Experimentárium v plzeňském science centru láká školy a dětské skupiny na prohlídku

Datum konání: 02.10.2015 (Celý den)

Pátek, 11. Září 2015 - 22:26
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Proč má smysl přemýšlet o orientaci domu ke slunci, jak poznáte dobrá okna nebo proč je důležité větrání. To a mnohem víc se dozví malí i velcí návštěvníci experimentária Centra pasivního domu, jež se premiérově představí v plzeňském Techmania Science Centre. Na organizované výpravy čeká zajímavý program s moderátory. Interaktivní výstava je ale otevřena všem návštěvníkům Techmanie.

Experimentárium - vzdělávací projekt Centra pasivního domu - foto © Centrum pasivního domu
Fotoalbum: 
Experimentárium - vzdělávací projekt Centra pasivního domu - foto © Centrum pasivního domu
Experimentárium - vzdělávací projekt Centra pasivního domu - foto © Centrum pasivního domu

Na organizované výpravy čeká zajímavý program s moderátory. Interaktivní výstava je ale otevřena všem návštěvníkům Techmanie.

Postavit skutečně dobrý dům není nic jednoduchého. Výběr pozemku, šikovných odborníků, volba vhodných materiálů, spousta kontrolování a práce. V experimentáriu, které se nově představuje v Plzni, si mohou malí i velcí doslova osahat vše důležité, co patří ke stavbě zdravého domu.

V Centru pasivního domu se rozhodli ukázat české veřejnosti, že energeticky šetrné domy nejsou nikterak složité, ba naopak – jejich základní principy jsou tak prosté, že na ně přijdou i malé děti. Stačí jim jen ukázat cestu, na jejímž konci objeví řešení. Dětské experimentárium „Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě!“ je inspirováno velkými světovými science centry, která umí všem – bez rozdílu věku – vysvětlit, jak fungují přírodní zákony, taje fyziky i chemie.

„Expozice dětem, jejich rodičům a všem dospělým názorně ukazuje, jak vzniká dobrý dům, co je důležité při plánování, stavbě i samotném bydlení v domě. Několik stanovišť je věnováno také kvalitě vnitřního prostředí bydlení, která je velmi důležitá,“ vysvětluje Jan Bárta, ředitel osvětové organizace Centrum pasivního domu.

Od 14. září do 1. října pro školní kolektivy ze 4.– 6. tříd organizátoři chystají bezplatnou zhruba 60minutovou komentovanou prohlídku, v rámci níž vyškolení zážitkoví průvodci provedou děti experimentáriem. Děti se dozvědí, proč je důležitá orientace domu, jak přesně funguje rekuperace, anebo co jsou tepelné mosty a tepelné zisky. Všechno, co se budou dovídat, si budou moci také rovnou vyzkoušet a osahat. Procvičí si i své školní znalosti – čeká je třeba slovní úloha, skládání tvarů, porovnání obsahu a obvodu. Budou soutěžit, hledat odpovědi a zapojovat vlastní kreativitu při práci s pracovními listy. Domů si pak odnesou nejen pracovní listy, informační letáčky pro rodiče, ale také dětskou hru „Stavíme pasivní dům!“.

U každého ze stanovišť, kterých je celkem 11, se děti zábavnou a interaktivní formou naučí spoustu nového o stavbě dobrého domu a můžou si navíc vyplnit a odnést domů pracovní listy. Pro rodiče jsou zde připravené informační letáčky. Celá expozice se rozkládá na ploše zhruba 100 m2 a návštěvníci se zde zabaví na 1 až 2 hodiny. Jednotlivými stanovišti dokážou samy procházet děti ve věku od 9 let. Pro ty mladší bude vhodnější doprovod dospělých. Ti nejmenší si můžou namalovat svůj vysněný dům u hracích stolků.

Interaktivní experimentárium „Bydleme zdravě, půjde to hravě“ bude přístupné široké veřejnosti v rámci expozice Techmania Science Centre do 2. října, pak se stěhuje do pražské Národní technické knihovny.

Video o celé výstavě najdete zde: http://www.pasivnidomy.cz/deti

Celý vzdělávací program „Bydleme zdravě – půjde to hravě!“ je podporován v rámci programu Fond pro NNO. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Bližší informace na www.fondnno.cz a na www.eeagrants.cz.