Události /

25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012

Nejnovější trendy a osobnosti grafického designu, třídenní sympozium s hvězdami v oboru, tvorba amsterodamského anarchistického hnutí či český hudební plakát a grafické ztvárnění sokolských plakátů… To vše svým návštěvníkům nabídne letošní svátek grafického designu jubilejní 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012.

EARCH.CZ , 15. 6. 2012

název

  1. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012

kdy 21.6. – 28. 10. 2012

kde Moravská galerie v Brně Pražákův palác, Místodržitelský palác, Uměleckoprůmyslové muzeum

web http://www.bienalebrno.org/

„V letních měsících se Moravská galerie v Brně otevře projektům grafického designu 25. Bienále Brno. Soutěž, výstava hostujícího zahraničního kurátora, sympozium a doprovodné výstavy tvořily strukturu, jejíž koncepce byla během uplynulého desetiletí tvořena organizačním výborem vedeným Alešem Najbrtem, Tomášem Machkem, Alanem Zárubou a Markem Pokorným v festival grafického designu s poučeními z historie a s inspiracemi nejnovějšími trendy. Otázku po smysluplnosti pokračování soutěžní přehlídky si po svém ustanovení položil nový organizační výbor v čele s iniciátory změn bienálové koncepce Radimem Peškem, Tomášem Celiznou a Adamem Macháčkem. Letošní ročník BB ruší dělení soutěže do výstavních kategorií i rozlišení na ‚knižní a plakátové téma’.

Jaký budou mít nejnovější inovace ohlas, přijme-li je návštěvník jako obohacení, ukáže teprve budoucnost. Oproti přehlídkám, které studentské práce nepřipouštějí, nebo je prezentují samostatně, BB vždy akceptovalo práce profesionálních grafiků vedle jejich autorské tvorby, společně se studentskými pracemi. Vedle děl objednaných poučenými zadavateli dávalo prostor i ukázkám, čím grafický design může být, není-li imaginace tvůrců ničím svázána a otevře-li se experimentu, nečekaným a inspirativním řešením.

Bienále Brno je od svého založení roku 1963 na světové mapě grafického designu osvědčenou destinací a uznávanou značkou. Základy jejího renomé vytvořili Jan Rajlich st. s Jiřím Hlušičkou. Souhlasíme-li s Umbertem Eccem, že ‚knih se jen tak nezbavíme’, neboť e-knihy nenahradí zážitek z reálné publikace, nezbavíme se, doufám, ani mezinárodní soutěže Bienále Brno.“

Marta Sylvestrová, kurátorka sbírky grafického designu MG

Bienále Brno tvoří mezinárodní soutěž určena grafickým designérům, mezinárodní sympozium, výstava hostujícího kurátora, pět dalších výstav a celá řada doprovodných akcí.

Do mezinárodní soutěže letos výběrová porota zvolila celkem 300 prací od 141 autorů ze 23 zemí světa, zastoupeni jsou autoři z České republiky, Nizozemska, Švýcarska, Japonska či Číny. Na práci výběrové poroty, která volila jednotlivá díla, naváže porota mezinárodní, sestavená z teoretiků a praktiků grafického designu celého světa. Tato porota pak udělí Hlavní cenu za nejlepší dílo v jednotlivých kategoriích a řadu dalších ocenění. Kompletní seznam umělců, jejichž díla usilují o získání prestižních cen, je na webových stránkách Bienále Brno www.bienalbrno.org.

Další klíčovou akcí bienále je odborné sympozium, které bude letos nově třídenní a bude se konat od 22. do 24. června 2012. Na sympoziu vystoupí takové hvězdy mezinárodního designu, jako jsou Andrew Blauvelt (USA) , Zak Kyes (UK/CH), Jon Sueda (US) a mnoho dalších. Z českých grafických designérů budou přednášet například grafičky Bienále Brno 2012 Adéla Svobodová, Tereza Hejmová, Pauline Kerleroux, dále Robert V. Novák, Kateřina Šedá nebo Karel Haloun. Přihlášky na sympozium přijímáme do 15. května, celý program je k dispozici zde .

Důležitou součástí brněnského bienále se stala také výstava hostujícího kurátora, připravená významnou zahraniční osobností. Letos se jí zhostí studio Experimental Jetset, které představí malý osobní archiv amsterdamského hnutí Provo (1965-1967).

Foto: eArch

Hnutí Provo – i když existovalo pouhé dva roky – ovládlo představivost celé jedné generace a jednou provždy ovlivnilo podobu holandské politické a kulturní scény.

Tyto tři hlavní body Bienále Brno doplňuje pět dalších výstav:

Foto: eArch

Laureátka BB 2008 Kasia Koczak představí projekt Khhhhhhhh, ve kterém jde o přehodnocení pedagogiky, pokroku a modernosti přes perspektivu jediného fonému – kh.

 

Foto: eArch

Jon Sueda (USA) a výstava Práce z Kalifornie zprostředkuje návštěvníkům bienále kulturu grafického designu Kalifornie.

 

Foto: eArch

Předhlídku knižních prací i uměleckých plakátů Květy Pacovské prezentuje výstava Ad Infinitum v rámci cyklu Osobnosti českého grafického designu.

 

Foto: eArch

Český hudební plakát od sedmdesátých let do současnosti zmapuje výstava DAR (Husák trávu nekouřil)

 

Foto: eArch

a vůbec poprvé bude na výstavě Slet sokolských plakátů k vidění komplexní soubor výtvarné a grafické tvorby k všesokolským sletům z let 1901-1948.

Dokončení na další straně.

Výstavy Bienále Brno 2012

Výstava hostujícího kurátora

Experimental Jetset: Pár věcí, co vím o Provo (Brněnská verze) 22/6/2012 - 28/10/2012, Pražákův palác Holandské studio grafického designu Experimental Jetset připravilo výstavu na téma Provo - anarchistické hnutí, které v letech 1965-1967 existovalo v Amsterdamu. Experimental Jetset se zaměří na tiskoviny vydávané hnutím Provo i na různé skupiny rozvíjející jeho myšlenku; obecněji pak na témata: archivář jako aktivista (a naopak), tiskař jako autor a vztahy mezi městem a tiskárnou. Projekt má zároveň silný osobní rozměr, protože Marieke Stolk, jedna ze tří členů týmu Experimental Jetset, je nejstarší dcerou Roba Stolka (1946-2001), jednoho ze stěžejních členů zakladatelů hnutí Provo. Autoři projektu: Experimental Jetset, Amsterdam, Yvona Ferencová (kurátor za MG)

Doprovodné výstavy

Práce z Kalifornie 22/6/2012 - 28/10/2012, Pražákův palác / Atrium Výstava představí příběh 31. amerického státu v pracích současných grafických designérů ze západního pobřeží Spojených států. Zprostředkuje kulturu grafického designu Kalifornie a podá její ucelený portrét. Autor projektu: Jon Sueda, San Francisko, Pavlína Vogelová (kurátor za MG)

DAR (Husák trávu nekouřil) 22/6/2012 - 28/10/2012, Místodržitelský palác Český hudební plakát od sedmdesátých let do současnosti aneb normalizace, McDonaldizace a pokusy o normalitu. Projekt zajímající se o vše, co narušuje strnulost minulých i dnešních společenských systémů a vzbuzuje neklid establishmentu. Autor projektu: Karel Haloun, Marta Sylvestrová (kurátor za MG)

Khhhhhh – Slavs and Tatars Laureátka Bienále Brno 2008 Kasia Korczak 22/6/2012 - 28/10/2012, Uměleckoprůmyslové muzeum / Camera Kasia Korczak je laureátkou mezinárodní soutěže Bienále Brno 2008. Po studiu na London Metropolitan University a na Werkplaats Typografie v holandském Arnhemu založila v roce 2005 umělecký kolektiv Slavs and Tatars a otevřela diskusní blog Krása je vítaným hostem všude / Beauty is everywhere a welcome guest.

Květa Pacovská – AD INFINITUM 22/6/2012 - 28/10/2012, Místodržitelský palác Květa Pacovská se věnuje grafickému designu, malbě, konceptuálnímu umění a prostorovým instalacím. V rámci cyklu 'Osobnosti českého grafického designu' představí tato první dáma umělecké knihy svůj přístup k tvorbě taktilních, zvukových a architektonických knižních objektů v návaznosti na vlastní experimentální volné práce a výběr svých nejlepších uměleckých plakátů. Slet sokolských plakátů 1901-1948

Přidružená výstava 31/5/2012 - 24/6/2012, Dům umění města Brna V rámci letošního 150. výročí založení Sokola proběhne mimořádný výstavní projekt, na němž bude vůbec poprvé k vidění komplexní soubor výtvarné a grafické tvorby k všesokolským sletům z let 1901-1948 od předních českých výtvarných umělců, jakými byli Mikoláš Aleš, Jakub Obrovský, Alfons Mucha, Max Švabinský nebo Karel Svolinský.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři