Novinky a názory / zprávy

Ministerstvo kultury prohlásilo Novou scénu od Karla Pragera kulturní památkou

Ministerstvo kultury včera potvrdilo schválení návrhu na prohlášení budovy Nové scény Národního divadla kulturní památkou. Výrazná budova se skleněnou fasádou vyrostla v centru Prahy na začátku 80. let podle návrhu architekta Karla Pragera. Národní divadlo zároveň připravuje generální rekonstrukci budovy.

Matěj Beránek , 25. 6. 2021

Téma ochrany poválečné architektury u nás v posledních letech vyvolává hlučné diskuze nejen mezi odborníky. A do debat a iniciativ za záchranu významných budov ze 60. až 80. let minulého století se zapojuje také veřejnost – v tomto ohledu se největší pozornost upínala na kauzu demolice hotelu Praha a Transgasu, kterým ministerstvo památkovou ochranu neudělilo i na velmi necitlivou přestavbu karlovarského hotelu Thermal.

Že se budova Nové scény stane kulturní památkou, potvrdilo včera ministerstvo kultury na dotaz médií – úřad zatím žádné oficiální prohlášení ke svému rozhodnutí nevydal. Stalo se tak v době, kdy Národní divadlo připravuje generální rekonstrukci budovy. Ta by měla začít v polovině příštího roku a trvat dva roky. Rekonstrukce naváže na přestavbu podzemního parkoviště pod piazzettou a týkat se bude také provozní budovy B, kterou Národní divadlo získalo zpět do své správy před 5 lety.

Ministerstvo kultury prohlásilo Novou scénu od Karla Pragera kulturní památkou © Radek Úlehla

Jak EARCH.cz nedávno informoval, Národní divadlo drželo návrh rekonstrukce Nové scény dlouhou dobu v naprostém utajení. Svůj postoj nicméně přehodnotilo a včera během tiskové konference zástupci instituce představili konkrétní plánované změny (detaily přineseme v následujících dnech).

Exteriér budovy včetně hodnotné fasády ze skleněných obrazovek, které vyvinulo slavné sklářské duo Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, by měl zůstat zachován v původním stavu, stavební úpravy se projeví především v interiéru. Kompletní proměnou projde hlavní sál, ze kterého se má stát divadelní scéna s variabilním uspořádáním prostoru pro různá představení s kapacitou až 500 diváků.

Ministerstvo kultury prohlásilo Novou scénu od Karla Pragera kulturní památkou © Filip Šlapal 

Návrh na prohlášení budovy Nové scény kulturní památkou byl podán už v roce 2018. Ke konci minulého roku dokončil Ústav teorie a dějin architektury Fakulty architektury ČVUT stavebně-historický průzkum stavby, který prokázal mimořádnou kvalitu zachovalých detailů.  

„Oslnil nás sofistikovaný autorský koncept týmů Karla Pragera a Pavla Kupky, které pojaly všechny budovy areálu dostavby Národního divadla jako kontinuální vzájemně propojené prostory s přímou návazností na exteriéry i samotné město,“ konstatoval spoluautor průzkumu Miroslav Pavel z Fakulty architektury ČVUT.

Ministerstvo letos rozhodovalo také o ochraně brutalistního hotelu Intercontinental, který v současnosti prochází kompletní rekonstrukcí. Tato budova se ale na seznam kulturních památek nedostala.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři