Rodinný dům manželů Hilpertových

Čtvrtek, 18. Duben 2013 - 0:00
| Napsal:

Úvahy o novém bydlení rodiny se začaly rozvíjet potom, co se nám po poměrně dlouhé době podařilo přesvědčit původního majitele pozemku, aby nám jej prodal. Místo se nám na první pohled zalíbilo jak vzhledem k poloze v obci, tak k dobré dostupnosti okolních měst.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Martin Hilpert
Ateliér Architektonický ateliér Hilpert
Generální dodavatel infostřechy.cz
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Frýdštejn
Suma 4 500 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2010
Datum realizace 2012
Užitná plocha 180.00m2
Zastavěná plocha 137.00m2

Architektura domu vznikala během dvou let strávených v bytě o 25 m2 v centru velkoměsta. Touha po prostoru je pak v domě všude znát. Orientace a umístění na pozemku následně již nebyly žádným oříškem. Ze severu k parcele přiléhá silnice a dům ji svým protáhlým poůdorysem odstiňuje. Zároveň se pro pasivní tepelné zisky orientuje podélnou větší stranou s bohatým prosklením téměř přesně k jihu. Dosažení nízkoenergetického standardu v necelých 460 m n. m. na okraji Českého Ráje tak nebylo velkým problémem. 

Dům je v polovině rozdělen zimní zahradou, která plní mnoho funkcí zároveň. Je to zádveří se vstupy do všech hlavních prostor, jedancí místnost pro občasné oficiální návštěvy i místo pro večerní posezení s přáteli. Zimní zahrada také plní funkci termoregulační. Klasickou rámovou dřevěnou konstrukci doplňuje zděné schodiště s železobetonovou galerií pro akumulaci tepla z krbové vložky a blízkých rozměrných oken. Vytápění je plynovým kotelm se solárním ohřevem vody. Během používání se objevily některé drobnosti, které bychom řešlili jinak. Potřeba by byl lehce širší přístřešek pro pohodlnější parkování. Celkově ale jasně dominuje spokojenost podpořená velice nízkými měsíčními náklady na provoz i reakcemi okolí i široké veřejnosti.

Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen do Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.