Události /

Architektky, galeristky, historičky, pilotka a novinářka v české architektuře

Celoroční cyklus přednášek s českými a evropskými architektkami s názvem ARCHITEKTKY II zahajuje v prvním březnovém týdnu další sezónu. Na úvodním večeru nazvaném TA ARCHITEKTURA vystoupí osm úspěšných žen současné české architektonické scény.

EARCH.CZ , 25. 2. 2016

Kdy: čtvrtek 3. 3. 2016 / 19:30Kde: Studio Hrdinů, Veletržní palác, Praha 7

Ženy zanechávají v současné architektuře stále významnější stopu. S cílem podtrhnout tento fakt se představí pozoruhodné ženy v kontextu svého působení v architektuře. Přednáškový cyklus ARCHITEKTKY navazuje na loňský stejnojmenný úspěšný projekt spolku KRUH. V úvodním březnovém večeru letošního cyklu vystoupí aktivní tuzemské architektky mladé a střední generace a také ty, které se věnují propagaci architektury na veřejnosti.

Jaké to je, navrhnout si, postavit, bydlet i pracovat ve vlastním domě, představí architektka Lenka Křemencová z A1Architects. Veronika Sávová z výrazného ateliéru Sporadical, který neúnavně formuje české prostředí, představí tři pozoruhodné projekty pro Prahu. Svůj styl práce popisuje Sávová takto: „Při tvorbě se snažím vyhnout náročným a okázalým řešením. Uvažuji věcně a účelně tak, aby výsledek byl střídmý a vyvážený.“

Žena dvou velmi rozdílných povolání - architektka a dopravní pilotka - Sabina Měšťanová povypráví o svém osobním i profesním životním skoku.

Zákulisí vzniku dvou nově vznikajících galerií architektury v Praze poodhalí jejich zakladatelky Jana Moravcová, architektka z platformy Norm A a Barbora Špičáková, historička umění a autorka oceňované knihy o pražském funkčním sídlišti Solidarita.

„Právě díky bydlení na Solidaritě jsem si na vlastní kůži uvědomila, že architektura a urbanistické řešení zástavby mohou mít vliv na její obyvatele, jejich život a vzájemné vztahy,“ vysvětluje Špičáková.

Dále vystoupí architektka Barbora Zmeková (tvoří v prostředí jihomoravského venkova), novinářka a popularizátorka architektury Karolina Vránková (připravuje rubriku Styl v týdeníku Respekt) a slovenská architektka Tatiana Kollárová (vede platformu CLUBOVKA, která pořádá debaty s architekty, designery a dalšími kreativními profesionály).

V rámci třech jarních přednášek cyklu ARCHITEKTKY inspiraci ze zahraničí přiveze celkem pět uznávaných evropských architektek. Osobité chápání architektury ilustrují na příkladech svých realizací.

První dubnový čtvrtek vystoupí Mariabruna Fabrizi zakladatelka pařížského architektonického ateliéru Microcities, která se zároveň věnuje tvorbě online atlasu umění, architektury a médií Socks (socks-studio.com). Vystřídá jí Polka Małgorzata Pizio-Domicz, které se povedlo uplatnit jednoduchost až minimalismus v architektuře i na malém městě. Nezastírá, že prosadit jednoduchost v provinčním městě je často velmi bolestné.

Dále budou v květnu a v červnu pokračovat přednášky mladých švýcarských architektek (Isa Stürm, Nathalie Rossetti a Angela Deuber), které v rozmanitém švýcarském prostředí zanechávají výraznou stopu a dosahují mezinárodního uznání. Všechny akce začínají v 19:30.

7. dubenMariabruna Fabrizi: Pole a stěna a Małgorzata Pizio-Domicz: Architektura a maloměsto. Kino 35, Francouzský institut v Praze

5. květenIsa Stürm: Všechny možné polibky architektury (Los Super Elegantes II) a Nathalie Rossetti: Rossetti+Wyss. Studio Hrdinů, Veletržní palác, Praha

2. červenAngela Deuber. Studio Hrdinů, Veletržní palác, Praha

Na přednášky budou navazovat diskuze o kvalitě praxe v lokálním kontextu s osobnostmi české architektonické scény a blízkých disciplín. Cyklus se tak otevře otázkám o současnosti architektonické profese a hledání rovnováhy osobního a pracovního života.

Vstupné zdarma, zapůjčení sluchátek pro tlumočení bude zpoplatněno.

Kruh vydal sborník Texty o architektuře 2014–2015: Švýcarsko – české inspirace, který bude v prodeji na přednáškách.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 25. 2. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři