Hledáte brigádu v USA? | Globální cena Holcim Awards 2009 za inovaci

Čtvrtek, 13. Leden 2011 - 13:15
| Napsal:

Dnešní ocenění druhého ročníku Global Holcim Awards 2009 patří speciální ceně za inovaci. Jedná se o malý projekt, jehož nápad vznikl citlivým vnímáním své autorky Liz Ogbu vůči "nezřetelným" problémům po celých Spojených státech amerických. Pokud se její nápad uchytne, zlepší se podmínky pro desetitisíce brigádníků v USA denně.

Denní pracovní stanoviště (= stanoviště brigádníků) poskytuje citlivé řešení pro využití prostoru, pro komunitu a humanitní problémy, které vznikají na neformálních místech, kde se najímají potencionální pracovníci na jeden den. Každý den v USA hledá jednodenní brigádu 110 000 lidí. Přes 75% těchto míst, kde se nabírají brigádníci, zabírají místo určené pro jiné účely, např. nároží ulic nebo parkoviště. Tyto místa jsou naprosto mimo ideál; díky jejich původnímu účelu nesplňují často základní požadavky na místo, kde se najímají brigádníci - střecha, voda, toalety, ... Takové nedostatky jsou příčinou zdravotních, bezpečnostních a komunitních problémů.

Stanoviště brigádníků nabízí inovativní řešení. Přestože budou stanoviště umístěny na stejných neformálních místech, určených k jinému účelu, nabídnou potencionálním brigádníkům během jejich čekání na práci střechu nad hlavou a toalety. V případě potřeby se sem vejde i malá kuchyňka, podobná pojízdným stánkům s jídlem, nebo naopak malá kancelář, která vytvoří zázemí pro základní administrativu.

Zelené materiály, jako například vláknocement, nebo zelené energie, jako např. solární panely, zajistí minimální dopad stanice na své okolí. K samotnému designu jednotky inspiroval samotný systém najímání brigádníků; otevřený prostor “auditoria” poskytne maximální kontakt brigádníků a potencionálního zaměstnavatele. Vizuální kontakt je klíčový při férovém najímání pracovníků. Ano, paradoxně je to nejčastěji chybějící element v dnešních personálních agenturách najímajících brigádníky.

Stavba je flexibilní, schopná poskytnout mnoho služeb, včetně personálního centra, místa na setkávání a školní třídy. Jedná se o víc, než o pouhý návrh přístřeší; tento projekt může pomoci vyřešit konflikt brigádníků a jejich role ve společnosti. Debata o imigrantech má za cíl dostat je na výsluní, přesto jsou stále velmi často vnímání jako dav anonymních jednotlivců.

Projekt stanoviště brigádníků byl vystaven v celé své kráse loňské léto v newyorském muzeu Cooper-Hewit National Design Museum jako součást výstavy “Výstava pro dalších 90%”. Zaznamenaly jsme velký úspěch u médií i klientů. Díky svému řešení, jenž je trvale udržitelné jak z hlediska životního prostředí, tak z hlediska sociálního, stanoviště brigádníků má šanci získat velký dopad na veřejnou sféru. Projekt se vytvořil sám od sebe, ale už nyní jednáme s úřady po celé zemi, abychom pro ně vytvořili prototypy a oni tak zlepšili podmínky pro tamní brigádníky.

Více informací o tomto projektu zde.
Pro bližší informace o soutěži Holcim Awards a přihlášení vlastního projektu se podívejte www.HolcimAwards.org.