Studio Kvalitář navrhlo v bývalém uhelném dole bytové domy Apartmány Harrachov

Čtvrtek, 14. Listopad 2019 - 0:18
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonické studio Kvalitář z Prahy letos dokončilo areál bytových domů sloužící k víkendovým pobytům ve známém zimním letovisku Harrachov v Krkonoších. V domech najdeme také dva prostorné mezonetové byty se závěsnými krby, které navrhl architekt Jiří Dohnal. Projektu dominují přírodní materiály, zejména dřevo několika druhů a různého typu opracování. Autoři návrhu usilovali o zajištění vysokého komfortu bydlení s horskou, až "rustikální" atmosférou.

Apartmány Harrachov, studio Kvalitář © Studio Flusser
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jiří Dohnal, Marek Habr, Petr Horák
Ateliér Studio Kvalitář
Země Česká republika
Město Harrachov
Datum realizace 2019

V oblíbeném zimním rekreačním středisku Harrachov vznikl v bývalém uhelném dole areál nových bytových domů dle architektonického návrhu studia Kvalitář. Architektonické řešení plně respektuje lokalitu včetně její historie a zasazuje celý projekt citlivě do horského prostředí. Architekti se snažili do realizace citlivě zanést urbanistické předpoklady s městotvorným prvkem a rezidenti zde najdou místa pro odpočinek i pro sportovní vyžití. Kromě bytových domů se v areálu nachází i sportovní centrum a spa nebo restaurace. Samotné obytné domy pak ukrývají několik luxusních apartmánů, na jejichž realizaci se opět podílel Kvalitář.

Byty slouží vlastníkům k víkendovým pobytům, sportovní rekreaci a především k sezónnímu využívání. Architekt Jiří Dohnal řešil zadání obou mezonetových bytů, nacházejících se v nejvyšším patře a podkroví, včetně celé dispozice a vnitřních vertikálních komunikací.


Apartmány Harrachov, studio Kvalitář © Studio Flusser

Přestože se jedná o moderní stavbu, která nabízí vše, co současná technická řešení umožňují, uchovala si realizace příjemnou horskou atmosféru. Dřevěné obklady stěn evokují tvarosloví pro lokalitu typického hrázděného konstrukčního systému. Samozřejmostí je provedení interiéru ve vysokém standardu s použitím kvalitních materiálů. Hmoty utvářející vnitřní prostory apartmánu mají přiřazené různé atributy s výrazným materiálovým řešením, které definují prostor a umožňují snadnou orientaci v něm. Architekt pracoval převážně s přírodními materiály, jako je dřevo (kartáčovaný dub, smrk, recyklované řezivo ze starých objektů s patinou a specifickou barevností), ale i ocel (přírodní ocel, nerez ocel a povrchově upravená, černá ocel), nebo beton (vláknobetonové skořepiny, cementovaná stěrka), drásaná kůže a OSB deska. Přírodní materiály pak ve výsledné realizaci kontrastují s monochromatickými materiály, jako jsou lakované plochy a sklo použité v zábradlích a površích koupelen. Vztahy mezi minimalistickým a rustikálním řešením působí ve výsledném dojmu velmi neformálně a zútulňují tak pobyt v interiéru.


Apartmány Harrachov, I. byt, studio Kvalitář © Studio Flusser

Autor akcentuje centrální obytný prostor a nechává vyznít jeho velkorysost a prostornost. Důraz je kladen na kvalitní osvětlení prostoru nejen denním světlem, ale i špičkovými svítidly. V hlavních prostorách je koncipován modulární systém osvětlení (spot reflektory s proměnnou optikou v systémových závěsných lištách). V interiéru působí dominantně i některé sanitární předměty jako jsou umyvadla či umývátka a plochy v kuchyni, které jsou atypické a jsou vyrobeny z betonu / sklocementového povrchu na míru.

I. BYT se liší povrchem koupelny, kde jsou použity velkoformátové keramické obklady v kombinaci s betonovými zařizovacími předměty a podlahy jsou zpracovány litým terazzem. V ostatních místnostech je na zemi položena dubová lamela, konzervovaná tvrdým voskovým olejem.

Projekt realizace apartmánů od konceptu, přes studii po prováděcí dokumentaci, až k autorskému dozoru a koordinaci řešil architekt Jiří Dohnal ze studia Kvalitář. Projekt bytových domů řešil Ing. arch. Marek Habr ve spolupráci s MgA. Petrem Horákem, za studio Kvalitář.


Apartmány Harrachov, studio Kvalitář © Studio Flusser