Novinky a názory / zprávy

Africké hliněné LEGO aneb Jak studenti ČVUT staví střední školu v Zambii!

Studenti stavební fakulty ČVUT se podílejí na stavbě školy v Zambii Foto: Zdroj: KashituSchool

Pod taktovkou realizačního týmu složeného ze studentů fakulty stavební ČVUT probíhají přípravy projektu výstavby střední školy v Zambii. Ten iniciovala místní komunita skrze českou neziskovku Přátelé New Renato. Projekt je navržen v duchu udržitelnosti a vychází z místních technologií, podmínek i zvyklostí.

KashituSchool , 16. 5. 2022

V Zambii jsou střední školy doménou velkých měst a pro většinu rodin nejsou dostupné. V oblasti Kashitu třeba chybí střední škola úplně. Nová zde proto vznikne podle projektu sudentů ČVUT, bude mít kapacitu až pro 250 žáků.

Ke stavbě se použijí lisované nepálené hliněné cihly - což je technologie v oblasti tradičně využívaná. V rámci projektu je nicméně vylepšená tak, aby cihly byly trvanlivější, ekologičtější a stavba s nimi snadnější a efektivnější. Vzhledem připomínají stavebnici LEGO. Na jejich výrobu se používá jednoduchý ruční lis (cihlovačka), se kterým se snadno pracuje a zvládne to téměř každý. Vylepšená je i technologie zastřešení, která má díky několikaletému výzkumu nejlepší možné tepelně a zvukově izolační vlastnosti.

Díky jednoduché technologii výstavby a dlouhodobé rozvojové práci neziskovky Přátelé New Renato, si bude místní komunita po zaškolení schopná většinu areálu postavit z vlastních prostředků a vlastními silami.

Více o projektu se můžete dozvědět na webových stránkách, Facebooku či Instagramu. Momentálně také probíhá crowdfundingová kampaň na donio.cz.

Projekt zaštiťuje ICWD ČVUT, Přátelé New Renato a New Renato Community Society.

Foto: Nepálené lisované cihly jsou trvanlivé a stavění z nich zvládne téměř každý
  • autor: KashituSchool *
  • publikováno: * 16. 5. 2022
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

ČVUT studentské projekty škola

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři