EARCH TÝDENÍK: Jak moc je zrezlý most pod Vyšehradem? Staví se (zase další) největší dům světa. Brno opraví zapomenutou funkcionalistickou perlu
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje šéfredaktorka Karolína Vránková.
Karolína Vránková , 4. 11. 2024
Vyšehradský most – jak moc je zrezlý?
Stačí vyměnit 15 procent hmotnosti mostu, to je hlavní závěr studie, kterou si nechal vypracovat Nadační fond pro záchranu Vyšehradského mostu. Správa železnic však uvádí, že je potřeba vyměnit 70 procent. Nová studie dále tvrdí, že rekonstrukce může prodloužit životnost mostu o sto a více let a může být hotová během dvou let, a to s minimálním omezením provozu.
Na studii se podílely mezinárodní kanceláře COWI a WaltGalmarini, anglický inženýr Ian Firth a čeští architekti Petr Tej a Marek Kopeć. Financoval ji nadační fond zaštítěný byznysmeny Tomášem Bistřickým, Janem Bartou a Martinem Vohánkou. Jejich cílem je prosadit rekonstrukci památkově chráněného mostu.
Správa železnic však už loni předložila studii firmy JASPERS se zcela jinými výsledky – podle ní je třeba vyměnit 70 procent mostu, rekonstrukce by trvala kolem tří let a životnost by se prodloužila o třicet let.
Jaká je realita? To ví asi jenom most sám. Lze tedy jen doufat v transparentní a moudré rozhodování. Ministr dopravy Martin Kupka a ředitel Správy železnic Jiří Svoboda se představení výsledků studie rovněž zúčastnili.
Do Domu umění dorazí Dánové
Výstavní síň Dům umění v Českých Budějovicích si zve pozoruhodné zahraniční ateliéry – nyní to budou NORRØN Architects z Kodaně. Mají na kontě několik velmi dánských rodinných domů a nominaci na cenu Miese van der Rohe za zázemí pro koupání a surfování v Limfjordu na severu Dánska. Vůbec je jejich tvorba větrem ošlehaná, přírodní a severská. Co asi přivezou na jih Čech? Jejich výstava Renavigace/Regenerace začíná 7. listopadu v 18 hodin přednáškou.
Česká cena za architekturu se blíží
Stejný den, ve čtvrtek 7. listopadu, se bude udílet Česká cena za architekturu, kterou pořádá Česká komora architektů. Výsledky dáme vědět ještě ten večer.
Klinker Centrum s.r.o.
Ruská bomba poškodila Děržprom
Význačná konstruktivistická budova Děržprom v ukrajinském Charkově, první sovětský mrakodrap a konstruktivistická památka, která před válkou aspirovala na ochranu UNESCO, dostala zásah během ruského bombardování. Bomba FAB-500 urazila roh a odhalila schodiště.
Děržprom byl dokončený v roce 1928 podle návrhu architektů Sergeje Serafimova, Samuela Kravetse a Marka Felgera. Tehdy byl Charkov hlavním městem Ukrajinské svazové republiky SSSR. „Byla to pro Charkov doba rozvětu, je to velmi modernistické město,“ řekla historička umění Jevgenije Gubkina serveru The Artnewspaper. Smutek milovníků architektury je prý velký.
A mezitím v Saudské Arabii…
…se začala stavět největší budova světa. Nese název Mukaab tedy kostka. Bude mít 400 metrů na výšku, na šířku a na délku. Empire State Building by se do něj vešla dvacetkrát a překoná také dosavadního rekordmana, továrnu na Boeingy v americkém Everettu.
Výstřední stavba za ropné peníze v Rijádu je součástí jednoho z patnácti developmentů, které mají zemi přichystat pro nejbohatší turisty. Megalomanské stavby neberou ohledy na životní prostředí ani na pracovníky, zároveň se na nich podílejí přední světové architektonické kanceláře. Mukaab projektovala společnost AtkinsReális.
Dřevostavby – nová kniha
Vyšla nová kniha Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb. Na 112 stranách lze najít shrnutí aktuálních poznatků o dřevě a jeho užití ve stavebnictví i příklady realizací v ČR. Publikaci vydalo studio perspektiv, editorem je Matěj Beránek a je volně k nahlédnutí zde.
Knihu křtil minulý čtvrtek v CAMPu také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který se projevil jako fanoušek dřeva: „Vždy mě štvalo, když jsem viděl, kolik produkce z našich lesů končí za hranicemi, aby se následně hotové výrobky s přidanou hodnotou dovezly zpět do Česka. Nevyužíváme naplno ekonomický potenciál jedné z mála přírodních surovin, kterou v naší zemi produkujeme. Věřím, že i to se díky naší společné práci brzy změní,” řekl na křtu.
Méně známá vila z Brna
Brno není jen Tugendhat. Mezi málo známé modernistické vily patří dům rodiny Wittalových, který jim navrhl architekt Heinrich Blum. Židovská rodina tu žila mezi lety 1932 a 1939, pak jim byl dům zabaven a bydlel tu šéf brněnského gestapa. Všichni členové rodiny zahynuli v koncentračních táborech.
Teď však vilu Wittal získalo město Brno a předá jej do správy Muzea města Brna – stane se tak 6. listopadu. Následovat má rekonstrukce pro účely židovského centra.
Více k tématu
Trosky z Bruselu v Praze
Poslední týden (do 9. listopadu) běží výstava belgické umělkyně Aglai Konrad: Hung, Heaped, Shaped v galerii Viper. Vyznává se tu ze svého vztahu k bourání a bouraným objektům. Několik zbytků z domů, které dříve stály v okolí jejího bydliště, přivezla také do galerie. Doplnila je svítidlem z menzy od Karla Pragera v Praze–Troji.
Grandhotel Evropa nebude
Slíbili jsme, že budeme čtenáře informovat, jak dopadla rekonstrukce grandhotelu Evropa v Praze na Václavském náměstí. Jak jsme viděli, secese je zrekonstruovaná a zpět v nejlepší kondici. Přesto majitel, hotelový řetězec Marriott, nedovolil publikaci naší fotoreportáže – víc tedy čtenářům bohužel ukázat nemůžeme.