Novinky a názory / zprávy

Nová podoba zřícené věže katedrály Notre-Dame vzejde z mezinárodní architektonické soutěže

Během úterního požáru gotické katedrály Notre-Dame v Paříži došlo ke zřícení sanktusníku – štíhlé dřevěné věže z 19. století, která se tyčila nad středem budovy. Francouzský premiér nyní oznámil, že na její novou podobu vypíše mezinárodní architektonickou soutěž.

EARCH.CZ , 17. 4. 2019

Prezident Emmanuel Macron již v úterý uvedl, že obnova katedrály má být dokončena během následujících pěti let (v roce 2024 bude Paříž hostit letní olympijské hry). Financování mimořádně náročného úkolu rekonstrukce 850 let staré katedrály bude probíhat z veřejných i soukromých zdrojů. Nejvyšší částku zatím přislíbil podnikatel Bernard Arnault – na obnovu stavby věnuje 200 milionů eur. Podle odhadů francouzské vlády se na podporu projektu sešlo již téměř 900 milionů eur. Přesná výše škod, ani celkové náklady na rekonstrukci katedrály ale známy zatím nejsou.

Požár vypukl v pondělí 15. dubna krátce před šestou večer na střeše katedrály, odkud se díky masivní dřevěné konstrukci rychle šířil. Vlivem požáru došlo také ke zřícení 93 metrů vysoké věže v centrální části budovy, tzv. sanktusníku. A právě na její obnovu Francie vypíše mezinárodní architektonickou soutěž.

Rozhodnutí dnes oznámil francouzský premiér Édouard Philippe a dodal, že soutěž má pro Notre-Dame zajistit novou „věž odrážející techniky a možnosti dnešní doby“. „Je to samozřejmě obrovská výzva a historická odpovědnost ,“ dodal k celému projektu obnovy Philippe. Při rekonstrukci by mohly být využity také unikátní laserové skeny celé konstrukce budovy, které pořídil ještě před požárem historik umění Andrew Tallon.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři