Máme je raději než drahokamy, jsou nám milejší nad zlato

Pondělí, 7. Únor 2011 - 1:00
| Napsal:

Zveme Vás na výstavu autorky Ireny Jůzové v Hradci Králové, jenž rekapituluje její tvorbu posledních let. Tento týden dokonce proběhne přednáška samotné autorky s komentovanou prohlídkou výstavy.

  Název:  Máme je raději než drahokamy, jsou nám milejší nad zlato
  Autor:  Irena Jůzová
  Kdy:
 do 13. února 2011
 10. února 2011 přednáška autorky s komentovanou prohlídkou
  Kde:  Galerie moderního umění, Velké nám. 139/140, Hradec Králové
  Kurátorka:  Martina Vítková
  Více informací:  www.galeriehk.czwww.irenajuzova.cz

Irena Jůzová ukazuje současné práce za období 2007 – 2010, rekapituluje a taky trochu provokuje.

V díle "Limitovaná edice"  z "Kolekce Série" (2010) uzavírá téma otisku vlastního těla v podobě svlečené lukoprenové kůže i otisků architektonických prvků, jako metafory pomníku, či mauzolea umění zmanipulovaného trhem.

Instalaci "Jste nám dražší než drahokamy, máme Vás rádi nad zlato" (2010), autorka vytvořila na letošním 17. ročníku Mikulov Art Symposium „Dílna“ v Mikulově. Staví v ní rafinované spojnice mezi barokním pojmem "vanitas" (marnost), glamour kultem a současností.

V nejaktuálnější instalaci "16599" (2010) vizualizuje čas cyklický i čas lineární, který se pravidelně uzavírá. Přemýšlí o finalitě času v souvislosti s prožíváním každého okamžiku života, nahlíží do předpokládaných prostorů variant jako protikladu pomyslné osudové danosti a dává tušit existenci bran do dalších úrovní, dimenzí nebo etap pozemského bytí.

Návštěvníci výstavy se mohou těšit na zvukovou projekci, velkoformátové objekty a instalace, fotografie a videa zahrnující upoutávku na objekt vytvořený z nanovláken a připomínku 52. bienále v Benátkách. 

K výstavě bude vydán katalog s mnoha barevnými reprodukcemi, který ukazuje současné práce autorky za období 2007 - 2010, od projektu pro Benátské bienále až do současnosti. V katalogu jsou publikovány texty Milana Knížáka, Tomáše Vlčka, Lucie Šiklové, Jiřího Machalického, Lucie Jandové a kurátorky výstavy Martiny Vítkové.

O autorce:

Irena Jůzová (1965 Hradec Králové)

1994 - absolvovala studium na Akademii výtvarných umění v Praze ve Škole monumentální tvorby prof. Aleše Veselého

2008 - habilitovala na Akademii výtvarných umění v Praze v oboru Výtvarná umění - intermediální tvorba, jmenována docentkou

Během studií získala několik ateliérových cen AVU a zúčastnila se řady výstav. V roce 1992 na European Biennale of Young Artists Germinations 7 v Grenoblu ve Francii obdržela cenu za interaktivní práci "Stůl pro dvacet hráčů". V roce 1993 byla vybrána Akademií výtvarných umění v Praze k účasti na 4. Biennale European Academies of Visual Arts v Maastrichtu. Patří ke stipendistům podpořeným nadací Jana & Milan Jelinek Foundation. Za podpory této nadace bylo její dílo "Místa I." (interaktivní instalace) vystaveno v roce 1997 na Media Art Biennale WRO 97 ve Wroclavi a od roku 2007 je součástí Sbírek moderního a současného umění Národní galerie v Praze.

Irena Jůzová získala mnoho stipendií a zúčastnila se řady rezidenčních pobytů, např. Sculpture Space, INC., NY, USA, Arts Links Residencies of LBMA Video Annex, Museum of Art Long Beach, CA, USA a Cité Internationale des Arts, Paris, Francie.
Zastoupení ve sbírkách : Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Galerie moderního umění v Hradci Králové, AJG v Hluboké nad Vltavou a v řadě soukromých sbírek.

V roce 2007 reprezentovala samostatným projektem připraveným do prostoru česko-slovenského pavilonu v zahradách Giardinni di Biennale jako první umělec Českou republiku na 52. bienále současného umění ve Venezia v Itálii. Projekt Kolekce Série se stal nepřehlédnutelnou součástí výstavní přehlídky a byl zmiňován v řadě zahraničních periodik. Za realizaci tohoto projektu a úspěšnou prezentaci v zahraničí byla Národní galerii v Praze vyslovena pochvala Ministerstva kultury České republiky.

Klíčová slova: