Architektura / interiér

Akustiku nových prostorů vývojářské firmy ocenila soutěž Zasedačka roku

Vývojářská společnost SCS Software má nové kanceláře v budově Greenline na Praze 4. Architekti ze studia IBA vycházeli z požadavku na vytvoření prostoru, kde se protíná potřeba klidu pro koncentraci zaměstnanců s týmovou spoluprací. Vznikl členitý open-space s „huby“ pro setkávání týmů a komunikaci. Akustické řešení prostoru zároveň vytváří kanceláře pro nerušenou práci zaměstnanců i pro porady. Kanceláře získaly ocenění Zasedačka roku 2017 v kategorii „Zdravá kancelář“.

EARCH.CZ , 26. 4. 2018

Akustické řešení nově realizovaných kanceláří nabývá na důležitosti. Velká část firem se přesouvá do otevřených prostor, kde jsou správně vyladěné akustické podmínky klíčovým faktorem. Kvalitu pracovního prostředí ovlivňují nejen vizuální, ale i zvukové vjemy. Uspořádání kanceláří typu open-space sice podporuje týmovou provázanost a spolupráci, ale pouze za předpokladu zachování potřebného klidu na soustředěnou práci. Dobře řešená akustika podle studie Stress Stress Research Institute Stockholmu přispívá kromě snížení rušivých zvuků také ke snížení úrovně stresu.

Z těchto dat vychází také akustické řešení Ecophon, které architekti použili v kancelářích SCS Software. Klasický open-space členěný do „zálivů“ doplňují akusticky ošetřené „huby“ a call boxy pro činnost vyžadující maximální koncentraci a minimální hluk. Díky důmyslnému řešení kanceláře SCS Software sklidily úspěch v podobě prvního místa v kategorii „Zdravá kancelář“ v soutěži CBRE Zasedačka roku 2017. 

ecophonFoto: EARCH

Příjemné podmínky v práci motivují zaměstnance k vyšší produktivitě, ovlivňují jejich zdraví a přispívají k celkové spokojenosti. V kancelářích totiž trávíme podstatnou část života. Průzkum společnosti Ipsos z roku 2015 dokonce ukazuje, že Češi pracují v průměru o hodinu déle oproti evropskému průměrů, tedy více než 55 procent lidí zůstává v práci déle než 41 hodin týdně.

Význam kvalitního pracovního prostředí si uvědomilo také vedení vývojářské firmy SCS Software. Nedávno dokončené kanceláře v budově Greenline na Praze 4 pro společnost navrhl ateliér IBA, který s jasně zaměřeným konceptem zvítězil v architektonické soutěži z ledna 2017. 

ecophonFoto: EARCH

„Naše firma se rapidně rozrůstá a tak se stále snažíme přilákat nové talenty. Proto jsme hledali architekty, kteří nám pomohou nejen splnit základní zadání, ale posunout laťku výš. Chtěli jsme, aby naše nové prostředí odráželo to, co děláme a zároveň využívalo plný potenciál prostor tak, abychom mohli snadno expandovat. Design od IBA splnil přesně to, co jsme potřebovali a díky tomu mají naši zaměstnanci jako jakýsi další bonus inspirující prostředí, které podporuje jejich kreativitu a produktivitu," vysvětluje operation director SCS Software Tomáš Šimon.

První fáze implementace tohoto konceptu má 1700 metrů čtverečních a dokončena byla v roce 2017. Díky rozvoji firmy SCS je druhá fáze o rozloze 1300 metrů čtverečních momentálně ve fázi projektování. 

Požadavky na návrh vycházely z potřeb vývojářů softwaru. Zaměstnanci potřebují v práci takové podmínky, aby se mohli dobře soustředit a zároveň spolupracovat v týmech. Architekti proto vytvořili „huby“ sloužící jako zázemí jednotlivých týmů. Praktické buňky zároveň plní funkci zasedacích místností bez nutnosti jejich rezervace. Jsou akusticky odstíněné a koncepčně rozmístěné za účelem podpory a usnadnění vzájemné komunikace a týmové spolupráce. Zaměstnanci v kancelářích mají k dispozici prostor pro telefonování, relaxační zónu, kuchyňku, tělocvičnu a masérnu. Každý z prostorů je akusticky ošetřen celoplošnými podhledy, závěsnými prvky či tematicky potištěnými stěnovými absorbéry. Akustickou funkci rovněž plní netradičně zpracovaná vlnící se zeď s dřevěným žebrováním a textilní výplní.

ecophonFoto: EARCH

  • Ateliér: Ian Bryan Architects
  • Země: Česká republika
  • Město: Praha
  • Ulice, číslo: Jihlavská 1558/21
  • PSČ: 140 00
  • Realizace: 2017

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři