Dřevěná galerie pro drahé kameny

Středa, 25. Květen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Prodejna drahých kamenů jako výstavní prostor – galerie. Scénografická instalace zboží a zdůraznění vlastností, pro které je lidé už po generace obdivují. Barvy a tvary, kameny a dřevo… Zavítejte i vy do Světa kamenů v Rožnově pod Radhoštěm.

henkai architekti, Svět kamenů / World of Stones - foto © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Daniel Baroš, Michal Nejezchleb, Marcel Šípka
Ateliér henkai architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Rožnov pod Radhoštěm
Ulice, číslo Nábřeží Dukelských hrdinů 2269
PSČ 756 61
Datum realizace 2016
Materiál
Poznámka

Foto © BoysPlayNice

Dobývání drahých kamenů z temných útrob země, kdy až na světle spatříme vlastnosti, které byly formovány mocnými geologickými procesy v minulosti (které nám připomíná velkoformátová fotografie skalní stěny…). Úkolem bylo vytvořit nenápadné jednoduché pozadí, které by nekonkurovalo tvarové a barevné bohatosti vystavovaných (a prodávaných) objektů. Jednoduchý rastr, který ožije minerály.

Dispoziční řešení bylo vedeno snahou o funkční zpřehlednění a logické navázání jednotlivých prostor. Kanceláře jsou umístěny (vloženy jako nábytkový kus) blíže světlu doprostřed prodejny a slouží jako jasný předěl mezi přední maloobchodní (galerijní) částí a velkoobchodem.
Skrz bránu se svítícími opálovými plátky (navazující na vstup – hlavní osa pohybu v prostoru) tak vstupujeme do prozaičtějšího světa, kde se na ploše 350 m2 odehrává na stolech a regálech prodej velkých balení kamenů a jednotlivých polotovarů pro následnou výrobu šperků apod.
Došlo k přesunu třídících místností a denní místnosti zaměstnanců ze středu dispozice (ze tmy) k západní fasádě s výkladcem. Zákazníci tak můžou lehce nahlédnout fungování obchodu.

Stěny a strop byly zbaveny nánosů starých instalací a výmaleb a sjednoceny do jednoho tmavě šedého odstínu, ze kterého vystupují pouze bílá sálavá tělesa vytápění. Z původní dlažby se odstranily nalepené koberce a byla vyčištěna. Hlavním materiálem určující charakter interiéru je borovicové dřevo (přírodní pozadí pro přírodní zboží), ze kterého jsou „postaveny“ překližkové stěny vložené hmoty, nábytkových boxů a regály. A taky masivní dřevo stolů v kancelářích, které stojí na pozadí šedých stěn a tmavé podlahy z marmolea.