Události /

Ester Stocker - Prostor bez hranic

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem uskuteční ve dnech 3. 10.–1. 12. 2013 nevšední výstavu světoznámé rakouské umělkyně Esther Stocker nazvanou Prostor bez hranic / Unlimited space.

Magdalena Deverová , 19. 9. 2013

Esther Stocker (*1974) představí v barokní hale roudnické galerie výstavní projekt v podobě monumentální site specific instalace (9,5 x 6,4 x 10, 4m). Malířka, fotografka a představitelka prostorové tvorby proslula doma i v zahraničí originálními instalacemi, které využívají specifika daného prostoru. Její tvorba je založena především na vizuální hře, optické iluzi, narušování geometrického řádu i na popření pravidel perspektivy. Návštěvníky instalací ohromuje především velkolepost a nezapomenutelný dojem z fyzického prožitku uvnitř transformovaného prostoru zbaveného vlastních limitů. Výstavní projekt je zamýšlen jako dialog autorčiných svébytných postupů s kvalitami jedinečného interiéru zaklenuté barokní jízdárny.

Vernisáž výstavy se koná 3. 10. 2013 v 17.00 v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, Očkova 5. Úvodní slovo pronese Magdalena Deverová, kurátorka GMU v Roudnici nad Labem. V rámci programu vystoupí kapela DekadentFabrik.

Výstavu podpořilo Ministerstvo kultury ČR a záštitu nad ní převzal Velvyslanec Itálie J. E. Pasquale D´Avino. Mediálními partnery výstavy jsou Český rozhlas Vltava, Mladá fronta DNES, Literární noviny, Art+Antiques, Artyčok.TV, Earch.cz, Archicake, Litoměřický deník, Roudnické noviny a Railreklam.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 3. 10. do 1. 12. 2013, denně od 10.00–12.00, 13.00–17.00 s výjimkou pondělí.

Autor výstavy: Mgr. Magdalena Deverová, kurátorka sbírky kresby, grafiky a užitého umění GMU v Roudnici nad Labem

Výstavu Esther Stocker – Prostor bez hranic / Unlimited space, která je součástí volného cyklu Nová jména, doprovází česko-anglický katalog s textem Magdaleny Deverové. Vydavatelem je GMU v Roudnici nad Labem.

Doprovodné programy k výstavě sledujte na www.galerieroudnice.cz.

Esther Stocker pochází z Itálie, narodila se v roce 1974 v městě Silandro v jižním Tyrolsku. Studovala v r. 1994 na Akademie der Bildenden Künste ve Vídni, v r. 1996 na milánské Accademia di Belle Arti di Brera a v r. 1999 ve Spojených státech na kalifornské vysoké škole Art Center College of Design v Pasadeně. Samostatně vystavuje od roku 1997. V instalacích, klasické a nástěnné malbě, fotografii i videu pracuje s minimalistickým výrazovým slovníkem černých, bílých a šedivých geometrických forem. Stocker žije ve Vídni. Má za sebou řadu realizací v architektuře a úspěšné výstavy v předních světových galeriích současného umění (např. ve vídeňské KUNSTHALLE, vídeňském MUMOK, CCNOA v Bruselu, Künstlerhaus v Hannoveru, MACRO Roma Courtesy OREDARIA Arti Contemporanee v Římě, v řadě galerií současného umění v Londýně aj.). V roce 2004 obdržela rakouskou prestižní cenu Otto Mauera. V České republice vystavovala již několikrát (v Moravské galerii v Brně, v Galerii současného umění v Českých Budějovicích, v galerie Hunt Kastner v Praze a v Rakouském kulturním fóru). Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem je však v České republice první institucí, která se rozhodla vídeňské autorce poskytnout prostor k realizaci instalace většího měřítka.

Více na: www.estherstocker.net

Klíčová slova:

galerie umění výstavy a expozice

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři