Nejvíce peněz na obnovu památky vybrali v Lanžhotě

Pondělí, 11. Červen 2012 - 11:28
| Napsal:

Institut pro památky a kulturu, o.p.s. představuje vítěze prvního ročníku soutěže veřejných sbírek na opravy památek nazvané MÁME VYBRÁNO.

V době všeobecných úspor představují veřejné sbírky zajímavou možnost, jak financovat obnovu menších i větších památek. Přesto nejsou v České republice využívané tolik, jak by mohly. O změnu se snaží soutěž MÁME VYBRÁNO, kterou před časem vyhlásil Institut pro památky a kulturu, o.p.s. Více než stovka památek se v soutěži utkala o vítězství ve třech kategoriích. Výsledky si vítězové vyslechli na slavnostním vyhlášení v klášteře dominikánů v Praze dne 29. května.

“Finančně nejúspěšnější sbírkou ukončenou v roce 2011 byla sbírka na opravu střechy kostela Povýšení svatého Kříže v Lanžhotě, která shromáždila 2,4 milionu korun. Jako nejlépe prezentovanou odborná porota vyhodnotila sbírku na obnovu varhan v chrámu svatého Petra a Pavla v Mělníku, kterou vyhlásil Mělnický osvětový a okrašlovací spolek. Poslední soutěžní kategorií bylo hlasování veřejnosti. Z více než dvou tisíc celkem zaslaných hlasů jich nejvíce získala římskokatolická farnost Třebíč se sbírkou na stavbu nových varhan v kostele svatého Martina v Třebíči,” shrnuje ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák výsledky.

Tři nejlepší v kategorii Cena veřejnosti si kromě potlesku při slavnostním vyhlášení výsledků odnesli také finanční příspěvky ve výši 30, 15 a 5 tisíc korun do svých sbírek, které stále probíhají. “Hlavním smyslem soutěže je propagovat veřejné sbírky jako vhodný nástroj financování obnovy památek a inspirovat další organizace a instituce, aby sbírky vyhlašovaly. Příspěvek do vítězných sbírek pak představuje pro vyhlašovatele motivaci, proč se do soutěže zapojit a udělat něco pro propagaci své konkrétní sbírky,” vysvětluje Aleš Kozák.

Kompletní výsledky 1. ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO

 

O Institutu

Institut pro památky a kulturu, o.p.s. je neziskovou organizací, která poskytuje poradenství při financování projektů v oblasti památek a kultury a nabízí spolupráci při organizování obnovy památek i při pořádání kulturních aktivit v průběhu celého roku. Pořádá oborové konference a další vzdělávací akce a na adrese www.propamatky.info provozuje internetový portál určený majitelům památek a historicky cenných objektů, odborníkům z oblasti péče o památky i laické veřejnosti se zájmem o kulturní dědictví. V roce 2012 obdržel portál čestné uznání poroty v novinářské soutěži Média na pomoc památkám, kterou pořádá Syndikát novinářů ČR a o. s. Pro Bohemia.

Kontakty

ředitel Institutu pro památky a kulturu, o.p.s.: Ing. Aleš Kozák – ales.kozak [at] instituteu.cz , tel. 732 533 033
public relations: Markéta Lajdová – marketa.lajdova [at] instituteu.cz, tel. 777 132 159
www.mamevybrano.cz
www.instituteu.cz

Partneři projektu MÁME VYBRÁNO

Ministerstvo kultury, Národní památkový ústav