Zažít město jinak - pěstujeme dobré sousedské vztahy

Datum konání: 20.09.2014 (Celý den)

Pondělí, 15. Září 2014 - 0:01
| Napsal:

Už podeváté se můžeme těšit na sousedskou slavnost Zažít město jinak v pražských ulicích, letos v sobotu 20. září na téměř 50 místech ve městě. Přijďte se podívat, co se děje ve vaší čtvrti.

Zažít město jinak - 2013 -Bořivojova - foto © Auto*Mat, o. s.

Od Smíchova až po Kobylisy, od Šáreckého údolí po Černý Most. Zažít město jinak se rozkošatilo a oživí ulice dvanácti městských částí. Původní koncept jedné slavnosti produkované Auto*Matem jsme opustili před třemi lety a následně jsme vybídli aktivní lidi, aby si sousedskou slavnost uspořádali sami ve své ulici. Tento nápad se osvědčil a každým rokem se hlásí desítky těch, kteří mají nápady na to, jak proměnit své oblíbené místo. Auto*Mat jim během roku předává know-how, pomáhá s vyřizováním povolení a propagací. Myšlenka se navíc šíří i do dalších měst: letos se ve stejný den uskuteční slavnosti v Hradci Králové, Ostravě a Jablonci nad Nisou.

Zažít město jinak je jeden z největších komunitních projektů v České republice, jehož cílem je rozvíjet spolupráci na místní úrovni a kultivovat veřejný prostor. Za akcí stojí stovky hodin neplacené práce, nadšení a množství nápadů. Po intenzivních celoročních přípravách místních organizátorů, Auto*Matu a úřadů si můžeme v sobotu 20. září užít výsledek společné práce.

Slavnosti se konají v době Evropského týdne mobility, který se snaží propagovat myšlenku udržitelné mobility, letos s podtitulem “Naše ulice, naše volba”. Kampaň dává občanům možnost poznat, jaká je role městských ulic ve skutečnosti, a prozkoumat konkrétní řešení městských problémů jako je např. znečišťování ovzduší.

Přijďte si vyrobit origami, vytvořte si hudební nástroj, opravit kolo, zajděte na improvizační show nebo na besedu se starousedlíky, roztančete se při poslechu kapel nebo se zamyslete při prohlídce kostela. Program můžete mít pořád v kapse díky nově vyvinuté mobilní aplikaci, kterou brzy najdete na webu zazitmestojinak.cz. Přijměte naše pozvání do ulic!

Zažít město jinak finančně podporuje Nadace Vodafone Česká republika, Nadace Karla Janečka a Velvyslanectví Spojených států Amerických.

Klíčová slova: