Fara přestavená na luxusní bydlení

Pondělí, 20. Únor 2017 - 6:00
| Napsal:

V chráněné oblasti obce Wolvertem v Belgii stojí fara z 18. století. Ta svůj původní účel ztratila, a tak se jí klient společně s architekty rozhodli vdechnout nový život. Výsledkem je citlivá rekonstrukce z kvalitních materiálů a luxusní rezidence v jednom.

Z-ARCHITECTEN, Přestavba fary z 18. století, foto © Steven Meert
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Johan Vanhauwere, Jurgen Van den Abbeele
Ateliér Z-ARCHITECTEN
Subdodavatel
Světadíl Evropa
Země Belgie
Město Wolvertem
Datum realizace 2015
Materiál

Architektura maximálně respektuje vizuální a prostorové vztahy mezi farní vesnickou školou a kostelem. Na druhou stranu je také jemným způsobem koncipována vůle klienta k synergii tradiční a současné architektury.

Nové a staré architektonické hmoty se navzájem pronikají, formálně i prostorově, dvou i trojrozměrně. Současné materiály, jako je měď a hliník, harmonizují s historickým zdivem, břidlicí i dubovým dřevem.

Původní symbolika farní zahrady rezonuje v prostorové ose půdorysu, spojující interiér s exteriérem. Zahrada byla původně obehnána zdí; projekt vytváří neopakovatelnou osu prostorového vnímání stěn.

Klient je jako spolutvůrce začleněn díky dotykům a povrchům architektonických detailů a materiálů. Na realizaci se podílelo několik specializovaných firem a řemeslníků.

 

Tímto bychom čtenáře rádi upozornili, že se letos koná 18. ročník soutěže Evropská měď v architektuře, do níž se mohou přihlásit projekty využívající měď a její slitiny. Přihlásit se lze do 30. dubna 2017 prostřednictvím formuláře na webu pořadatele.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org