Architektura / administrativní stavby

Na místě slavných průmyslových závodů Rustonka vzniká nový administrativní komplex od CMC Architects

Developerská společnost J&T Real Estate dokončila první ze tří administrativních budov v pražském Karlíně podle návrhu architektonické kanceláře CMC Architects. Název projektu Rustonka odkazuje na kdysi slavné průmyslové závody, které v polovině 19. století založil britský podnikatel Joseph Ruston.

EARCH.CZ , 31. 8. 2018

Lokalita pražské čtvrti Karlín patří v posledních několika letech mezi nejpopulárnější adresy nových kancelářských a komerčních budov v Praze. Místo láká především dobrou dopravní obslužností, atraktivním prostředím i pohodlným napojením na centrum Prahy. Z těchto důvodů si Karlín vybrala i developerská společnost J&T Real Estate CZ, která pozemek vedle slavného hotelu Olympik od města koupila už v roce 2006.

Developer původně počítal se záměrem vybudování nákupního centra. Od něj však nakonec ustoupil a rozhodl se pro výstavbu kancelářských budov. Podle původního návrhu měl projekt zachovat starý objekt kotelny s industriálním komínem z 19. století, který na místě zbyl po slavných průmyslových závodech Rustonka. Nový majitel jej ovšem s odvoláním na špatný technický stav objektu nechal v roce 2014 zbourat, což vyvolalo silnou kritiku.

Foto: EARCH

Administrativní komplex Rustonka navrhla architektonická kancelář CMC Architects, která má s podobnými projekty bohaté zkušenosti. Architekti jej navrhli jako trojici samostatných budov na půdorysu obdélníku, které ve svém středu svírají otevřené prostranství s vodním prvkem a zelení. „Budovy mají být ztvárněním industriálního ‚ducha‘ a proporcí. Souhra pohledů na komplex ze čtyř strategických bodů vyústila do této konečné podoby – elegantně pojatou trojici budov s centrálním náměstím a v zeleni,“ popisují projekt architekti.

Foto: EARCH

Výstavbu projektu řídí stavební společnosti GEOSAN GROUP a BAK. Na stavbě se podílí také největší český výrobce betonových a stavebních prvků BEST, který má v režii podobu dlážděných ploch veřejných venkovních prostorů i střešních teras. Vhodný způsob dláždění je pro veřejná prostranství velmi důležitý prvek, který do velké míry utváří charakter místa. Pro sjednocení velkých veřejných ploch architekti zvolili velkoformátovou dlažbu BEST-GIGANTICKÁv neutrální šedé barvě, ale se speciálně upraveným povrchem Metropol. Z dostupných formátů, které dosahují až metrových rozměrů, byl pro tento projekt vybrán drobnější rozměr obdélníkového tvaru. Terasy pak tvoří dlažba BEST-TERASOVÁTAMORO, která perfektně doladí okolí a svou kvalitou zajistí dlouhodobé a bezproblémové užívání těchto míst.  

Projekt Rustonka by měl být kompletně dokončen příští rok, kdy dojde k realizaci třetí budovy. V současnosti již stojí první budova, druhá je ve výstavbě. Areál nabídne přes 30 000 metrů čtverečních kancelářských ploch a dalších několik tisíc metrů plochy k obchodnímu a skladovacímu využití. Rustonka se tak stane již několikátým komplexem takového charakteru v Karlíně.

Foto: EARCH

O průmyslových závodech Rustonka

Na místě vznikajícího administrativního komplexu fungovala již na začátku 19. století přádelna. Areál později přestavěli britští podnikatelé na továrnu vyrábějící parní stroje, kterou roku 1850 zakoupil úspěšný podnikatel Joseph Ruston a vznikla tak první pražská strojírna a, čímž se zařadila mezi nejstarší průmyslové závody v Praze. V továrně se vyráběly také ocelové střešní příhradové konstrukce, které bychom našli i v budově Rudolfina či na pražském Výstavišti. Areál ve 20. století postupně spadaly pod Elektrické podniky hlavního města Prahy a následně pod Dopravní podnik. Od devadesátých let 20. století ovšem areál Rustonky začal chátrat a v roce 2006 došlo k jeho prodeji developerské společnosti J&T Real Estate, která nechala postupně továrenský komplex zbourat a na jeho místě v současnosti staví administrativní budovy Rustonka.

Foto: EARCH

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři