Zemřel ředitel Design centra ČR Karel Kobosil

Úterý, 6. Listopad 2012 - 22:34
| Napsal:

Se skutečně hlubokou lítostí oznamujeme, že zemřel zakladatel Design centra ČR pan Karel Kobosil. 22. prosince by oslavil 68 let. Byl to skutečný bojovník na straně designu, a jako takový by měl být zapsán v historii československého a českého designu.

Fotoalbum: 

Karel Kobosil, skvělý průmyslový designér, neústupný, ale šarmantní bývalý ředitel zlikvidovaného Design centra ČR se sídlem v Brně tuto instituci „vydupal“ ve vládě a státní správě v roce 1991. V roce 2007 Design centrum ČR bez ohledu na jeho poslání, úspěchy a fungování a i přes protesty domácí i zahraniční odborné veřejnosti zrušil bývalý ministr průmyslu a obchodu Ing. Martin Říman. Roční těžká, bezvýchodná a beznadějná jednání o dalším osudu centra se odrazila na jeho podlomeném zdraví. Absolvoval řadu operací, procházel kontinuálně složitým dlouhodobým léčením… I přes všechny strasti, kterými musel procházet, si však zachoval svůj nadhled, noblesu a humor. A svůj obdiv ke krásným ženám, autům, umění, designu i radost pozorovat tep života a ruch ulic skrz cigaretový kouř oken kaváren, které tak miloval. Alespoň jsme si to mysleli.

 
 
 

Velmi mne mrzí, a navždy si budu pamatovat, jakým způsobem se k němu v koncích Design centra ČR zachovali někteří domácí designéři a odborné instituce.

Ještě před pár dny jsem s ním telefonovala a vtipkovali jsme na naše oblíbená témata. I když podle hlasu nešlo nevnímat, že se necítí dobře, nenapadlo mě, že to je náš poslední hovor.

Medailon o jeho pracích a životě bude zveřejněn na webu www.designcabinet.cz společně se vzpomínkami těch, kdo tohoto profesionála a šarmantního muže znali, uznávali, ale stejně tak se s ním bouřlivě přeli.