Čeští designéři na Salone Internazionale del Mobile

Čtvrtek, 3. Duben 2014 - 15:41
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Produkty několika českých designérů jsou k shlédnutí na milánském Salone Internazionale del Mobile.

Salone Internazionale del Mobile - Materiálová váza  Design - Michaela Tomišková
Fotoalbum: 
Salone Internazionale del Mobile - Foukané lisované - design Jakub Berdych
Salone Internazionale del Mobile - Houpačka - design - Jan Plecháč & Henry Wielgus
Salone Internazionale del Mobile - Houpačka - design - Jan Plecháč & Henry Wielgus
Salone Internazionale del Mobile - Materiálová váza  Design - Michaela Tomišková
Salone Internazionale del Mobile - Materiálová váza  Design - Michaela Tomišková

Designové kousky budou vystaveny v exkluzivním obchodním domě v centru Milána La Rinascente, kde budou součastí českého výběru Designblok Prague Czech republic. Hlavní výstava pak bude umístěna ve slavném Spaziu Rossana Orlandi.

Mimo jiné budou ve světové premiéře představeny : Houpačka od Jana Plecháče & Henryho Wielguse, světelný objekt Robot a kolekce váza a mísy Foukané lisované od Jakuba Berdycha a představena bude také materiálová váza Michaely Tomiškové, která před několika týdny získala na frankfurtském veletrhu hlavní cenu Ambiente Trend Tour 2014.

Houpačka
Design: Jan Plecháč & Henry Wielgus

Interiérová ručně vyráběná houpačka pro dospělé i děti z kůže, dřeva, laminátu, mosazi a sysalových lan. Interiérový doplněk, který dá každému interiéru charakter i lehkost chvíle, kdy je třeba se zasnít nebo povyskočit. Houpačka jako symbol. Tradiční řemeslo ve službách čisté radosti.

“Jsme v takové životní etapě, kdy toho teď máme ještě dost před sebou, ale také už jsme něco prožili. Jako bychom se přehoupávali do další fáze života, chtě si vzít něco s sebou. Kus bezstarostného dětství. Nespoutaného společenskými konvencemi, naprosto svobodného. Na chvíli se nechat unést a ať se svět točí bez nás. Houpání je určitý druh meditace, přináší vzpomínky, sny a uvolnění. A ty jsou někdy křehké,” vysvětlují Jan s Henrym. „Chtěli jsme z houpačky udělat více interiérový prvek a tím trochu změnit vnímaní houpaček jako čistě dětské záležitosti. Dodat odvahu i dospělým trochu si ulítnout,” dodávají.

Robot
Design: Jakub Berdych

Světelný objekt konstruovaný technikou prostorové vitráže.

„Byť se to nezdá, robot je ryze české slovo. Pro spisovatele Karla Čapka jej vynalezl jeho bratr Josef, malíř. Srovnáním slova s vlastní práci malíře se nejde ubránit dojmu, že podobu robota předznamenal Josef i ve svých malbách. S přihlédnutím k jeho práci jsem se snažil vtisknout jeho představě třetí rozměr,” říká Jakub Berdych. Robot bývá definován jako stroj pracující s určitou mírou samostatnosti, vykonávající určené úkony, a to zadavateli předepsaným způsobem. Robot Křehký je svobodným robotem, statickou postavou, ale jak kouzelnou a zářivou. Není ani frézou, ani uklízečem. R2D2 světa krásy a křehkosti. Zhmotnělá esence secesní a modernistické historie, českého kubismu i futurismu naší současnosti.

Foukané lisované
Design: Jakub Berdych

Kolekce dvou váz a mísy, ve kterých Jakub Berdych kombinuje originálním způsobem dvě tradiční sklářské technologie – lisování a foukání skla. Objekty foukané do forem na lisované sklo ztrácejí procesem ostré rysy tradičního broušeného vzoru, přestože je stále mají uloženy ve svém těle. Foukané a přesto lisované a broušené. Jako bychom se na něco chtěli rozpomenout, ale vzpomínka je nejasná. Každý z kusů je vyroben ručně a výsledný tvar nese stopy náhody neřízeného a předem nedefinovaného procesu stejně jako umění a citu konkrétního skláře.

Materiálová váza
Design: Michaela Tomišková

Váza je vyrobena ze dřeva, mědi, kůže, skla a mramoru. Každý materiál dává váze svůj odlišný a nezaměnitelný charakter. V duchu jednoduché formy váz Z jedné se materiály a řemesla tvořící historii designu potkávají na jediném místě, v jediném tvaru.

Prezentace se koná za podpory Českých Center Milano a Agentuře CzechTourism Milano.