Architektura / občanské stavby

Digitálně tvarovaná měď

Dramatické střešní formy tohoto přímořského klubu demonstrují tvůrčí svobodu, které lze dosáhnout pomocí mědi, zvláště při použití technik BIM (Building Information Modelling - informační modelování staveb).

Chris Hodson , 18. 10. 2012

Stavba Jachtařského klubu a sídla ostrova Hamilton v souostroví Whitsunday, které je součástí australského Velkého bariérového útesu, byla navržena s cílem vizuálně zaujmout - a to nejen při pohledu z ostrova a moře, ale také ze vzduchu, kudy mnoho hostů dorazí. Architekti si představili budovu, která by se klenula nad vlnolamem a odkazovala na moře a dědictví jachtingu. Proces návrhu vedl ke skulptuře z mědí pokrytých tvarů, naznačujících větrem naplněné plachty, spinakry, kýly a vířící síly větrů, přílivů a proudů.

Jádrem jachetního klubu je krytá veranda nebo dvůr, vedoucí do různých soukromých a veřejných prostor. Postupnou změnou stropních limitů a procesní rampy vede budova k dramatické plošině, zavěšené nad vodou. Klub obsahuje zařízení, jako jsou restaurace, bary, sál, konferenční místnosti, tělocvična, plavecký bazén, čítárna a výstavní prostory. Součástí výstavby je také 35 detašovaných vilek.

Komplexní tvary měděného opláštění

Komplexní střecha jachetního klubu ve tvaru okvětních lístků je podpírána ocelovými "stromovými" sloupy, jejichž větve se dotýkají v různých úhlech zakřivené střechy. Konstrukční ocelový rošt byl navržen tak, aby mohl překlenout až 16 m a vyčnívat až 11 m převáděním bočního zatížení na centrální stěny. To minimalizuje hloubku konstrukce mezi střešním pláštěm a stropy, jak architektura vyžadovala. Také to zjednodušilo výrobu a konstrukci střechy. Měď byla zvolena pro její trvanlivost a vizuální vlastnosti, a samozřejmě pro její jedinečnou schopnost opláštit složité trojrozměrné tvary.

Klíčová slova:

Austrálie měď

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři