„Byla to premiéra plná zájmu a energie.“ Organizátorka o první edici veletrhu ARCHITECT@WORK v Praze

První ročník veletrhu ARCHITECT@WORK v Praze přilákal architekty, designéry i výrobce hledající nové impulzy. Jak se premiéra povedla, co Česko odlišuje od jiných trhů a co plánují organizátoři dál, přibližuje ERACH.cz v reportáži s rozhovorem.
EARCH.CZ , 8. 7. 2025 / Advertorial
Premiérový ročník ARCHITECT@WORK Praha, který proběhl 18.–19. června 2025 v PVA EXPO PRAHA, potvrdil, že česká architektonická a designérská scéna má o inovace a vzájemné setkávání zájem. Veletrh přinesl kurátorsky vybranou nabídku produktů z Česka i zahraničí, které spojuje inovativnost a udržitelnost. Doprovodil ho pestrý přednáškový program reflektující aktuální témata české architektury. O své zkušenosti a know-how se s návštěvníky podělili například Martin Křivánek ze studia Perspektiv, Pavlína Dražilová z Rethink Architecture nebo Filip Kosek a Jan Říčný z ateliéru RCNKSK, inženýr historických nosných konstrukcí Filip Chmel či autor přírodních domů Pavel Uličný. V přednáškách se dostalo na témata jako jsou co-living, udržitelnost a současné přístupy k novostavbám a rekonstrukcím. Nechyběla ani výstava WISE HABIT zaměřená na progresivní a udržitelné materiály.

Premiéra se setkala s velkým zájmem odborné veřejnosti – návštěvnost byla vysoká po oba dva dny a v prostorách veletrhu panovala příjemná a otevřená atmosféra. A@W tak v Praze potvrdil svou roli místa vhodného pro objevování nových technologií a produktů, prohlubování kontaktů i diskusi o budoucnosti architektury a designu. Jak se první ročník povedl, co jej odlišovalo od edic proběhlých jinde po světě a co čeká A@W v Praze dál, přibližuje v rozhovoru organizátorka veletrhu Magda Hanzalová.
Jaký máte dojem z první edice ARCHITECT@WORK v Praze? Splnila očekávání, která jste do ní vkládali?
Dojmy máme velmi pozitivní – vystavovatelé byli skvělí, prezentovali své novinky s grácií a elegancí a spolu s návštěvníky vytvořili opravdu krásnou, přívětivou a inspirativní atmosféru. Byla jsem až překvapená, jak hezky se vše dařilo a jak to na veletrhu žilo. U mě osobně si emoce ještě sedají a teprve mi začalo docházet, že už je TO za námi. První ročník vždy provází řada otazníků – v jednom momentě máte i nemáte očekávání a nevíte přesně, co od daného trhu a události čekat.
V čem byla organizace pražské edice A@W jiná než třeba v Bruselu, Miláně nebo Barceloně?
Vždy, když začínáme edici A@W v nové zemi, se nejprve musíme seznámit s jejím trhem. Provádíme různé výzkumy a mluvíme s vystavovateli ze zahraničí, kteří mají v dané zemi pobočku. Zjišťujeme tak potenciální zájem o náš veletrh. Také mluvíme s lokálními architekty a snažíme se zjistit, jak chtějí být oslovováni, co je pro ně důležité a jaká jsou aktuální témata rezonující v jejich oboru. To, že do detailu zkoumáme, co daná země potřebuje, je podle našeho názoru to, co z A@W dělá jedinečný formát. Ale samozřejmě, dokud premiéra skutečně neproběhne, jsou to jen nasbírané informace, nikoli zkušenosti.

Přišli jste na něco konkrétního, co je potřeba v Česku dělat jinak než například v Itálii, Rakousku či Švýcarsku?
Neřekla bych, že Česko potřebuje něco zcela jinak. Ovšem vnímám, že na českém trhu žádná akce našeho druhu zatím není, a proto můžeme být překvapením. Architekti se tady s A@W teprve seznamují, mohli vůči němu být mírně zdrženliví, někdy dokonce skeptičtí. Potřebovali jsme se jim proto přiblížit a ukázat, v čem můžeme být přínosem. Mám dojem, že se to s první edicí podařilo, vidím, zde obrovský potenciál pro budoucí růst.
Co byste z pražské edice A@W vyzdvihla?
Já mám velmi ráda výstavu WISE HABIT. Je na ní možné vidět udržitelné materiály, se kterými se jen tak nesetkáte. Též se mi velmi líbil přednáškový program. Je skvělé pozorovat, jak každá země akcentuje odlišná, pro sebe důležitá témata. I když se přednášky napříč zeměmi zaměřují například na udržitelnost, v každém státě se k tématu přistupuje z jiného úhlu pohledu. To je obohacující. Líbí se mi, že přednáškový program v Praze zrcadlil, co se v Česku děje tzv. „tady a teď“, co je důležité pro místní lidi a že jde o skutečně aktuální témata.

Na A@W nemůže vystavovat kdokoliv – firmy musejí projít kurátorským výběrem. Přibližte prosím, jak takový proces vybírání vystavovatelů probíhá.
Firma, která má zájem na A@W vystavovat, nám musí nejprve dodat produkty, které chce prezentovat. Máme přitom pravidlo, že na takových produktech musela být v posledních dvou letech provedena nějaká změna nebo inovace. Na A@W tedy vystavují firmy, které se zabývají vývojem. Potencionální vystavovatelé nám současně musejí poskytnou technické specifikace, obrázky a informace o ekologických a udržitelných aspektech svých produktů. Tyto informace následně předáme naší porotě, složené z architektů a designérů dané země, která na základě nich každý jednotlivý produkt schvaluje. Může ho přitom zamítnout, nebo přijmout. Jestliže je rozhodnutí poroty kladné, přihlášená firma se stává vystavovatelem. Současně dbáme na to, aby schválené produkty byly vždy relevantní pro danou zemi, protože co je relevantní v Čechách, nemusí být relevantní v Rakousku a naopak. Proto vždy sestavujeme porotu z lokálních odborníků.

Co byste doporučila českým značkám a firmám, které by se chtěly v budoucnu na A@W přihlásit?
Doporučila bych jim, ať se přihlásí, i když třeba mají o inovativnosti svých produktů pochybnosti. Od toho máme porotu, která rozhoduje. Přihlášením nemohou nic zkazit. Takže radím – prostě to zkuste!
Můžeme se těšit na další ročník A@W v Praze, případně jinde v Česku?
Určitě! Na příští rok plánujeme A@W na 17. a 18. června. Termín už máme potvrzený a začínáme s přípravami. Letos se na A@W prezentuje 50 vystavovatelů, příští rok jich plánujeme mít kolem 100. Akce bude tedy větší. Proběhne však na stejném místě jako letos – v PVA EXPO PRAHA v Letňanech v hale 1.
Více k tématu
Výběr z reakcí na A@W:
Vystavující:
Líbil se mi nový koncept veletrhu, designová stránka, oddělení jednotlivých vystavovatelů ve mě vzbuzovala zvědavost. V rámci interiérového designu jsem ocenila různorodost vystavovatelů od látek, osvětlení, po tapety a ostatní povrchy. Tím, že byl počet vystavovatelů omezený, jsem měla prostor si vše projít a načerpat inspiraci, což mi přijde lepší, než kdyby na jednom místě byla spousta vystavujících firem. Samozřejmě bylo vše doplněné skvělým jídlem a pitím. Děkuji za možnost účasti.
Skvělá organizace a atmosféra, srovnatelné s ostatními zahraničními veletrhy. Celkově konečně skvělý veletrh v Česku na úrovni.
Inspirativní layout, sjednocené výstavní plochy, výborný catering, relevantní návštěvníci.

Návštěvnictvo:
Krásně zorganizované, super výběr vystavovatelů s novinkami v kombinaci s přednáškami, skvělé občerstvení. V budoucnu klidně více vystavovatelů.
Jsem velmi ráda, že se tento formát v ČR objevil. Odnesla jsem si pár zajímavých tipů na nová řešení.
Akce se podařila, potkal jsem pár známých kontaktů, výběr firem byl skvělý, design super.
Počet vystavovatelů byl tak akorát, což je super, člověk nebyl zahlcen a všechno se dalo v klidu obejít a s firmami a produkty se seznámit. Všichni byli mile přátelští. Jednotlivé stánky vystavovaly přiměřené množství produktů. Komorní atmosféra se mi líbila. I zpestření ve formě přednášek z praxe od architektů bylo moc fajn.
Konečně veletrh v Čechách, který bych ráda navštívila znovu.
Bylo to moc pěkné a přínosné, ocenila bych ještě více přednášek.