Restaurace Marie B, Olgoj Chorchoj: V pražské Dlouhé Ambiente otevřelo novou zážitkovou restauraci Foto: Filip Šlapal
Architektura / interiér

Nová restaurace Marie B má být oprsklá – gastronomií, barvami i designem. Drzý interiér navrhlo studio Olgoj Chorchoj

V Praze otevřela restaurace s vinárnou. Nabízí zážitkovou gastronomii a interiér, který jí poskytne patřičnou scénu.

Sára Kročková , 15. 8. 2023

Dům u Zeleného stromu na pražském Starém Městě čeká už přes třicet let na rekonstrukci. Jeho omšelost se hodila designérovi Michalu Froňkovi, který na ní postavil design restauračního interiéru.

Ateliér Olgoj Chorchoj již se sítí Ambiente mnohokrát spolupracoval. V roce 2016 navrhli proměnu restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise, která získala michelinskou hvězdu. Právě tým z michelinské restaurace otevřel nový podnik Marie B, šéfkuchařem je Jiří Šoura. 

Restaurace nabízí svým hostům čtyřchodové obědy a večeře formou carte blanche – jídlo návštěvníkům odprezentují až poté, co dojedí. Každý chod se tak stává překvapením. „I do interiéru jsme tedy zakomponovali prvky, které v restauraci můžou na první pohled působit neobvykle –⁠ okna zakrývají metalické závjěsy, surové zdi zdobí neonová díla a do prostoru hosté vchází přes potagované dveře,“ vysvětluje autor návrhu Michal Froněk.

Foto: Do prostoru hosté vchází přes potagované dveře

Klenby i stěny podniku působí jako před rekonstrukcí. Jsou pouze natřeny tak, aby si zachovaly patinu. Jednoduchý rychle demontovatelný nábytek se nedotýká stěn ani stropů. V případě, že majitel bude prostor rekonstruovat, bude možné ho přemístit. Investoři chtěli minimalizovat i vrtání světel do stropu. Světla nad hlavním barem proto visí na jakémsi stromu z trubek.

Foto: Ve vedlejším prostoru restaurace se nachází vinotéka. Přes den si tam můžete koupit víno domů nebo u něj rovnou posedět, večer se vinotéka propojí s Marií B

Prostor zdobí díla berlínského umělce Anselma Reyleho, který se proslavil multimediálními instalacemi. Dva obrazy ze zbytků látek a neonů se potkaly s Froňkovou představou. „Líbí se nám, jakým způsobem zachovává omšelé věci – zasazuje je do současného světa,“ dodává designér. Kromě obrazů designéři pověřili Anselma i návrhem závěsů. Výrazné měňavé růžovo-fialové závěsy díky tomu vizuálně navazují na jeho obrazy.

Foto: Anselm Reyle navrhl pro Marii B kromě obrazů i růžovo-fialové extravagantní závěsy

Interiéru dále dominují světle fialové lustry. Se svou firmou zeitgeist.limited je pro Marii B vytvořil designér Jakub Pollág. Předlohou mu byly makrozáběry bílkovin. Také logo svěřili v Ambiente designérům. Navrhli ho ve Studiu Najbrt a zvolili neonovou barvu – stala se z ní další ingredience zážitku v Marii B.

 • Autoři: Michal Froněk, Jan Šrámek
 • Ateliér: Olgoj Chorchoj studio
 • Spolupráce: Jan Němeček
 • Země: Česká republika
 • Město: Praha
 • Adresa:: Dlouhá 729/37, 110 00 Staré Město
 • Investor: Ambiente Restaurants
 • Realizace: 2023
 • Světla: zeitgeist.limited
 • Vizuální identita: Studio Najbrt
 • Obrazy: Anselm Reyle

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři