Luxusní dřevostavba v CHKO přejímá tvarosloví tradičního venkovského domu

Úterý, 12. Prosinec 2017 - 1:02
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Rekreační dům umístěný v chráněné krajinné oblasti nedaleko Karlových Varů se tvarem a umístěním snaží přirozeně zapadnout do svého okolí. Budovu zvenku definují především dva materiály - dřevo a cortenový plech. Dvoupodlažní hmota stavby se sedlovou střechou vychází z tradiční typologie vesnického domu.

Engel House, Vít Máslo, David R. Chisholm, CMC architects © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Vít Máslo, David Richard Chisholm
Ateliér CMC ARCHITECTS
Zodpovědný projektant
Spolupracovníci Daniel Šimpach, Gabriela Sekyrová
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Karlovy Vary
Datum realizace 2017
Zastavěná plocha 346.00m2
Plocha pozemku 2 163.00m2
Poznámka

Fotografie: BoysPlayNice

Zadáním stavebníka bylo navržení rekreačního domu v malebné obci  v Západních Čechách nedaleko lázeňského města Karlovy Vary. Od samého počátku bylo snahou architektů, aby dům dobře zapadl do romantické krajiny pod masivní skálou a středověkou zříceninou gotického hradu na jehož úpatí se městečko nachází.

LOKALITA

Území  patří do chráněné krajinné oblasti a leží v poměrně vysoké nadmořské výšce přes 600mnm a proto je zde nutno počítat i s drsnějším podnebím. Návrh domu vycházel z tradičního tvarosloví vesnického domu,  ke kterému patří sedlová střecha a klasický dřevěný štít. Zároveň dům musel splňovat požadavky a funkce moderního domu a to jak pro komfort letní, tak i zimní rekreace. Pozemek o velikosti 2163m2  má ideální jižní orientaci s přístupem od severu a nabízí nádherné výhledy do zvlněné krajiny. Zastavěná plocha domu je 346m2.

KOMPOZICE A URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ

Po důkladné analýze okolního prostředí byla zvolena křížová dispozice půdorysu stavby a to tak, že se jedná o protnutí vyšší dvoupodlažní hmoty se sedlovou střechou obložené šedým Rheinzink plechem s jednopodlažním objemem,  který má hnědočervenou reznoucí Cortenovou fasádu.Tento půdorysný princip umožňuje jednak odclonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu, na druhé straně vytváří částečně uzavřený prostor tvarovaný do písmene L, do kterého jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí a je odtud výhled do otevřené krajiny.

KONSTRUKCE

Celá stavba je koncipována jako dřevostavba. Hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny, které jsou pohledově viditelné v interiéru a hrají důležitou roli ve výtvarné koncepci domu.

DISPOZICE DOMU A INTERIÉR

Hlavní obytná místnost je situována do jižního křídla domu s výškou přes dvě patra, v horní části přechází do prostoru otevřené galerie. V tomto převýšeném prostoru jsou umístěna kapkovitá dekorativní svítidla Tim z českého křišťálu.  Součástí obývacího pokoje je kuchyň,  která navazuje na venkovní zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a sezením. V prostoru mezi kuchyní a obytným prostorem je umístěn krb obložený černým surovým plechem a proskleným ohništěm.

V přízemí je kromě několika obslužných místností zázemí umístěna hlavní master bedroom s navazující pracovnou. V horním patře jsou umístěny tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost.

Hlavním materiálem v interiéru je dřevo. Dřevěné konstrukční panely jsou opatřeny bílou lazurou a jsou kontrastní s tmavou dřevěnou podlahou a tmavým dýhovaným obložením stěn ve vstupní části domu. Doplňkovým materiálem je černý surový plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedý corian na kuchyňské desce.

V koupelnách je použitá velkoformátová keramika ve tmavohnědém a béžovém odstínu.

FASÁDA A VENKOVNÍ POVRCHY

Materiály fasády byly zvoleny tak, aby dobře zapadly do kontextu okolí a stylu původní charakteristické zástavby. Na štíty budovy bylo použito smrkové dřevo opalované ohněm, střecha má šedivou plechovou krytinu a jednopodlažní trakt je obložen reznoucím plechem Corten.  Materiály jsou zvoleny tak, aby přirozeně stárly, časem tmavly a dobře zapadly do okolní přírody. Pro venkovní terasy bylo použito dřevo IPE s velkou odolností vůči povětrnostním vlivům a velmi dobrou stálostí.

ZAHRADA

Pro výsadbu dřevin byly použity druhy běžně se vyskytující v okolní přírodě doplněné o keře a květiny s nízkým nárokem  na údržbu. Součástí zahrady je venkovní 10 metrový bazén vytápěný stejně jako dům tepelným čerpadlem.