Novinky a názory / architektonické soutěže

Ředitelství dálnic, rodinný dům, rekonstrukce, záchodky. Nejlepší architektura z Olomoucka dle Ceny Rudolfa Eitelbergera

Cena Rudolfa Eitelbergera zná vítěze. Letos zabodovalo ředitelství dálnic, rodinný dům, rekonstrukce a záchodky

Jednou za dva roky projede odborná porota celý Olomoucký kraj a vybere finalisty Ceny Rudolfa Eitelbergera. Někdo zaboduje, někdo vypadne. „Jako ve sportu,“ komentuje to historička umění Martina Mertová z Klubu za krásnou Olomouc. Zde jsou výsledky.

EARCH.CZ , 15. 10. 2023

Nejvíc bodů v dvoukolovém hlasování si odneslo přerovské Středisko správy a údržby dálnic od brněnského ateliéru Pelčák a partner architekti. „Areál se volně inspiruje starými hospodářskými dvorci. V industriální krajině dálničních obchvatů novostavba jasně dokazuje, že i zázemí technické infrastruktury může - a mělo by - být předmětem kultivované práce architekta,“ stojí ve zprávě poroty. „Zlato“ jen o fous uteklo týmu Malý Chmel za inovativní prostorový koncept domu v Radíkově.

Překvapením byl fotbalový stadion od Víta Janků v Postřelmově. „Svými architektonickými kvalitami prokazatelně motivuje postřelmovské fotbalisty k vyšším výkonům a jako nástroj pro budování dobrých sousedských vztahů se řadí k nejsympatičtějším stavbám letošního ročníku ceny,“ kvituje výsledky Rostislav Švácha.

Porotu dále zaujaly hned čtyři olomoucké rekonstrukce. Bodoval nárožní dům Kateřinská 13 pro nové Badatelské vědecké centrum CMTF od studia ječmen nebo administrativa Masarykova 50 od ateliéru masparti. Titíž autoři si odnesli raritní čestné uznání za záchranu a rekonstrukci veřejných záchodků v Čechových sadech. R-ateliér Miroslava Pospíšila obhájil již tradiční účast v soutěži díky adaptaci Červeného kostela na nové kulturní centrum Vědecké knihovny v Olomouci. Předlonští vítězové z Vřesovic - Jiří Markevič a Jaroslav Sedlák – potvrdili své kvality rozšířením oceněné základní školy o vzorně rekonstruovanou orlovnu. Mimo rámec tradičních kategorií přibyla cena pro architekta Adama Lacinu za osobitý experimentální přístup k vlastní profesi a popularizaci architektury skrze aktivity galerie Praktik. Zvláštní čestné uznání obdržel Ing. Stanislav Barákov za zásluhy v oboru statiky.

Foto: Středisko správy a údržby dálnic v Přerově dokazuje, že i zazázemí technické infrastruktury si zaslouží pozornost architektů

Eitelberger po dvou letech

Cena Rudolfa Eitelbergera, pojmenovaná podle historika umění z Olomouce, se udělovala už po osmé; poprvé to bylo v roce 2008. Mapuje to nejlepší z architektury, urbanismu a památkové péče v Olomouci a Olomouckém kraji za uplynulé dva roky. Originální lokální ocenění uděluje Klub za krásnou Olomouc. „Aby byl přehled opravdu kvalitní, osvědčil se nám interval dvou let, protože je pak z čeho vybírat“, vysvětluje Jana Kiesewetterová, předsedkyně spolku.

Foto: Druhé místo: Rodinný dům Ambrožových v Radíkově, Malý Chmel

Zakládá si na pečlivě zvolené devítičlenné porotě. Letos to byli kromě olomouckých specialistů (Jana Křenková, František Chupík) a kompetentních radních (Tomáš Pejpek za město Olomouc, Jan Žurek ze Olomoucký kraj)  Rostislav Švácha (předseda komise), architekti*tky Zdenka Vydrová, Imrich Vaško, Jan Hora a Barbora Hora (náhradnice) a historička umění Martina Hrabová.

Foto: Třetí místo: Fotbalový stadion Postřelmov, Vít Janků

Komise měla nelehký úkol vybrat z pětadvaceti nominovaných staveb schůdný počet finalistů a hlavního vítěze. „Dva dny jezdila po celém Olomouckém kraji a vášnivě diskutovala, kdo ve finále zůstane. Zejména pro organizátory soutěže jsou to bolestné chvíle, také mnozí architekti a investoři zažívají zklamání, když jejich stavba vypadne. Jako ve sportu!“, dokresluje průběh Martina Mertová.

Akce proběhla ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci, za přispění Olomouckého kraje a Nadace české architektury.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 15. 10. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři