidávání prvku využívá kromě architektury také průmyslový design.

Šimon Kos , 19. 11. 2013

Moduly tvoří samostatné nebo zcela závislé prvky, které se stávají částí celku. Díky tomuto procesu vznikají objekty, které jsou lehce manipulovatelné. Mohou buď měnit svůj vzhled uspořádáním jednotlivých modulů, ale také lze závažněji proměnit jejich funkci. A to vše by měl být schopen udělat sám uživatel.

Ve svém důsledku je modulem samostatná skříň, kterou zapojíme do sestavy. Modul bývá však mnohem menší. V případě projektu BrickBox španělského studia Kazam! se jedná o modul jedné poličky. Ten tvoří box, který může sloužit také k transportu obsahu. Díky tomu, že je možné objednat BrickBox ve dvou rozměrech, jsou využití a možnosti uspořádání širší. Skládání modulů probíhá pak jako skladba cihel, velký BrickBox je opatřen výstupky a žlábky pro stabilitu. Malý brickbox pak zapadá do struktury jako polovina velkého Brickboxu.

Opakování prvku, který je jen částí celku, může být využito i při navrhování sezení. Především hodí-li se možnost proměnit funkci jednoho kusu nábytku. Toho docílilo polské studio BEYOND ve svém produktu Coffee bench. Jeden kus nábytku je spojením mezi lavičkou (bench) a odkládacím stolkem (coffee table). Díky modulům, které mohou být nezávisle otočeny o devadesát stupňů, se toto spojení může navíc libovolně prolínat. BEYOND studio nabízí Coffee bench v různých délkách, od jednoho po tři metry, podle počtu modulů. Původní návrh řešil problém zahradní lavičky, které často schází odkládací prostor na kávu, notebook nebo noviny. Proto je vyráběn z plastu, ale lze jej pořídit z překližky nebo kartonu pro interier.

Využití modulových systémů je mezi návrháři velmi oblíbené. Uživateli pak dává možnost rozhodnout nejen o velikosti výsledné struktury, o jejím vzhledu. Ale hlavně o funkci každého jednoho modulu v rámci celku nebo o funkci celé sestavy.

Klíčová slova:

modulární architektura

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři